Fıstıklı Kadayıf

Fıstıklı Kadayıf yazımızda tel kadayıfları tereyağı ile yağladıktan sonra tepsiye dizip aralarına Antep fıstığı koyduktan sonra tekrardan tel kadayıf koyup şerbeti ile buluşturacağınız lezzetli tatlı Fıstıklı Kadayıf Yapımı yazdık.

Fıstıklı Kadayıf Tarifi

Malzemeler

  • 400 gram tel kadayıf
  • 250 gram tereyağı
  • 250 gram Antep Fıstığı (toz ve parçalı karışık)
  • 1 avuç toz Antep fıstığı

Şerbeti için malzemeler

  • 2 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 1-2 damla limon suyu

Yapımı

Şerbeti için bir küçük sos tenceresine 2 su bardağı toz şeker ve 3 su bardağı suyu ekleyip ocağa alın. Karıştırarak şekerin erimesini sağlayın ve kaynatın. Ardından altını kısıp bir süre çektirin. Kıvamını bulan şerbetinizi ocaktan alın. İçerisine bir iki damla limon suyu sıkıp karıştırın ve başka bir kaba transfer edip soğumaya bırakın. Sıcak tatlıya soğuk şerbet uygulayın.

Küçük bir sos tenceresinde 250 gram tereyağını eritin. 400 gram tel kadayıfı makas yardımı ile keserek küçük parçalar haline getirin. Yağın yarısı kadarını kadayıfın üzerine dökün. İyice harmanlayın ardından kalan yağı da yavaş yavaş ekleyerek kadayıfların her tarafının yağ ile harmanlanmasını sağlayın. Yağı harmanlarken de elinizle kadayıfları parçalarsanız iyi sonuç elde edersiniz. İyice parçaladığınız kadayıfın yarısını fırın tepsinizin tabanına güzelce yayın. Yaydığınız kadayıfı parmaklarınızı kullanarak tabana yayarken düz bir yüzey oluşturmanız önemli bir püf nokta. Yaydığınız kadayıfın kenarına köşesine elinizle iyice bastırarak kadayıfların birbirine yapışmasını ve sıkışmasını sağlayın. 250 gram Antep fıstığının tamamını kadayıfın üzerine eşit şekilde yayın. Kadayıfın kalanını da fıstıkların üzerine alt kata yaptığımız aynı prensipte yayın. Yaymanın kolay yolu kadayıfı parça parça ekleyerek yaymak unutmayın. Üzerine iyice bastırın ve açık kalmamasına özen gösterin.

Tüm işlem bittikten sonra 180 derece önceden ısıtılmış fırında 40-45 dakika fırının en alt ya da altın bir üstü rafında üstü kızarana kadar pişirin. İyice renk alan ve pişen tatlıya soğuk şerbeti gezdirin. Şerbetini biraz çektikten sonra dilimleyin ve üzerini 1 avuç toz fıstıkla süsleyin.

Arda Türkmen‘in videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın