İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Dünyanın İlk Dijital Mezar Taşı Yapıldı

Dünyanın İlk Dijital Mezar Taşı Yapıldı

Dünyanın İlk Dijital Mezar Taşı

Dünyanın İlk Dijital Mezar Taşı Yapıldı yazımızda klasik mermerden yapılan mezar taşları yerine Avrupalılar tarafından geliştirilen dijital mezar taşının özelliklerini ve gelişme sürecini yazdık.

Dünyanın İlk Dijital Mezar Taşı
Dijital Mezar Taşı Ekranı

Dünyanın İlk Dijital Mezar Taşı Kullanılmaya Başlandı

Dünyanın ilk dijital mezar taşı Avrupa’nın Slovenya Ülke’sinin Maribor kentinde denendi. Maribor’da bulunan bir mezarlığa yerleştirilen fütüristik mezar taşında resim, video ve diğer dijital içerikleri gösterebilmesi için 48 inçlik bir ekranda takıldı. Kişinin doğumundan ölümüne kadar olan resimleri, videoları ve diğer dijital hatıraları bu dijital mezar sayesinde görülebilmektedir. Mezarlık da ve açık havada olduğu için hava şartlarına uyumlu bir şekilde kurulmuştur. Satışı TL bazında 12.000 (3000 avro)olarak belirlemişler. İlk baktığınızda normal yüksek mermerden yapılmış mezar taşlarına benzetebilirsiniz fakat yanına gittiğinizde sizi sensörleri sayesinde algılayıp otomatik bir şekilde açılmaktadır. Açıldığında da size dijital bir ekran sunup ölü hakkında istediğiniz bilgilere buradan ulaşabilmektesiniz.

Dünyanın İlk Dijital Mezar Taşı
Dijital Mezar Taşı

Dijital Mezar Taşı Çalışma Prensibi

Dijital mezar taşına ölen kişinin yakınları satın almış oldukları firmayla irtibata geçip istediklerini koyabilirler. Mezar taşlarını satan Bioenergija şirketi, ölen kişinin adının, soyadının dışında hayat hikayesini roman şeklinde de koyulabileceği resim, video ve dijital içeriklerinde içerisinde yer alabileceğini belirtti. Mezar taşının sensörü her zaman açıktır ve çevresinde kişi olmadığında ölünün ismini, soy ismini ve doğum-ölüm bilgilerini göstermektedir. Kişiler yanına yaklaştığında ise açılarak dijital bir içerik göstermeye başlar. Kişiler bu ekranda ölü hakkında istedikleri bilgilere bakabilmektedir. Sensörlü yapı mezar taşının ömrünü uzatmaktadır. Enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Bioenergija şirketi

Bioenergija şirketinin başında olan Saso Radovanoviç, ürünleri için şimdiden birkaç sipariş aldıklarını belirtiyor. Akıllı telefonlar uygulaması geliştirip mezar taşıyla daha iyi bir etkileşime geçilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Dünyaya pazarlanıp pazarlanmayacağını henüz belirtmediler. Dijital mezar taşının geliştirilmesinde, Maribor Üniversitesi’nden bilgisayar profesörü Milano Zorman’ın etkisinin olduğu belirtildi. Ayrıca mezar taşından çıkacak olan seslerin cep telefonu bağlantısıyla kulaklıklara gelmesini planlıyorlar. Hoparlör kullanılması diğer insanları rahatsız edeceği için kulaklıklar ile sesleri dinlemek mümkün hale getirilecekmiş. Ülkemizde böyle bir mezar taşı yapılır mı zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir