DÜ Zooloji Müzesi

DÜ Zooloji Müzesi yazımızda Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nin Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı bünyesinde açılan müzeyi yazdık.

DÜ Zooloji Müzesi Açıldı

Dicle Üniversitesi Zooloji müzesi açıldı. Toplamda müzede 1500’e yakın hayvan tanıtılmaktadır. Doğu Anadolu’daki çocukların birbirinden farklı hayvanların tanıtımları bu müzede gösterilmektedir. Dicle Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerde Zooloji müzesine gelerek, farklı türde hayvanlar hakkında bilgi edinmektedir. Zooloji müzesinin açılmasında üniversite hocalarının büyük katkısı olmuştur. Bölgeye ait hayvanların toplanmasında sıkı bir çalışma yapmışlardır. Biyolojik çeşitliliğin ve tüm doğal kaynakların gelecek kuşaklara bırakılması için bu tür müzelerin gerekliliği söz konusudur.

DÜ Zooloji Müzesi İçeriği

Zooloji Müzesinin İçeriği

Zooloji müzesinde bulunan hayvan örnekleri, normal yaşamını sürdürüp ölmüş yada telef olmuş hayvanların toplanmasıyla işlemden geçirilerek müzede sergilenmektedir. Farklı türden hayvanların görselleri müzeyi ilgi çekici hale getirmiştir. Hayvanlara şekil verilirken doğada nasıl bir duruş sergiliyorsa, aynı şekilde müzede sergilenmektedir. Müzede çok sayıda fosil kalıntıları da bulunmaktadır. Bismil, Silvan ve Eğil ilçelerinden bolca fosil çıkmaktadır. Diyarbakır’da deniz türlerine ait fosiller çıkmaktadır. Eskiden bu bölgede yaşamış hayvanların fosilleri bulunarak müzede sergilenmektedir. Deniz kestanesi, deniz yıldızları, deniz kabukları bolca bulunmaktadır. Dicle nehrinde yaşayan leopar balığının soyu tükenmek üzere olduğu belirtilmektedir. Kelaynak müzede bulunan dondurulmuş hayvanlar arasındadır. Herkes kelaynağı bilir fakat neye benzediğini bilemeyebilir.

DÜ zooloji müzesi kurulmasındaki en büyük amaç çocuklara ve gençlere bölgenin kültür ve zenginliklerini tanıtmaktır. Ücretsiz olması da insanların daha rahat ziyaret edebilmesi için yapılmıştır. Bölgede milyonlarca yıl önce yaşamış hayvanlara ait fosiller ve birçok balık, kuş ve memeliye ait iskeletler de yoğun ilgi görmektedir.

Yorum yapın