İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Dünya Ülkelerinin İthal ve İhraç Ürünleri

Dünya Ülkelerinin İthal ve İhraç Ürünleri

Dünya Ülkelerinin İthal ve İhracatı

Dünya Ülkelerinin İthal ve İhraç Ürünleri yazımızda ülkelerin genel olarak en çok ihraç ve ithal ettiği ürünler, en çok ihraç edilen ürünler ve ithal edilen ürünler, ülkelere göre ihraç ve ithal durumlarını yazdık.

Dünya Ülkelerinin İthal ve İhraç Ürünleri

Dünya ülkelerinin hangi ürünleri en çok ithal ve ihraç ettiği haritası çıkarılmıştır. Nepal’in en fazla ihraç ettiği madde tatlı su olurken, İngiltere altın, Kuzey Kore ise kömür ihraç etmektedir. Yeni Zelanda en çok süt ihraç ederken, Amerika en çok petrol ihraç etmektedir. Orta Afrika ülkeleri en çok askeri silah ithal ederken, Afrika’nın yoksul ülkeleri en çok gıda malzemelerini ithal etmektedir. İthalat ve ihracat haritasına baktığımızda fakir ülkeler daha çok gıda maddelerini ithal ederken zengin ülkeler otomobil ithalatını yapmaktadır. Zengin ve fakir ülkelerin ithal ettiği ülkeler bu denli birbirinden farklıdır.

Çin Halk Cumhuriyeti parasının çoğunu eksik olduğu ham petrol ithalatına harcarken, Kazakistan büyük demir boruları ithal etmektedir. Çin ayrıca en fazla bilgisayar ve teknoloji ihraç etmektedir. Orta Amerika’da Meksika en çok araç parçalarını ithal ederken, Haiti pirinç, Küba tavukçuluk ürünlerini ithal etmektedir. İsrail’in en fazla ithal ettiği ürün elmas olmuştur. Arap yarımadasındaki ülke Sudan ise uçak, helikopter ve uzay araçlarını en çok ithal edilen ürünler olarak kayıt edilmiştir. Bolivya en çok ithali yakıt olarak gerçekleştirmektedir.

Dünyada Benzin Fiyatları

Dünya Ülkelerinin İthal Araç ve Yakıt Bilgileri

Avrupa ülkeleri ve Amerika çoğunlukla araba ithal etmektedir. İngiltere, Fransa ve İtalya gibi gelişmiş ülkeler ağırlıklı olarak araba ithal etmektedir. Rusya ve Azerbaycan gibi ülkeler en çok petrol ithal etmektedir. Amerika ve Kanada da en çok petrol ihraç eden ülkeler arasındadır. Avustralya ve Yeni Zelanda da araç ithal ederken, Vanuatu kargo gemileri ithal etmektedir. Güney Amerika ülkelerinin en büyük ihracat ürünleri bakır, altın ve soya fasulye’sidir. Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürün araçlardır.

Honda Civic

En Çok İthal Edilen Ürünler

The Observatory of Economic Complexity tarafından 2015 yılında yapılan ithalat ve ihracat rakamlarına baktığımızda fakir ve uzakta bulunan ülkeler çoğunlukla gıda ürünlerini ithal etmektedir. Somali, Güney Sudan ve Suriye genellikle gıda ithal etmektedir. Bunun yanı sıra Orta Afrika Cumhuriyetleri silah ithal etmektedir. Savaşın bu bölgelerde yiyecekten önemli olduğu görülmektedir. Araba ve gıda kadar yakıt ithal etmek de öncelikler arasındadır. 187 ülke arasından 97’si için en önemli ithal ürün yakıttır. Yakıtı ham petrol ve rafine dilmiş petrol oluşturmaktadır. En çok ithal edilen ürün yakıt olmuştur. Yakıttan sonra en çok ithal edilen ürünler araçlardır. 26 ülke en çok araç ithal etmektedir.

Dünya Ülkelerinin İthal Ürünleri
Türkiye’nin İthal Ettiği Ürünler

Avrupa’nın İhraç Ettiği Ürünler

İngiltere en fazla altın ihraç ederken, İrlanda, İtalya, İsviçre, Danimarka ambalajlı ilaçlar ihraç etmektedir. Avrupa ülkelerinin bir kısmı özellikle Almanya araç ihracında diğerlerinden öndedir. Dünya üzerindeki çoğu ülkenin en fazla ihraç ettiği ürünler yiyecek ve içeceklerdir. Altın ihracı da en değerli maden ürünü olarak ihraç edilmektedir. Türkiye’de altın ihraç eden ülkeler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir