İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed’in Faiz Oranları Konusunda Sabırlı Davranmasıyla Birlikte ABD Hazine Tahvil Getirileri Duraklama Sırasında Keskin Düşüş Yaşadı

Fed’in Faiz Oranları Konusunda Sabırlı Davranmasıyla Birlikte ABD Hazine Tahvil Getirileri Duraklama Sırasında Keskin Düşüş Yaşadı

Dolar

Fed‘in Faiz Oranları Konusunda Sabırlı Davranmasıyla Birlikte ABD Hazine Tahvil Getirileri Duraklama Sırasında Keskin Düşüş Yaşadı

Fed’in Faiz Oranları Konusunda Sabırlı Davranmasıyla Birlikte ABD Hazine Tahvil Getirileri Duraklama Sırasında Keskin Düşüş Yaşadı

Reuters anketine katılan tahvil stratejistlerine göre, ABD Hazine tahvil getirilerindeki son dönemdeki keskin düşüş, bu yılın sonlarına kadar duraksadı; piyasalar, Fed’in erken faiz indirimi ihtiyacına yönelik acımasız baskılarına karşı hazırlıklı durumda.

2023 yılının çoğunu %4,0’ın oldukça üzerinde geçiren gösterge 10 yıllık getiriler, piyasaların Mart ayından itibaren Fed’in bir dizi faiz indirimini agresif bir şekilde fiyatlamasıyla yılın sonuna doğru bir düşüş yaşadı.

Şu anda %4,15 seviyesinde olan 10 yıllık tahvil getirisi, ABD merkez bankasının geçen ay sonunda yapacağı politika toplantısı öncesinde, yakın zamanda borçlanma maliyetlerini azaltmaya başlayacağına dair bir sinyal beklentisiyle geriledi.

Ancak Fed’in böyle bir sinyal vermemesi piyasaları beklentileri bir kez daha yumuşatmaya zorladı; faiz oranı vadeli işlemleri şu anda ilk faiz indiriminin 30 Nisan-1 Mayıs politika toplantısında gerçekleşmesi ihtimalini yaklaşık %55 olarak fiyatlıyor. yılın başındaki Mart toplantısında bir kesinti.

Mevcut faiz oranı vadeli işlemleri fiyatlandırması bu yıl 110 baz puanlık bir gevşemeyi yansıtıyor; bu hala Fed’in 75 baz puanlık kendi beklentisinin ve üç hafta önce yapılan ayrı bir Reuters anketinde ekonomistlerin beklediği medyan 100 baz puanın oldukça üzerinde.

Ancak tahvil stratejistlerinin 7-12 Şubat’ta yaptığı Reuters anketindeki medyan tahminler, 10 yıllık tahvil getirisinin bir ve üç ay içinde kabaca sabit kalacağını, ardından 28 baz puan düşüşle Temmuz sonunda %3,87’ye ve bir 12 baz puan daha düşeceğini öngördü. yılda yüzde 3,75’e yükseldi.

“Odak noktasının büyük bir kısmı (Fed) Başkanı (Jerome) Powell’ın Mart ayındaki faiz indirimi beklentilerini açıkça geri çevirmesi üzerindeydi… ancak Fed, güvercin yönde atılmış bir adım olan gerçekten tarafsız bir eğilime geçti.” JP Morgan’daki stratejistler yakın tarihli bir araştırma notunda şunu yazdılar.

Ek bir soruyu yanıtlayan ankete katılanların neredeyse üçte ikisi, yani 34 kişiden 22’si, altı aylık 10 yıllık tahvil getiri tahminlerine yönelik daha büyük riskin, bu tahminin düşük yerine tahmin ettiklerinden daha yüksek olması olduğunu söyledi.

ABD faiz stratejisi başkanı Mark Cabana, “Güçlü ABD verileriyle birlikte son 10 yıllık getiri aralığının yukarı doğru kaydığı yönündeki riskleri görüyoruz. Müşteriler ‘düşüşü satın almaya’ istekli görünüyor ancak devam eden güçlü veriler bu inançlarını test edebilir” dedi. Bank of America’da.

Ankete katılanların yaklaşık %40’lık güçlü bir azınlığı, yani çoğu Fed’in ana bayi bankaları olan 45 kişiden 17’si, getirilerin Temmuz ayı sonuna kadar %4,0 veya daha yüksek olacağını tahmin etti.

Robert Tipp, “Piyasalarda fon oranları birkaç yıl içinde üçlere ulaşacak ve bu onlara biraz hazımsızlık verecek ve getirilerde agresif bir düşüşü önleyecek – bu beklentilerin aşırı iyimser olabileceği gerçeği” dedi. PGIM Sabit Gelir’de baş yatırım stratejisti.

Ankete göre, şu anda yüzde 4,47 civarında olan faiz oranına duyarlı 2 yıllık Hazine bonosu getirisi, Temmuz ayı sonunda yaklaşık 60 baz puan düşerek yüzde 3,92’ye, ardından bir yıl içinde 45 baz puan daha düşerek yüzde 3,47’ye inecek.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir