İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX, Şarj Etmeden 747 Mil Yol Kat Etti

Elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX, Şarj Etmeden 747 Mil Yol Kat Etti

Elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX

Elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX, Şarj Etmeden 747 Mil Yol Kat Etti

Elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX

Elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX Test Edildi

Mercedes-Benz’in elektrikli konsept otomobili, pil paketini tek bir şarjla 747 mil yol kat etti. Piyasadaki en uzun menzilli elektrikli otomobil, 169.000 dolara mal olan 520 millik Lucid Air’dir. Vision EQXX satılık değildir.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, Mercedes-Benz’in ultra uzun menzilli elektrikli otomobilinin, şarj etmek için durmadan 747 mil seyahat ettiğini ve önceki rekorunu kırdığını söyledi. Şık Vision EQXX, Almanya’nın Stuttgart kentinden İngiltere’deki Silverstone’a gitti. Bu yılın başlarında Mercedes, konsept otomobili 626 millik bir sürüşe çıkardı ancak bunun çok daha ileri gidebileceğini tahmin ediyordu.

Vision EQXX, elektrikli araçların potansiyel olarak o kadar uzun mesafeler kat edebileceği ve insanların nerede şarj edecekleri konusunda fazla endişelenmesine gerek kalmayacağı bir geleceğin ön izlemesini yapıyor. Bugün, menzil kaygısı – bir şarj istasyonuna gitmeden önce enerjinin bitme korkusu – mevcut ve elektrikli araç sahipleri için en büyük endişeler arasında yer alıyor.

Bu son yolculukla Mercedes-Benz, bugün satışta olan tüm elektrikli araçları kolayca yendi. Çevre Koruma Ajansı, Tesla‘nın en uzun menzilli aracı olan Model S‘nin şarj başına 400 milin biraz üzerinde seyahat edebileceğini tahmin ediyor. Yeni bir girişim olan Lucid Motors, duraklar arasında 520 mil seyahat etme derecesine sahip 169.000 dolarlık bir sedan satıyor ve bu da onu piyasadaki en pahalı araç yapıyor.

Ayrıca Mercedes, 14,5 saatlik sürüşün yaklaşık sekiz saatinde klimanın çalıştığını söyledi. Klimanın bir EV’nin pil takımında büyük bir boşaltma olabileceği göz önüne alındığında, bu çok etkileyici.

Elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX Test

Mercedes Aslında EQXX’i Satmayı Planlamıyor

Bunun yerine, Alman otomobil üreticisinin yeni teknolojiyi test etmek ve EV aralığının sınırlarını keşfetmek için ürettiği hiper verimli bir araştırma aracıdır. Verimliliği optimize etmek için Mercedes, EQXX’i olabildiğince hafif ve aerodinamik yaptı, çünkü ağırlık ve hava direnci menzilin en büyük düşmanlarından ikisi. Dolayısıyla gözyaşı şekli ve swooping eğrileri.

Mercedes ayrıca EQXX için özel olarak yeni bir pil geliştirdi. 100 kWh, yani şirketin EQS lüks sedanıyla aynı kapasiteye sahip. Ancak Mercedes, EQXX’in pilinin yarısı kadar yer kaplamasını ve %30 daha hafif olmasını sağlamayı başardı.

Dünyanın muhtemelen daha iyi ve daha bol EV şarj cihazlarına ihtiyaç duyduğu kadar 750 millik elektrikli arabalara ihtiyacı yok. Kabul edelim: Süper gelişmiş bir araç ara vermeden 14 saat sürebilir, ancak biz insanlar yapamayız. Ne olursa olsun, Mercedes oldukça başarılı oldu.

Elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX, Şarj Etmeden 747 Mil Yol Kat Etti-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir