Ekonomi ve Para

En Çok Altına Sahip Ülkeler Hangileridir? 2022 Verileri

En Çok Altına Sahip Ülkeler Hangileridir? 2022 Verileri

Altın Yatırımı

En Çok Altına Sahip Ülkeler Listesi İlk 5

Dünya ülkeleri, yıllardır bunu para birimi cinsinden değerlendirmekten geri adım atmış olsalar da merkez bankalarında altın rezervleri tutmaya devam ediyor. Her ihtimale karşı değerli metalin bir rezervini tutmanın muhtemelen iyi bir fikir olduğu fikri uzmanlar arasında kalır.

Altın geleneksel olarak merkez bankalarının en büyük endişesi olan enflasyona karşı bir korunma aracı olarak görülüyor. Bazıları yeni ve farklı olan diğer varlık sınıfları, bu onur için altınla rekabet etmeye başladı, ancak her yıl enflasyondan korunma durumunu koruyan değerli metaldir.

Tonaj rakamları, en iyi ülkelerin altın rezervlerini göstermektedir:

1. Amerika Birleşik Devletleri 8.133 ton

Birleşik Devletler Hazinesinin yaklaşık yarısı, Kentucky, Fort Knox’ta, Birleşik Devletler Külçe Deposu’nda tutulmaktadır. US Mint web sitesi, bu sitede 147 milyon ons altının depolandığını belirtiyor. 109.000 dönümlük bir ABD Ordusu üssü ile çevrili olan değerli metalin mümkün olduğu kadar güvenli ve emniyetli olduğu düşünülüyor. Daha düşük miktarlardaki altın rezervleri West Point, New York’ta, Denver, Colorado’daki ABD Darphanesi’nde ve New York Federal Rezerv Bankası’nda tutulmaktadır.

2. Almanya 3.359 ton

Almanya’nın altınlarının çoğu, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Fransa gibi denizaşırı yerlerdeki kasalarda tutuldu. Son yıllarda, Alman merkez bankası, külçeyi kalıcı olarak evde tutma fikriyle büyük miktarlarda külçeyi geri getirmek için çalışıyor. Bu yazı itibariyle, ulusun altınlarının yaklaşık yarısı Frankfurt, Almanya’da tutuluyor, geri kalanı şimdilik New York, Londra ve Paris’teki kasalarda.

3. İtalya 2.541 ton

İtalya’nın altınlarının çoğu Banca d’Italia’ya aittir ve doğrudan İtalya ulusunun elinde değildir. Merkez bankası tamamen devlete ait değil, bu nedenle İtalyan hükümetinin elindeki varlıklarla ilgili sorular zor. Bullionstar.com’a göre Banca d’Italia’nın “İtalyan Devleti ve çok çeşitli İtalyan finans kurumlarının ortak sahibi olduğu” söyleniyor. Ülkenin altın rezervlerinin yaklaşık %50’si bankanın Roma’daki Palazzo Koch binasındaki kasalarda tutuluyor.

4. Fransa 2.436 ton

Tüm Fransız altınları, Paris’teki La Souterraine’de güvenli bir yeraltı kasasında tutulur. Ülkenin merkez bankası, bir zamanlar denizaşırı yerlerde tutulan mevduatları yıllardır aktif olarak ülkelerine geri gönderiyor. Geri dönüş süreci, Fransa’nın ülkenin başkentini aktif bir altın ticaret merkezi yapma arzusunun bir parçası.

5. Rusya 2.299 ton

Bullionstar, Rusya’nın altınlarının çoğunun Rusya Federasyonu’na ait olan Rusya Bankası’na ait olduğunu belirtiyor. “Merkez bankası altın piyasasında, Rusya Merkez Bankası, Rusya iç piyasasında altın satın alarak sadece 12 yılda parasal altın rezervlerini yaklaşık altı kat artırmasıyla öne çıkıyor.”

En Çok Altına Sahip Ülkeler Hangileridir? 2022 Verileri-Kaynak: benzinga.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir