Dünyanın En Garip İnek Irkları

Dünyanın En Garip İnek Irkları yazımızda dünya üzerinde insanlar tarafından farklı türlerin çiftleştirilmesi ile oluşan farklı inek modellerini ve özelliklerini yazdık.

Dünyanın En Garip İnek Irkları-5 Farklı Irk

Dünyanın En Garip İnek Irkları Belçika Mavisi
Belçika Mavisi

Belçika Mavisi

2 farklı ırkın melezleştirilmesi ile elde edilen inek ırkına Belçika Mavisi denilmektedir. Belçika’ya ait olan ve en eski etçil sığır olma özelliği olan bu inek türü oldukça iri yapılıdır. Sadece Belçika sınırları içerisinde yer alan Belçika Mavisi tam 1,5 milyonluk nüfusa sahiptir. Bu türün üretilme amacı süt veriminin çok olması ve istenilen seviyelerde süt vermesi olmuştur. Son yıllarda süt veriminden yaşanan düşüş nedeniyle, genellikle et için yetiştirilmektedir.

Dünyanın En Garip İnek Irkları Ankole-Watusi Sığırı
Ankole-Watusi Sığırı

Ankole-Watusi Sığırı

Mısır’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Etiyopya’dan Güney Afrika’ya yayılan bir sığır türüdür. Watusi ile zebu sığırının birleştirilmesinden meydana getirilmiştir. Boynuzlarının büyüklüğü ile kolayca fark edilmektedir. Farklı görünümü nedeniyle dünya üzerindeki bir çok hayvanat bahçesinde gösterilmiştir. Sahra bölgesinde, Mısır sanatında, piramit duvarlarında ve eski kaya resimlerinde Ankole-Watusi Sığırının çizimleri görülmüştür. Sığır ırkının Afrika kabilelerine para, yiyecek ve statü sağladığı belirtilmektedir. En uzun olan Ankole-Watusi Sığırı krala ait olmuştur ve kutsal bir hayvan olarak saygı görmüştür. Boynuz uzunluklarının 3.04 metreye kadar ulaştığı görülmektedir.

Dünyanın En Garip İnek Irkları Limousin
Limousin

Limousin Irkı

Fransız kökenli bir et sığırı ırkıdır. Ana vatanı Fransa’da bulunan Limousin bölgesidir. Kaslı, sakin ve uyumlu bir kişilikleri vardır. Etinin az yağlı oluşu etinin yüksek kaliteli olmasını sağlamıştır. Limousin ırkının annelik iç güdüsü üst seviyededir. Doğum oranları oldukça yüksektir. İneklerin melezlenmesinde çokça kullanılmaktadırlar. Renkleri açık yada koyu kızıldır. Her yerinin kaslı olduğu görülmektedir.

Dünyanın En Garip İnek Irkları Charolais
Charolais Sığırı

Charolais Sığırı

Charolais sığırı, pembe ve soluk renklerle kuşanmıştır. Oldukça iyi süt vermektedir. Kısa ve geniş başlarının yanında vücutları oldukça büyük ve kaslıdır. Yönetilmesi kolaydır ve rahatlıkla süt verimi arttırılabilir. Bilimsel adları Bos taurus‘tur. Limousin ırkında olduğu gibi Charolais sığırları da Fransa’nın Charolais bölgesinden isimlerini almıştır. Hem boynuzlu hemde boynuzsuz türleri bulunmaktadır.

Jersey İnekleri
Jersey İneği

Dünyanın En Garip İnek Irkları-Jersey İneği

Jersey İnekleri dolgun meme yapısı, ince kemik yapısı ile küçük başları, ince derisi ile sütçü bir ırktır. Geyiklere benzetilmektedirler. Gözleri iri ve vücut renkleri geyikleri andırmaktadır. Süt verimi oldukça fazladır. Üretmiş oldukları sütlerin kalitesi oldukça yüksektir. Otlatılması da oldukça rahattır. Jersey İnekleri adını İngiltere’de bulunan Jersey adasından almıştır. Her iklime uyum sağlayabilmektedirler.

Dünyanın En Garip İnek Irkları.

Yorum yapın