Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi İlk Defa Ülkemizde

Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi İlk Defa Ülkemizde yazımızda kongrenin önemini, ilk defa olmasını nedeni, ülkemizde yapılmaması için düzenlenen saldırıları ve Türk Nöroşirurji Derneği‘nin kurulmasını yazdık.

Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi

Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi 4 yılda bir yapılmaktadır. 2 yılda birde Avrupa Beyin Cerrahisi Kongresi yapılmaktadır. 20 Ağustos 2017 Pazar başlayan ve 26 Ağustos’ta biten kongreye ülkemiz ilk defa ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’da gerçekleşen kongreye dünya bilim insanları katılmıştır. 5000 katılımcıya ev sahipliği yapılmıştır. 40 yılı aşkı süredir ülkemizde düzenlenmesi için çalışılan bu kongrenin sağlık açısından önemi büyüktür. Türkiye beyin cerrahları ve hükumetleri kongrenin ülkemizde yapılması için çok çalışmıştır. Beyin Cerrahlarının kongresinin yapılması o yıl yapılan kongrede belirlenir. Dünya Beyin Cerrahları Derneklerinin üyelerinin kongrelerde bulunan heyetlerde delegeleri vardır ve bu kişiler oy vererek bir sonraki kongrenin nerede ve ne zaman yapılacağını belirlerler. Aday ülkeler kendi sunumlarını yaparak kongreyi ülkelerine almaya çalışırlar.

Geçmiş yıllarda ülkemiz cerrahları kongreyi ülkemize almak için çok uğraşmışlardır fakat alamamışlardır. Özellikle askeri ihtilallerin çok olduğu ve dengesiz olan ülkemize gelmek istemiyorlardı. Günümüzde derneklerin çalışmaları ve ülkemizin gelişmesiyle birlikte Beyin Kongresi ülkemizde yapılabilmiştir. 2017 yılında ilk defa Dünya Beyin Kongresini ülkemiz gerçekleştirebilmiştir.

Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi

Türk Nöroşirurji Derneği

Nöroşirurji (sinir sistemi cerrahisi)’nin bir bilim dalı haline gelmesi uzun yılları almıştır. Ülkemizde ilk Nöroşirurji derneği 1970’li yıllarda kurulmuştur. Cerrahların azlığı nedeniyle bu dernek kapatılmıştır. Daha sonra 1985 yılında Türk Nöroşirurji Derneği kuruldu ve gelişimini sürdürdü. Türk Beyin Cerrahlarının günümüzde iki tane derneği vardır. İlki Türk Nöroşirurji Derneği diğeri Sinir Sistemi Cerrahisi Derneğidir. Bu derneklerin alt grupları da mevcuttur. Özellikle Türk Nöroşirurji Derneği Dünya Beyin Cerrahisi Kongresini ülkemizde düzenlemek için çok çalışmıştır.

Dünya Beyin Cerrahisi Kongresinin Alınmasında Yaşanan Zorluklar

2013 yılında Güney Kore‘nin Seul kentinde yapılan Dünya Beyin Cerrahisi Kongresinde çok yoğun yapılan çalışmalar ile ülkemiz 2017 yılında kongreyi düzenleme hakkını elde etmiştir. Fakat yine Dünyaya hakim olanlar bu kazandığımız kongre yapma hakkını gerçekleştirmiş oldukları terör eylemleriyle elimizden almak istemişlerdir. Ankara’da yaşanan patlamalar, Hava alanı patlamaları, Gezi olayları ve Darbe girişimi yapılarak bu kongrenin başka bir ülkeye verilmesini amaçlamışlardır. Neredeyse amaçlarına ulaşmışlardı fakat tüm Türk Cerrahlar, kongrenin ülkemizde kalması için yoğun çaba göstererek kongrenin ülkemizde düzenlenmesini sağlamışlardır.

Yorum yapın