AraçlarBilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Elon Musk’ın Şirketi Tesla, Elektrikli Araçlarda Alman Rakiplerine Ezici Bir Yenilgi Yaşattı

Elon Musk’ın Şirketi Tesla, Elektrikli Araçlarda Alman Rakiplerine Ezici Bir Yenilgi Yaşattı

Çip Sıkıntısı

Elon Musk’ın Şirketi Tesla, Alman Rakiplerine Ezici Bir Yenilgi Yaşattı

Elektrikli araç yarışında her ayrıntı önemlidir çünkü fark yaratabilir.  Ve çoğu zaman bazı oyunculara önemli bir psikolojik avantaj sağlayabilecek veya diğerlerinin moralini baltalayabilecek ayrıntılar vardır. Her otomobil üreticisi, geleceği olarak kabul edilen elektrikli ve otonom araç olan bu otomotiv segmentinde önemli bir paya sahip olmak istiyor.

Mevcut pazar lideri Tesla için görev açık: liderliğini korumak ve oyunda çok geç gelen rakiplerine sadece kırıntılar bırakmak için artırmak. Austin, Teksas merkezli otomobil üreticisi, 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olacak en az 1,5 milyon araç teslim etme hedefini belirledi.

Senden Bir Şey Olmaz-Elon Musk
Elon Musk

The Wolves

Karizmatik ve tuhaf Elon Musk’ın firması, on yılın sonuna kadar yılda 20 milyon araç teslim etmeyi umuyor. Rakiplerine gelince – ki onlardan çok var – ikincilik için savaşıyorlar ama yakın gelecekte Tesla’yı tahttan indirmeyi hedefliyorlar.

Rivian, Lucid ve Çinli NIO gibi yeni başlayanlar veya genç kurtlar, şu an için, hammadde fiyatları yükselirken ve arz kesintileri sırasında üretim oranlarında bir artışı yönetebileceklerini kanıtlamak zorundalar.

Eski otomobil üreticilerine gelince, akülü elektrikli araçlara (BEV’ler) sorunsuz geçiş yapabileceklerini kanıtlamak istiyorlar. Ayrıca seri üretimdeki deneyimlerini vites yükseltmek için kullanmak istiyorlar.

Alman devi Volkswagen ve Amerikan otomobil üreticileri Ford ve General Motors gibi bazıları bu nedenle önümüzdeki üç yıl için iddialı üretim hedeflerini açıkladılar. Şu an için yılda 100.000 adet üretmek için uğraşırken, yılda milyonlarca elektrikli araç üretme sözü veriyorlar. Tesla’nın pazar payını kemirerek ilerleme kaydetmiş olsalar da, T markası onlara çok cesaret kırıcı sinyaller göndermeye devam ediyor. Tesla, Alman devlerini kendi oyun alanlarında ezici bir yenilgiye uğrattı.

Mercedes-Benz EQS 580: Elektrikli Araç

Tesla, Almanya’daki İlk EV Maker

Nitekim, 18 Ekim’de yayınlanan resmi rakamlara göre, şirket yılın ilk dokuz ayında Almanya’da yerel rakiplerinden daha fazla yeni elektrikli araç sattı.

Almanya Federal Motorlu Araç Ofisi (KBA) verilerine göre Tesla, Ocak ve Eylül ayları arasında 38.458 yeni kayıt kaydetti. Bu, 2021’deki aynı döneme göre %48’lik bir artış anlamına geliyor.

Tesla’nın Mart ayında Berlin yakınlarında bir üretim tesisi açtığını söylemek gerekir. Burada üretilen araçlar sadece diğer Avrupa pazarlarına gönderilmekle kalmıyor, aynı zamanda dünyanın en büyük elektrikli araç pazarlarından biri olan Almanya’da da satılıyor.

Merkezi Wolfsburg’da bulunan çok markalı dev Volkswagen, yıllık %41 düşüşle sadece 32.326 yeni kayıt kaydetti. Bu, iç güç mücadelelerinin ardından yakın zamanda CEO değiştiren grup için büyük bir aksilik. 

Mercedes-Benz ve BMW yeni kayıtlarda artış yaşarken, satışları hala Tesla’nın seviyelerine yaklaşmaktan uzak. Yeni elektrikli araç kayıtları Mercedes için yıllık %95 artışla 14.619 adede, BMW için ise yıllık %53.2 artışla 16.241 adede ulaştı. Tesla, bu nedenle, evde elektrik piyasasının her segmentinde rekabet etmek isteyen üç Alman grubunu yendi.

Ford, Alman pazarında da çok iyi durumda. Ford Mustang Mach-E SUV ve E-Transit’i Avrupa’da pazarlayan grup, Ocak ve Eylül ayları arasında %117,5 artışla 3.580 yeni kayıt kaydetti. GM şimdilik Avrupa pazarında değil. NIO, yılın ilk dokuz ayında Almanya’da 114 yeni elektrikli araç sattı, Polestar ise 3.355 adet (+%111) kaydetti. NIO, 2021’in ilk aylarında Almanya pazarında yoktu.

Avrupa’da kamu politikaları elektrikli araçlara olumlu yaklaşırken, Ukrayna’daki Rus savaşının ardından yükselen hammadde fiyatları ve artan enerji fiyatları otomobil üreticilerini etkiliyor. Bu sorunlar, covid-19 pandemisiyle şiddetlenen tedarik zinciri kesintilerinden kaynaklanan darboğazların üstüne geliyor.

Elon Musk’ın Şirketi Tesla, Elektrikli Araçlarda Alman Rakiplerine Ezici Bir Yenilgi Yaşattı-Kaynak: thestreet.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir