İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Gamer Tanımı

Gamer Tanımı

Gamer Tanımı-Oyuncu

Gamer Tanımı; bizim bildiğimiz manasında oyuncu demektir. Call of duty, Counter strike gibi geleneksel oyunları oynayanlara ve çok basit oyunları da oynayanlara Gamer demiş Amerikalılar. Bizde oyuncudan çok Gamer olarak lanse edilmektedir. Artık bu alanda uzmanlaşmış arkadaşların mesleği haline bile gelmiştir. Mesleğin ne diye sorduğunuzda size ben ‘Gamer’ım diye cevap verme olasılığı artmıştır. Yeni neslin meslekleri arasında da yavaştan artmaya başlamıştır.

Gamer Tanımı-Cs-Go
Cs-Go Şampiyon Takımları

Eskiden oynadığımız körebe, saklambaç, dokuz taş ve yakar top vb. gibi oyunları oynayanlara Gamer demiyoruz. Şuan bilgisayar, tablet, telefon ve oyun konsollarında v.b oyun oynayanları bu nitelikle sınıflandırıyoruz. Daha çok bilgisayarını en üst seviyede hazırlamış, yeni çıkan bilgisayar oyunlarını çalıştırabilecek kadar güce sahip donanımlı bilgisayara sahip oyunculara diyoruz. Gamerların bilgisayarları diğer kullanıcıların bilgisayarlarından daha fazla özellikte olması gerekir yoksa en üst seviyede performans alamaz oynadığı oyundan bu da performansını kötü yönde etkiler.

Gamer Tanımı-Cs-Go
Cs-Go

Gamer Tanımı-Gamer Çeşitleri

Newbie: Oyun dünyasına yeni girmiş acemi oyuncu türüne denir. Her şeye meraklıdır ve hep sizlerden yardım ister. Yok bu nasıl oluyor yok bu server’a nasıl girilir gibi sorularla başınızı ağrıtırlar. Noob tabirini çok kullanırız bu arkadaşlar için. İngilizce de çaylak gibi anlamı vardır. Bizde de ezik olarak kullanırız.

Casual: İnteraktif oyuncu türüdür. Farmville gibi çiftliğinizi büyütürsünüz. Çoğunlukla orta yaşlı insanlar bu kategorideki Gamerlardır.

Core: Türlü türlü oyunları oynarlar fakat oyunları bitirmezler. Basite kaçıp hile açarlar ve böyle oyunu oynamaya başlarlar. Oyunun gidişatına bakıp ona göre oyunda bölümleri geçerler.

Hardcore : Oynadıkları oyunun en ince ayrıntısını bilirler. Sanki oyunu kendileri yapmış gibidirler. Geceleri uyumamak en büyük hobileridir. Bazı oyunları bir kaç kez bitirirler ve oyun forumlarında oyunu geçemeyenlere yardım da bulunurlar.

E-Sporcular: Bu oyuncu tiplerinden meydana gelirler. Tüm oyun argosunu bilirler. Gamerlığı meslek olarak seçmiş tirler ve iyide para kazanma ihtimalleri vardır. Twitch sitesinde oyun yayını yaparlar. Buradan da para kazanırlar. YouTube yayınlarından da para kazanırlar. Bizim ülkemizde de son olarak e-sporcularımız (milli oyuncularımız) CS: GO 2016 Dünya Şampiyonu oldu. Bununla birlikte de Gamerlıkta ki çıkışımız son hızıyla sürecektir.

Gamer Tanımı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir