İçeriğe geç
Anasayfa » Evlat Edinme Nedir? Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Evlat Edinme Nedir? Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Evlat Edinme Şartları

Evlat Edinme Nedir? Evlat Edinme Şartları Nelerdir? yazımızda çocuk sahibi olmak isteyenlerin evlat edinerek bu duyguyu yaşayabileceği, evlat edinmenin şartlarını ve sürecini yazdık.

Mutluysanız Evlat Edinin

Çocuğu olmayan ve mutsuz olan aileler mutlu olmak için evlat edinme yoluna gidebiliyor. Mutsuz olan aileler, evlat edindikleri çocuğu da bu şekilde mutsuz edebilir. Evlat edinirken iyi düşünmek gerekir ve mutluysanız sizin mutluluğunuzu artıracak bir insan olarak görmeniz gerekiyor.

Ailelerde Sevginin Önemi Hakkında

Evlat Edinme Şartları

Yasaya göre ailenin en az ilkokul mezunu olması gerekiyor. Evli çiftler birlikte evlat edinebiliyorlar. En az 5 yıllık evli olmak veya 30 yaşını bitirmek gerekiyor. Evlat edinmenin yaşı 30’dur. Eşlerden birinin evlat edinebilmesi için ya mahkeme kararıyla 2 yıl eşinden ayrı yaşamış olması gerekiyor ya da eşten artık haber alınamıyor olması gerekir. Bekar biriside evlat edinebiliyor. 30 yaşını bitiren birisi evlat edinebilme hakkına sahip oluyor. Aileler bu süreçte maddi testlerden, sağlık testlerinden ve psikolojik testlerden geçmektedir.

Evlatlık Almada Uygulanan Sıkı Güvenlik Önlemi

Evlatlık alacak kişi Sosyal Hizmetler tarafından çok ciddi bir şekilde araştırılmaktadır. Çocuğun yaşayacağı ortam birkaç kez görevliler tarafından kontrol edilmektedir. Kişi, Çocuk Esirgeme Kurumu‘ndan evlat edinmek için dilekçeyle başvurduğunda ilk önce ön koşullara bakılır. Kişi ön koşulları taşımıyorsa görevliler kontrole gelmez ve elenir. Kişi ön koşulları sağladıktan sonra diğer zorlu aşamalar başlar. Görevliler çocuğun nasıl bir ortamda büyüyeceğini ve nasıl bir yaşamı olacağını ayrıntısıyla araştırır. Bu koşullar değerlendirilip olumlu sonuç çıktıktan sonra mahkemeye gidilir. Mahkeme evlat edinme kararını bu şekilde verebiliyor. Eğer evlatlık alınacak çocuğun bir ailesi varsa, onlarında evlat edinmek isteyen aileye izin vermesi gerekiyor. Çocuğunu bırakmış, ilgisiz bir aileyse, mahkeme çocuğu isteyen aileye verebiliyor.

Evlat Edinmeden Önce 1 Yıl Çocuğa Bakma Testi

Yasa, bir küçüğü evlat edinmek için 1 yıl boyunca bakma koşulunu zorunlu kılıyor. 1 yıl boyunca, evlat edinmeden önce çocuk kişide kalıyor. 1 yıl boyunca çocuğa bakılır ve bu zaman zarfında görevliler çocuğu kontrol eder. Bu kontroller haberli veya habersiz bir şekilde yapılır. Her şey yolunca gittikten 1 yıl sonrada mahkeme kesin olarak çocuğu evlat edinmek isteyen kişiye veriyor.

Çocuğu Olup da Evlatlık Almak İsteyenler

Kendi evladı olup da evlat edinmek isteyenlere bu hak tanınmıştır. Bu durumda ailenin öz evlatlarına hak tanınarak yeni gelecek evlatlıkların kabul edilip edilmediği kendilerine sorulur. Çocuk küçük olsa bile uzmanlar eşliğinde çocukların fikirleri alınır. Burada çocukların menfaatleri göz önüne alınır. Evlat edindikten sonra evlat edinilen çocuk tüm yasal haklara aynı kendi çocuğunuzmuş gibi sahip olmaktadır.

Çocuğa kendisini evlat edindiğinizi bir uzman eşliğinde 4-6 yaşları arasında söyleyin.

Avukat Cengiz Hortoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir