Dünyanın En Değerli Blockchain Şirketleri 2021 Listesi

Dünyanın En Değerli Blockchain Şirketleri 2021 Listesi

Blockchain Teknolojisi Yükselmeye Devam Ediyor

Yatırımcılar ve tüketiciler ‘blockchain’ terimiyle karşılaştıklarında birçoğunun akıllarından geçen ilk şey Bitcoin‘dir. Bitcoin ve blok zincirleri ayrılmaz bir şekilde bağlantılıyken, ikincisi, Bitcoin’in sunduğu şeylerin, yani anonimlik ve işlem güvenliğinin tam omurgasını oluştursa da, basit bir para biriminden daha çeşitlidir.

Basit bir ifadeyle, bir blok zinciri, geleneksel olarak bir defter olarak adlandırılan dağıtılmış bir kayıt koleksiyonudur. Bu defteri bir işlem için kullanan herhangi bir taraf ona erişebilir ve değişiklik yapabilir, bu da işlem bütünlüğünü iyileştiren bir kavram olan birden fazla kullanıcıyla birden çok kopya ile sonuçlanır.

Bitcoin ve ilişkili kripto para birimlerinin yükselişi, sektörün bir bütün olarak yakın gelecekte milyarlarca dolar değerinde olacağına inandığı blok zinciri teknolojisi firmaları için buna karşılık gelen bir popülarite artışına neden oldu. Örneğin, MarketsandMarkets tarafından hazırlanan 2019 araştırma raporu, küresel blok zinciri pazarının 2020’den 2025’e kadar şaşırtıcı bir bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) %67,3 oranında büyümesini bekliyor. Rapor, 2020’nin sonuna kadar bu pazarın değeri olacağını tahmin ediyor. 3 milyar dolar ve 2025 sonuna kadar 39,7 milyar dolara ulaşacak. Araştırma firması ayrıca, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) bu büyümenin bel kemiğini oluşturacağına, dolar pastasının en büyük payının blok zincirlere dayanan geleneksel finans kurumlarından oluşacağına inanıyor.

Bitcoin Sanal Para Madencilik

Küresel Blok Zinciri Pazarı Büyüme Tahminleri

Fortune Business Insights, MarketsandMarkets tarafından paylaşılan CAGR ve pazar büyüklüğü değerlerini yansıtır. Bu araştırma firması, 2019-2027 yılları arasında küresel blok zinciri pazarı için %56,1’lik bir CAGR öngörüyor ve sektörün 2027 sonuna kadar 69 milyar dolarlık bir değere sahip olması bekleniyor.

Dünyanın en büyük muhasebe şirketlerinden biri olan ve daha yaygın olarak PwC olarak bilinen PricewaterhouseCoopers, 2020’nin sonlarında blok zinciri teknolojisinin 2030 yılına kadar küresel gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) şaşırtıcı bir şekilde 1,76 trilyon dolar ekleyebileceğine inanıyor. Raporunda, bu ilavenin büyük kısmının, sahte ürünlerden ve sahte işlemlerden kaçınmak için teknolojiyi kullanan firmalardan kaynaklanacağını belirtti. Firma tarafından ‘Provenance’ olarak adlandırılan bu sektör, 2030 yılına kadar küresel GSYİH’ya tek başına 903 milyar dolar ekleyecek. Şuanda dünyanın en değerli Blockchain şirketleri 2021 listemizde15 tane şirket yer almaktadır ve bu şirketler kazançlarını sürekli olarak artırmaktadır.

Bitcoin Yatırımı

Dünyanın En Değerli Blockchain Şirketleri 2021 Listesi İlk 15

Metodolojimiz

Bir şirketin değerini belirlerken birden fazla faktör kullanırız. Bu liste için, bazı firmalar halka açık olmadığından, büyüklüklerinin birincil belirleyicisi olarak gelirlerini kullanacağız. Liste çeşitli olmakla birlikte, çoğunlukla müşteri teklifleri için blok zinciri sektörünü kullanmaya odaklanan veya portföylerine kripto para birimleri ekleyen veya iş tekliflerinin çoğunluğu blok zincirlerini de içeren teknoloji çözümleri sağlama etrafında dönen finansal şirketler olan firmalardan oluşur. Aksi takdirde, Microsoft Corporation ve Amazon.com, Inc gibi büyük teknoloji devlerinin de kendi blok zinciri bölümleri vardır, ancak blok zincirleri birincil işleri olmadığı için listeden çıkarılmıştır. Dünyanın en değerli Blockchain şirketleri 2021 listemize bakalım:

15. Blockstream (Özel)

Gelir: Tahmini 7,8 milyon dolar

Blockstream, 2014 yılında kurulmuş ve ağırlıklı olarak Bitcoin olan dijital varlıkların depolanması ve aktarılması için blok zincir çözümleri sunan bir Kanadalı şirkettir. Diğer küçük blok zinciri firmaları gibi, Blockstream da halka açık olmadığı ve bu nedenle ayrıntıları halka açık olarak paylaşmak zorunda olmadığı için finansal ayrıntılarını gizli tutar.

Bununla birlikte, veri toplayıcı Growjo’ya göre, şirketin yıllık geliri 7,6 milyon dolar, bu da onu piyasadaki en küçük oyunculardan biri yapıyor.

14. Intellectsoft (Özel)

Gelir: Tahmini yıllık 11.43$

Intellectsoft, 2007 yılında kurulmuş bir yazılım çözümü geliştirme firmasıdır. Müşterileri olarak işletmeleri ve şirketleri ve biri New York’ta diğeri Miami’de olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki beş ofisi hedeflemektedir.

Intellectsoft’un blok zinciri segmenti, Londra Menkul Kıymetler Borsası, Dünya Bankası, Ernst & Yonk ve Nestle gibi büyük bilet isimleriyle ortaklıkları olan Intellectsoft Blockchain Lab olarak adlandırılıyor. Dun & Bradstreet’in yıllık gelir modellemesine göre, Intellectsoft her yıl 11.43 milyon dolar kazanıyor.

13. Deqode (Eski Techracers)

Gelir: Tahmini yıllık 19 milyon dolar

Resmi olarak Techracers olarak bilinen ve 2012 yılında kurulan Deqode, blok zincirine yönelik kapsamlı yaklaşımı nedeniyle ön plana çıktı. Şirket, o zamanlar bir işletmenin ve içindeki bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerini tüm yönlerine blok zincirinin faydalarını getiren birkaç kişiden biriydi. Bu yönlerden bazıları cüzdanları, sözleşme denetimlerini, borsaları ve özel blok zincirleri içerir.

Veri toplayıcı Growjo’ya göre, Deqode yılda 19 milyon dolar kazanıyor.

12. Steem USD (CCC: STEEM-USD)

Gelir: Tahmini yıllık 24 milyon dolar

Steem, 2016 yılında kurulan ve Genesis Block adlı ilk hizmetini sunan bir blok zinciri şirketidir. O zamandan beri hizmetlerini üç kullanıcı kategorisine sunuyor. Bunlar geliştiriciler, girişimciler ve sosyal kullanıcılardır. Ayrıca topluluk ve kalkınma destek programları sunmaktadır.

Veri toplama platformu Growjo’ya göre, Steem’in şu anda yıllık 24 milyon dolar gelir elde ettiği tahmin ediliyor.

11. ConsenSys (Özel)

Gelir: 2020’de 30 milyon dolar

Blockchain sektöründe küçük ama gelişmekte olan bir oyuncu, 2014 yılında kurulan ve hem kripto para cüzdanları hem de blockchain çözümleri sunan ConsenSys‘dir. Özel bir firma olan ConsenSys, gelirlerini sık sık açıklayan diğer benzer şirketlerin aksine, bu tür ayrıntılara nispeten sessiz kalıyor.

Bununla birlikte, şirketin ek sermaye artırmaya çalıştığında bu ayrıntıları yatırımcılara sağlaması gerekiyor ve bu yılın sonuna kadar gelirini ikiye katlayarak 60 milyon dolara çıkarmayı planladığını belirttiği Nisan ayında dolaylı olarak gelirini açıkladı. Bu, ConsenSys’in 2020’de diğer şirketlerle karşılaştırıldığında nispeten mütevazı olan 30 milyon dolar kazandığı anlamına geliyor.

10. HIVE Blockchain Technologies Ltd. (NASDAQ: HVBT)

Gelir: 2019’un son üç çeyreğinde 33 milyon dolar

Hive Blockchain Technologies Ltd., Vancouver, Kanada merkezli bir kripto para madencisidir. Ayrıca Bitcoin ve Ethereum madenciliği için yalnızca yenilenebilir enerji kullandığını iddia ediyor. Madencilik tesisleri Kanada, İrlanda ve İsveç’te bulunuyor ve hissedarlarının her iki kripto para birimi portföyüne erişmesine izin veriyor.

Şirket, web sitesinde listelenen ayrıntılara göre 133.120 madenci kurmayı ve 13.3EH/s hash oranı elde etmeyi planlıyor. Hive’ın Kanadalı düzenleyicilere sunulan en son mali tabloları, Nisan’dan Aralık 2020’ye kadar şirketin yıllık 9 milyar dolarlık bir büyüme için 33 milyar dolar gelir elde ettiğini ortaya koyuyor.

9. Marathon Digital Holdings, Inc. ( NASDAQ: MARA )

Gelir: 2021’in ilk yarısında 38 milyon

Marathon Digital Holdings, Inc. (NASDAQ: MARA), geçen yılın ilk çeyreğinde madencilik portföyünü yükseltmeye başladıktan sonra Bitcoin madencilik sektörüne nispeten yeni bir giriş yaptı. 2020 boyunca Marathon Digital Holdings, Inc. (NASDAQ: MARA) 100.000’den fazla Bitcoin madencisi satın aldı ve yıl boyunca kamu ve özel yerleşimler yoluyla birçok kez sermaye artırdı. Marathon Digital Holdings, Inc. (NASDAQ: MARA) bu yılın başlarında 133.120 madenciyi başarıyla kurduğunu ve operasyon kapsamını büyük ölçüde büyütmesini sağladığını duyurdu.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan en son Form-10Q’ya göre, Marathon Digital Holdings, Inc. (NASDAQ: MARA) bu yılın ilk yarısında 38 milyon dolar gelir elde etti ve yıllık 37.5 milyon dolarlık şaşırtıcı bir büyümeye işaret etti.

8. Argo Blockchain plc (OTC: ARBKF)

Gelir: 43 milyon $ 2021’in ilk yarısında

Argo Blockchain, kripto para birimi patlamasından sonra 2017 yılında kurulan Birleşik Krallık, Londra merkezli bir şirkettir. Şirketin tek amacı, madenciliğin meşru bir operasyon haline gelmesini sağlamaktı.

Argo’nun operasyonları esas olarak Kuzey Amerika’dadır ve şirket, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kullanılan 21.000’den fazla madencilik makinesine sahiptir. Ayrıca, bir İlk Halka Arz (IPO) aracılığıyla halka arz için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir F1 Formu sunmuştur. Argo, halka arzı aracılığıyla, Bitcoin fiyatının yeni zirvelere doğru yarışmaya devam ettiği bir zamanda gelen dosyalama ile 75 milyon dolar toplamayı umuyor.

Argo, bu yılın ilk yarısında, 2020’nin on iki ayında elde edebileceğinin neredeyse iki katı olan 43 milyon dolarlık bir gelir elde etti.

7. BinanceCoin USD (CCC: BNB-USD)

Gelir: Tahmini yıllık 179 milyon dolar

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. 2017 yılında Changpeng Zhao ve Yi He tarafından kuruldu ve kara para aklama ve vergi suçları suçlamaları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde tartışmalardan payını aldı. ABD’de ABD mali suç kurumlarına kayıtlı Binance.US adlı ayrı bir borsa işletiyor.

Şirket, ağında günde ortalama iki milyar işlemin gerçekleştiğini ve merkezi olmayan bir kripto para cüzdanı ve bir topluluk sürücüsü blok zinciri sunduğunu bildiriyor.

Veri toplama şirketi Growjo’ya göre Binance, yılda yaklaşık 179 milyon dolar gelir elde ediyor.

6. AP Møller – Mærsk A/S (OTC: AMKBY)

Gelir: Tahmini 665 milyon dolar

AP Møller – Mærsk A/S: veya kısaca Maersk olarak bilinir, dünyanın en büyük nakliye şirketidir. Maersk, TradeLens platformunda, kullanıcılarının güvenli ve şeffaf bir şekilde bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlayan blok zinciri teknolojisini içeriyor.

Maersk, TradeLens platformundan elde edilen geliri, bu yılın ilk yarısında 665 milyon dolar gelir bildiren Maersk tarafından yönetilen ürün ailesi altında listeliyor.

5. VMware, Inc. ( NYSE: VMW )

Gelir: Tahmini 741 milyon dolar

VMware Inc, 28 yıl önce California’da kurulmuş bir Amerikan bulut bilişim şirketidir. Öncelikli odak noktası sanallaştırma teknolojileridir ve şimdi blok zinciri alanına da girmiştir.

VMware, şirketin müşterilerinin finansal hizmetler, tedarik zinciri ve sağlık gibi bir teklif alanı için kullanmasına izin veren merkezi olmayan bir ağ olan VMware Blockchain’i sunar.

VMware Blockchain, Repo piyasası için Broadridge Financial Solutions tarafından benimsendi ve ayrıca Avustralya Menkul Kıymetler Borsası tarafından bir defter olarak kabul edildi.

VMware’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı başvurulara dayanarak, VMware, muhtemelen VMware Blockchain’i içeren Nisan ayında sona eren çeyrek için Abonelik ve Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) modelinden 741 milyon dolar gelir elde etti.

4. Bitfury Grubu (Özel)

Gelir: 2018’de 500 milyon dolar

Bitfury Group Ltd., Amsterdam, Hollanda‘da faaliyet gösteren yenilikçi bir blockchain firmasıdır. Şirket, şirketlerin işlemlerini güvenli bir şekilde kaydetmelerini ve doğrulamalarını sağlayan önceden oluşturulmuş bitcoin blok zinciri yazılım çözümleri sunar. Ayrıca, yeni jetonlar karşılığında Bitcoin blok zincirini denetleyen özel donanımlar sunar ve şirket, Gürcistan hükümetinin blok zincirinde 300.000 tapu yayınlamasına yardımcı olarak, bunların tehlikeye atılmamasını sağlar.

Forbes’a göre, Bitfury 2018’de 500 milyon dolar gelir elde etti.

3. Coinbase Global, Inc. ( NASDAQ: COIN )

Gelir: 2021 yılının ilk yarısında 4 milyar dolar

Kısaca Coinbase olarak anılan Coinbase Global Inc, 2012 yılında kuruldu ve Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki en tanınmış kripto para borsalarından biridir. Mart ayında Tagomi’yi satın almasının ardından ülkedeki en büyük kripto para borsası oldu.

Coinbase, hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar için ürünler sunmaktadır. Perakende kampı için kripto para birimleri, kripto para destekli varlıklar ve müşterilerin uygulamalara erişmesine izin veren bir cüzdan ticareti yapmalarına olanak tanır. Kurumsal yatırımcılar için, kripto para birimi ile başa çıkmak için bir ticaret platformu ve uzman sağlar. Ayrıca, ABD Doları tarafından desteklenen, kullanıcıların bu kripto para birimini bir dolardan daha hızlı ticaret yapmalarına olanak tanıyan istikrarlı bir madeni para sunar. Ayrıca Coinbase, kripto para işlemleri için kendi banka Visa kartını ve tüccarlar için ödeme hizmetini sunuyor.

Finansal açıklamalara göre Coinbase, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Form-10Q açıklamasına göre bu yılın ilk yarısında 4 milyar dolar gelir elde etti.

2. International Business Machines Corporation (NYSE: IBM)

Gelir: 2021 yılının ilk yarısında 3 milyar dolar

International Business Machines Corporation veya IBM, çip devi Intel’in yanı sıra en eski Amerikan teknoloji firmalarından biridir. Ancak, esas olarak donanım sunan Intel’den farklı olarak IBM, blok zinciri teknolojisine dayalı işlem işleme platformlarını içeren bir dizi hizmet sunmak için işleri çeşitlendirdi.

Blockchain tabanlı platformlarından elde edilen geliri finansal tablolarında “İşlem İşleme Platformu” başlığı altında listeleyen IBM, bu yılın ilk yarısında sektörden 3 milyar dolar kazandı. Bu gelir, şirketin blok zinciri bölümü için iç hedeflere ulaşamadığına dair sürekli söylentilere rağmen geliyor.

1. Square, Inc. ( NYSE: SQ )

Gelir: 2021 yılının ilk yarısında 6,2 milyar dolar

Square Inc., 2010 yılında Twitter’ın kurucu ortağı Bay Jack Dorsey ve milyarder James McKelvey tarafından ortaklaşa kurulan bir finansal ödeme ve hizmetler firmasıdır. Şirket Bitcoin’den önemli gelir elde etmeye başladı.

Square, 2021 yılının ikinci çeyreği için 10-Q Formunda, toplam gelirinin Bitcoin piyasa fiyatından, aktif Bitcoin müşterilerinden ve Bitcoin talebindeki büyümeden elde edilen gelirin %64’ünden oluştuğunu açıkladı. Haziran 2021’in sonunda Square, Bitcoin aracılığıyla 6,2 milyar dolarlık bir gelir elde etmişti ve firma 2020’nin ilk yarısında 1,1 milyar dolarlık Bitcoin geliri açıkladıktan sonra yıllık %428’lik bir kazanç elde etmişti.

Dünyanın En Değerli Blockchain Şirketleri 2021 Listesi-Kaynak: insidermonkey.com

Yorum yapın