İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed’in Gelecek Yıl Faiz İndirimine Giden Yolu Açması Bekleniyor

Fed’in Gelecek Yıl Faiz İndirimine Giden Yolu Açması Bekleniyor

Fed'den Powell, Bilanço Özeti

Fed‘in Gelecek Yıl Faiz İndirimine Giden Yolu Açması Bekleniyor

Fed’in Gelecek Yıl Faiz İndirimine Giden Yolu Açması Bekleniyor

Yüksek enflasyona karşı yaklaşık iki yıllık bir mücadelenin ardından Federal Reserve, Çarşamba günkü toplantısının sonunda zaferini ilan etmeye ve 2024’te faiz oranlarının düşürülmesinin kapısını açmaya neredeyse hazır.

Fed yetkililerinin genel olarak faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tutması ve politika açıklamalarında yalnızca küçük değişiklikler yapması bekleniyor.

Bununla birlikte Wall Street, Fed toplantısının ardından yayınlanacak yeni üç aylık ekonomik tahminlere daha da odaklanmış durumda ve bu tahminler arasında politika yapıcıların 2024 sonunda faiz oranlarının nerede olmasını beklediklerine ilişkin bir tahmin de yer alıyor.

RSM baş ekonomisti Joe Brusuelas, “Fed’in büyüme, istihdam ve enflasyon konusunda daha cesaret verici bir görünüm sunmasını ve faiz indirimleri için zemin hazırlamasını bekliyoruz” dedi.

Ekonomik tahminler ekonominin daha iyimser bir resmini çizse de, Fed Başkanı Jerome Powell’ın politika yapıcılar enflasyonun merkez bankasının %2 hedefine döndüğüne ikna olana kadar faiz oranlarını yüksek tutma konusunda “senaryoya sadık kalması” bekleniyor. Greg McBride, Bankrate’in baş finansal analisti.

Son haftalarda Powell, başka bir faiz artırımı olasılığını gündemde tutmaya devam etti ve tüketici fiyatlarındaki son düşüşleri küçümseyerek zafer ilan etmek veya merkez bankasının faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayabileceğini tartışmak için henüz çok erken olduğunu öne sürdü.

Atlanta’daki Spelman College’da konuşan Powell, “Yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığımıza dair güvenle sonuca varmak veya politikanın ne zaman gevşeyebileceğine dair spekülasyon yapmak için erken olur” dedi. Uygun olması halinde politikayı daha da sıkılaştırmaya hazırız.”

Şahin yaklaşımlara rağmen birçok yatırımcı, ekonominin soğuduğuna dair işaretler nedeniyle merkez bankasının gelecek yılın ortasında faiz indirimine başlamasını bekliyor. Bank of America, UBS ve Deutsche Bank’taki analistler, Mart ayı başlarında ve Temmuz ayı sonlarında olmak üzere 2024’te faiz indirimi öngörenler arasında yer alıyor.

UBS Global Wealth Management’ın Amerika Kıtası Baş Yatırım Sorumlusu Solita Marcelli, “Piyasanın olası kesinti hızının önünde ilerlediğini düşünüyoruz” dedi. “Temel senaryomuz, Fed’in gelecek yıl iki ila üç kesinti yapması, zamanlama verilerine bağlı olması, ancak büyük ihtimalle Temmuz’da başlaması yönünde.”

Fed, Eylül ve Kasım aylarındaki toplantılarda oy kullandı

Faiz oranlarını sabit tutmak. Yetkililer şimdi para politikalarını yeterince sıkılaştırıp sıkılaştırmadıklarını veya hâlâ yüksek olan enflasyonu kırmak için faiz oranlarını yükseltmeleri gerekip gerekmediğini anlamaya çalışıyor.

Çalışma Bakanlığı’nın en son verilerine göre, son aylarda önemli ölçüde, bir yıl öncesinin aynı dönemine kıyasla %3,2 artış gösterdi.

Ancak son haftalarda pek çok Fed yetkilisi, piyasanın sert faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini geri itmesine rağmen, faiz artırımlarının sona erdiğine dair sinyaller verdi.

New York Fed Başkanı John Williams geçen hafta yaptığı bir konuşmada, “Benim değerlendirmem, federal fon oranının hedef aralığının zirve seviyesinde veya yakınında olduğumuz yönünde” dedi. “Dengeyi tam olarak yeniden tesis etmek ve enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde uzun vadeli %2 hedefimize geri getirmek için kısıtlayıcı duruşun bir süre daha sürdürülmesinin uygun olacağını düşünüyorum.”

Politika yapıcılar geçtiğimiz yıl faiz oranlarını keskin bir şekilde artırdı ve enflasyonu kırma umuduyla 11 faiz artırımını onayladı. Ekonomiyi soğutmak. Sadece 16 ay gibi bir sürede faiz oranları sıfıra yakın bir seviyeden %5’in üzerine çıktı; bu, 1980’lerden bu yana en hızlı sıkılaşma hızıydı.

Federal oranların yükseltilmesi, tüketici ve işletme kredilerinde daha yüksek faiz oranları yaratma eğilimindedir ve bu da işverenleri harcamaları kısmaya zorlayarak ekonomiyi yavaşlatır. Daha yüksek oranlar, 30 yıllık ipotek ortalama oranının yıllardan beri ilk kez %7’nin üzerine çıkmasına yardımcı oldu. Konut kredisi limitlerinden otomobil kredilerine ve kredi kartlarına kadar her şeyin borçlanma maliyetleri de arttı.

Kaynak: foxbusiness

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir