Ekşi Maya Tarifi

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Ekşi Maya Yapımı
Paylaş

Ekşi Maya Tarifi yazımızda hamur işlerinizde ve ekmeklerinizde gönül rahatlığıyla kabarması için kullanabileceğiniz Ekşi Maya Tarifi yazdık.

Ekşi Maya Yapımı

Ekşi mayanız için gerekli olan malzemeler; organik tam buğday unu, içme suyu ve kaya tuzudur. Malzemeleri koyacağınız kaplar ise geniş cam çanak, tahta kaşık ve pamuklu bir bezdir. Ekşi mayanın hazırlanışı 5 gün sürmektedir. 5 gün boyunca yapmanız gerekenler aşağıdadır. Mayayı yaptıktan sonra kokusu güzel ekşi olmalıdır. Bozuk bir yiyecek gibi kötü kokuyorsa veya üzerinde değişik küfler varsa mayayı kullanmayın.

1.Gün

1 su bardağı organik buğday unu, 1 çay bardağı içme suyu ve bir tutam kadar kaya tuzunu cam bir kasenin içinde karıştırın. Üstünü tülbent ile örttükten sonra 2 gün bekleyin.

3.Gün

2 gün kadar oda sıcaklığında bekletilen hamurdan ekşi kokular gelmeye başlamıştır. Hamurun üstü çatlar. Çanağın tabanına bakıldığı zaman küçük hava kabarcıkları görülür. Ekşimiş hamura tekrardan 1 su bardağı un ve 1 çay bardağı su eklenir. Tekrardan tüm malzeme yoğrulur. Üstü tekrardan örtülerek 1 gün daha bekletilir.

4.Gün

Hamurun ekşi kokusu ağırlaşmaya başlar. Hamur kabarır ve kabarcıklar artık daha belirgindir. Bu hamurun üzerine 2 su bardağı un ve 2 çay bardağı su eklendikten sonra tekrar yoğrulur. Üzerini son kez örtün ve 1 gün daha dinlendirin.

5.Gün

Son güne geldik ve ekşi mayanız hazırdır. Mayanız iyice kabarmış ve bir sürü hava kabarcığı oluşmuştur. Kokusu ise tatlı bir ekşidir. Ekşi mayanız ile istediğiniz ekmek ve hamur işini sağlıklı bir şekilde kabartabilirsiniz.

Kaynak: İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Paylaş
Kategoriler: Mutfak

4 yorum

Kamer · 16 Şubat 2020 23:45 tarihinde

Ekşi maya nasıl saklanır.. Buzdolabına konabilir mi?

Admin · 17 Şubat 2020 09:19 tarihinde

Cam kavanozda ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Özlem · 27 Mart 2020 13:52 tarihinde

Peki buzdolabına koyduğumuz ekşi mayayı beslememiz gerekiyor mu gerekiyorsa süresi ve miktarı ne olmalı ayrıca dolaptan çıkaracağımız ekşi mayayı direkt mi kullanabiliyoruz yoksa aktif hale gelmesi için bir işlem gerekiyor mu

Admin · 27 Mart 2020 20:07 tarihinde

Buzdolabında 2-3 hafta kadar duruyor. Daha sonra mayayı beslemeniz gerekiyor, 4.gün işlemini aynen uygulayın. Mayayı kullanmak için yarısını kavanozdan alın ve yoğurma kabına koyun. Burada mayayı 1-2 saat oda sıcaklığında bekletin. Yapacağınız hamur işinize göre mayayı ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.