İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekşi Maya Tarifi

Ekşi Maya Tarifi yazımızda hamur işlerine ve evde yapacağınız ekmeklerinize gönül rahatlığıyla kabarması için koyabileceğiniz hazırlaması çok kolay Ekşi Maya Tarifini yazdık.

Ekşi Maya Yapımı

Ekşi maya hazırlamak için gerekli olan malzemeler, organik tam buğday unu, içme suyu ve kaya tuzudur. Malzemeleri koyacağınız kaplar ise geniş cam çanak, tahta kaşık ve pamuklu bir bezdir. Ekşi mayanın hazırlanışı 5 gün sürmektedir. 5 gün boyunca yapmanız gerekenler aşağıdadır. Mayayı yaptıktan sonra kokusu güzel ekşi olmalıdır. Bozuk bir yiyecek gibi kötü kokuyorsa veya üzerinde değişik küfler varsa mayayı kullanmayın.

1.Gün

1 su bardağı organik buğday unu, 1 çay bardağı içme suyu ve bir tutam kadar kaya tuzunu cam bir kasenin içinde karıştırın. Üstünü tülbent ile örttükten sonra 2 gün bekleyin.

3.Gün

2 gün kadar oda sıcaklığında bekletilen hamurdan ekşi kokular gelmeye başlamıştır. Hamurun üstü çatlar. Çanağın tabanına bakıldığı zaman küçük hava kabarcıkları görülür. Ekşimiş hamura tekrardan 1 su bardağı un ve 1 çay bardağı su eklenir. Tekrardan tüm malzeme yoğrulur. Üstü tekrardan örtülerek 1 gün daha bekletilir.

4.Gün

Hamurun ekşi kokusu ağırlaşmaya başlar. Hamur kabarır ve kabarcıklar artık daha belirgindir. Bu hamurun üzerine 2 su bardağı un ve 2 çay bardağı su eklendikten sonra tekrar yoğrulur. Üzerini son kez örtün ve 1 gün daha dinlendirin.

5.Gün

Son güne geldik ve ekşi maya hazırdır. İyice kabarmış ve bir sürü hava kabarcığı oluşmuştur. Kokusu ise tatlı bir ekşidir. Ekşi mayanız ile istediğiniz ekmek ve hamur işini sağlıklı bir şekilde kabartabilirsiniz.

Ekşi Maya Tarifi-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir