İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dünyanın En Zengin Beş Adamının Serveti 2020’den Bu Yana İki Kattan Fazla Arttı

Dünyanın En Zengin Beş Adamının Serveti 2020’den Bu Yana İki Kattan Fazla Arttı

Dünyanın En Zengin Beş Adamının Serveti

Dünyanın En Zengin Beş Adamının Serveti 2020’den Bu Yana İki Kattan Fazla Arttı

Dünyanın En Zengin Beş Adamının Serveti 2020’den Bu Yana İki Kattan Fazla Arttı

Dünyanın en zengin beş insanı son yıllarda çok daha zengin hale geldi.

Oxfam‘ın Pazar günü yayınlanan yıllık eşitsizlik raporuna göre, 2020’den bu yana bu milyarderlerin net serveti, enflasyon da hesaba katıldığında %114 oranında artarak toplam 869 milyar dolara ulaştı. Mevcut eğilimler devam ederse dünya on yıl içindeki ilk trilyonerini görebilir.

Aynı zamanda dünya genelinde 5 milyara yakın insan enflasyon, savaş ve iklim kriziyle mücadele ederken daha da yoksullaştı. Mevcut gidişata göre yoksulluğu ortadan kaldırmak yaklaşık 230 yıl alacak.

Forbes tarafından derlenen verilere dayanan raporun zamanlaması, İsviçre’nin Davos kentinde en zengin insanlar ve dünya liderlerinden bazılarının elit bir araya geldiği yıllık Dünya Ekonomik Forumu toplantısının başlangıcına denk gelecek şekilde planlandı.

Oxfam Amerika’nın ekonomik ve ırksal adalet direktörü Nabil Ahmed, eşitsizliğin artmasına rağmen bazı parlak noktaların bulunduğunu söyledi. İşçiler, tazminatlarını ve çalışma koşullarını iyileştiren grevler ve anlaşmalar yoluyla güçlerini gösteriyorlar. Ayrıca bazı hükümetler de onların yanında yer alarak işçi haklarını güçlendirmeyi amaçlayan politikaları zorluyor.

Ahmed, “Kendimizi yeni bir Yaldızlı Çağ’da buluyoruz, ancak işçiler, düzenleyiciler, sendika ve topluluk örgütleyicileri bunda çatlaklar yaratmaya başlıyor” dedi.

Yükselen servet

Aralarında Tesla ve SpaceX’in de bulunduğu birçok şirketi yöneten Elon Musk, son yılların en büyük kazananı oldu. Enflasyon hesaba katıldığında serveti, Mart 2020’ye göre %737 artışla Kasım ayı sonunda 245,5 milyar dolara yükseldi.

Fransız lüks ürünler devi LVMH’nin başkanı Bernard Arnault ve ailesinin net serveti %111 artışla 191,3 milyar dolara ulaştı.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘un serveti %24 artışla 167,4 milyar dolara ulaştı; Oracle’ın kurucusu Larry Ellison‘ın serveti ise %107 artışla 145,5 milyar dolara ulaştı.

En zengin beş kişi listesini tamamlayan, net serveti %48 artışla 119,2 milyar dolara ulaşan Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett oldu.

Oxfam’a göre milyarderlerin servetleri 2020’den bu yana 3,3 trilyon dolar veya %34 arttı; servetleri enflasyon oranından üç kat daha hızlı arttı.

Birçoğu servetini yönettikleri şirketlerin öz kaynaklarından elde eden ABD’li milyarderler 1,6 trilyon dolar daha zengin.

Kurumsal güç

Bu yılın raporunda Oxfam, işletmelerin büyük kârlar elde ettiğini ve bunun da zenginlerin servetini artırmaya yardımcı olduğunu savunuyor. Dünyanın en büyük 10 halka açık şirketinden yedisinin ana hissedarı ya milyarder bir CEO ya da bir milyarderdir.

Dahası, Wealth X’in verilerine dayanan Oxfam’a göre, en tepedeki %1 dünyadaki finansal varlıkların %43’ünü elinde tutuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu grup %32’ye sahip; Asya’da bu oran %50’dir. Ortadoğu’da en tepedeki yüzde 1’lik kesim finansal zenginliğin yüzde 48’ini elinde tutarken, Avrupa’da bu oran yüzde 47.

Oxfam, dünyanın en büyük şirketlerinden 148’inin Haziran 2023’e kadar geçen 12 ayda yaklaşık 1,8 trilyon dolar kar elde ettiğini söyledi. Bu, 2018 ile 2021 arasındaki ortalamadan %52,5 daha yüksek. Oxfam, petrol ve gaz endüstrisini, ilaç şirketlerini ve finans sektörünü son bir veya iki yılda önceki yılların ortalamalarından daha yüksek kar elde etmeye çağırıyor.

Ahmed, “Zenginliğin tepeye yeniden dağıtılmasında tekelci gücün rolünü kendi tehlikeye atarak görmezden geliyoruz” dedi.

Oxfam hükümetleri adım atmaya çağırıyor.

Oxfam International’ın geçici genel müdürü Amitabh Behar, yaptığı bir açıklamada, “Kamu gücü, piyasayı daha adil ve milyarder kontrolünden uzak olacak şekilde şekillendirerek, kontrolden çıkmış kurumsal gücü ve eşitsizliği dizginleyebilir” dedi. “Hükümetler tekelleri kırmak, işçileri güçlendirmek, bu devasa kurumsal kârları vergilendirmek ve en önemlisi yeni bir kamu malları ve hizmetleri çağına yatırım yapmak için müdahale etmelidir.”

Kaynak: edition.cnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir