İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Finlandiyalıların Cırcır Böcekli Ekmeği

Finlandiyalıların Cırcır Böcekli Ekmeği

Finlandiyalıların Cırcır Böcekli Ekmeği Sirkka Leipa

Finlandiyalıların Cırcır Böcekli Ekmeği yazımızda Finlandiya’da son zamanlarda fırınlarda satışa sunulan kurutulmuş cırcır böcekli ekmeklerin yapımını ve son durumunu yazdık.

Finlandiyalıların Cırcır Böcekli Ekmeği Sirkka Leipa

Finlandiya’nın önde gelen gıda şirketlerinden Fazer, kurutulmuş cırcır böceklerini kullanarak ekmek yapıp satmaktadır. Sirkka Leipa ismi verilen bu ekmeğin içinde 70 tane cırcır böceği bulunmaktadır. Bir somon ekmeğinin ağırlığının %3’ü kadar cırcır böceği içermektedir. Şirket çalışanları yaklaşık 1 aydır piyasada olan kurutulmuş cırcır böcekli ekmeklerinin satışından oldukça eminler. Cırcır böcekli ekmekler tamamen el yapımı yapılmakta ve fabrika ürünü değillerdir. Cırcır böcekleri ekmeğin alt kısmında iyice pişirilmektedir. Böceklerin görüntüsü ve hissini almamaktasınız.

Finlandiyalılara göre cırcır böcekli ekmeklerin tadı çok güzelmiş. Fazer çalışanları ürünlerini geliştirirken, en önem verdikleri şeyin damak tadı olduğunu belirtiyorlar. Cırcır böcekli ekmek ile güzel bir tat oluşturduklarını savunmaktadırlar. Şirket ayrıca ekmeğe katılan böceklerin protein, doymuş yağ asitleri, kalsiyum, demir ve B2 vitamini açısından zengin olduğunu belirtiyor.

Finlandiyalıların Cırcır Böcekli Ekmeği Tadı

Finlandiyalıların Cırcır Böcekli Ekmek Hakkındaki Düşünceleri

Sirkka Leipa ekmeğinden alan bir müşteri ise ekmeğin çok iyi ve lezzetli olduğunu belirtiyor. Doğal bir ekmek tadı aldığını belirtiyor. Normal yedikleri ekmekten hiç bir farkının olmadığını belirtiyor. Finlandiya’da böceklerin gıda ürünü olarak satışına 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle izin verilmiştir. Finlandiya’da kurutulmuş cırcır böcekli ekmeklerin tanesi 4 Euro’dan satılmaktadır. Normal buğdaylı ekmek ise 2-3 Euro arasında satılmaktadır. Ülkemizde bu ekmeğin satılmayacağı bir gerçek. Finlandiya’nın bu tür ekmek denemesi normaldir, çünkü BM’ye göre dünyada geçen yıl en az 2 milyar insanın böcek yediğini ve gıda için 1. 900’un üzerinde böcek türünün kullanıldığını tahmin etmiştir. Yenilebilir böcekler, glutensiz bir diyet yapanlar içinde tüketilmektedir.

Finlandiyalıların Cırcır Böcekli Ekmeği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir