İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Dünyanın Pilot İhtiyacı Artıyor

Dünyanın Pilot İhtiyacı Artıyor

THY Pilot Adayı Maaş

Dünyanın Pilot İhtiyacı Artıyor yazımızda insanlar ulaşım için daha çok havayollarını tercih etmesiyle birlikte hava trafiğinin artması, dolayısıyla pilot ihtiyacının da artmasıyla en gözde meslek haline gelen pilotluğu yazdık.

Dünya Hava Trafiği Hızla Artıyor ve Dünyanın Pilot İhtiyacı da Artıyor

Pilotluk eskiden beri popüler meslekler arasında yer almaktadır. Son yapılan araştırmaya göre de en fazla aranan meslekler arasında kendisine yer edinmiştir. Dünyada hava trafiğinin artması, 20 yılda pilot ihtiyacını artıracak. Bu süre zarfında dünyada 790 bin pilota ihtiyaç duyulacağı tahmin edilmektedir. Bu sayının 635 bini havayollarında, 96 bini özel uçaklarda ve 59 bini de helikopterlerde görev alacak. Dünya hava trafiği her yıl %4,4 büyümektedir. Bu büyüme 37.400 uçağın daha gökyüzüne çıkması anlamına gelmektedir. Airbus‘ın projesine 20 yıl içinde 5,8 trilyon dolar değerinde yolcu ve özel kargo uçağı hava trafiğine eklenecek. Bu durumda pilot ihtiyacı da hızla artacak. Boeing‘in araştırması da bu durumu desteklemektedir.

Hava Yolu Taşımacılığında

En Gözde Meslek Pilotluk

Hatta uzmanlara göre, pilot ihtiyacı alarm veriyor. Öyle ki, dünyada yetişmiş pilot ihtiyacı, sistemi tehlikeye sokacak kadar artmaya devam ediyor. Bu artış ülkeler arası pilot transferlerini arttırmıştır. Pilotlar artık çok sık havayolu şirketi değiştirmeye başladı. Bir havayolu şirketi kapandığında ertesi gün pilotlar bir başka havayolu şirketinde göreve başlayabiliyor. Pilotluk eğitimini tamamlayan pilotlar, tüm dünyada rahatlıkla iş bulabilmektedir. Pilot adayları, ülkemizde Türk Havayolları gibi şirketlerde 12-14 ay kadar hızlandırılmış pilotluk eğitimi aldıktan sonra hemen işe başlayabilmektedir. En çok pilot alan Uzak Doğu ve Körfez ülkeleri de artık kendi pilotlarını yetiştirmektedir.

Dünyanın Pilot İhtiyacı Artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir