HaberYaşam

Dünyanın En İyi Hava Akrobasi Takımları

Dünyanın En İyi Hava Akrobasi Takımları yazımızda en iyi olarak bilinen Amerika, İngiltere, Fransa ve Türkiye‘nin hava akrobasi uçuş takımlarını listeledik.

Hava Akrobasi Uçuşları

Havada akrobasi uçuşları bir yönüyle havacılığın kültür, eğlence ve sportif tarafını sergiler. Her kesimden insanın havacılığa ilgisini çeker. Heyecan veren uçuşlarıyla hava akrobasi takımları askeri ve sivil olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Hava akrobasisi özel eğitim gerektirmektedir ve özel günlerde gerçekleşir. Sivil akrobasi takımlarının aksine ülkelerin kendilerine ait gösteri takımı bulunmaktadır. Genelde her ülkenin ordusunda prestij açısından akrotim bulunur.

Dünyanın En İyi Hava Akrobasi Takımları Listesi

Dünyanın En İyi Hava Akrobasi Takımları Red Arrows

Red Arrows

Dünyanın en iyi hava akrobasi takımları listemizde ilk inceleyeceğimiz takım Red Arrows‘tur. Red Arrows, İngiliz hava akrobasi takımı 1964’de kurulmuştur. İngiltere kraliyet kuvvetlerinin hava akrobasi takımı ilk gösterilerini 1965 yılında gerçekleştirmiştir. İngiliz popüler kültüründe önemli yere sahiptirler. Gösteri ekibi, İngilizlerin en önemli yaz etkinliği listelerinde ilk sırada yer almaktadır. Kraliyet hava kuvvetleri tarafından pilotları belirlenmektedir. Bugüne kadar 56 ülkede 4700’den fazla uçuş gösterisi gerçekleştirmiştir. Uçuş gösterileri eğitim uçaklarıyla sergilenmektedir.

Dünyanın En İyi Hava Akrobasi Takımları Thunderbirds

Thunderbirds

Amerikan Hava Kuvvetleri‘nin gösteri takımıdır. Thunderbirds dünyanın en iyi uçuş ekipleri arasında gösterilmektedir. 1953 yılında kurulmuştur. Resmi olarak ilk gösteri uçuşu yapan ekip olma özelliğini taşımaktadır. Görevli askeri personel 3-4 yıl hizmet veriyor ve filoya sürekli yeni pilotlar katılmaktadır. Gösterilerini F16-c uçaklarıyla yapmaktadırlar. Akrobasi ve solo uçuşlarla izleyenleri büyülemektedirler. Uçuşlarında kırmızı, mavi ve beyaz renkleri dumanlarla çıkarmaktadırlar. Ülke bayraklarının renklerini uçaklarda da taşımaktadırlar.

Blue Angels Amerika

Blue Angels

Blue Angels, Amerikan donanmasının gösteri takımıdır. Dünyanın en eski 2. hava akrobasi takımıdır. Her yıl ortalama 11 milyon kişiye gösteri yapmaktadırlar. Bugüne kadar 260 milyondan fazla kişi için gösteri uçuşu yapmışlardır. 1946 yılında kurulmuştur. F/a-18 hornet tipi uçakla gösterilerini yapmaktadırlar. Mayıs ayından Kasım ayına kadar gösterileri sürmektedir. 6 uçakla gösterilerini gerçekleştirmektedirler.

Patrouille De France Fransa

Patrouille De France

Patrouille De France, dünyanın en eski hava akrobasi takımıdır. Fransız Hava Kuvvetleri‘nin 1931’de kurulan gösteri takımıdır. Profesyonel gösteri takımları arasında ilk 3 sırada yerini almaktadır. Takım 9 pilot ve 35 bakım personelinden oluşmaktadır. Toplamda 20 dakikalık gösteri sunmaktadırlar. Mavi, beyaz ve kırmızı renkli uçaklarla gösteri yapılmaktadır. Ülke bayraklarının renkleri dumanlarda da kullanılmaktadır. Her yıl uçuş periyotları değişmektedir.

Dünyanın En İyi Hava Akrobasi Takımları Türk Yıldızları

Türk Yıldızları

Türk Yıldızları, Türk Hava Kuvvetleri‘nin bünyesinde yer almaktadır. Temelleri 1926 yılında Hava Harp Okulu’nda atılmıştır. Türk Yıldızları 2010 yılından itibaren 10 adet nf 5 a ve 6 adet nf 5 b 2000 uçaklarıyla gösterilerini yapmaktadır. Konya Ana Jet Üs 134. Akrotim Filo Komutanlığında bulunmaktadırlar. 2017 yılı itibariyle ülkede 92 farklı il ve ilçede 349, yurt dışında ise 24 farklı ülkede 138 olmak üzere toplamda 487 gösteri yapmıştır. Yüksek, alçak ve filet olmak üzere 3 ayrı gösteri paketi bulunmaktadır.

Dünyanın En İyi Hava Akrobasi Takımları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir