İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Doğalgaza Gelen Zamlara Karşı Tasarruf Tüyoları

Doğalgaza Gelen Zamlara Karşı Tasarruf Tüyoları

Doğalgaza Gelen Zamlara Karşı-Sabri Doğan

Doğalgaza Gelen Zamlara Karşı Tasarruf Tüyoları

Doğalgaza Gelen Zamlara Karşı Tasarruf Etmenin Yolları

Bir Odanın Peteğini Kapatarak Tasarruf Edemezsiniz

Vatandaşların evin bir odasını soğuk, diğerini sıcak tutarak tasarruf ve konforlu bir ısınma yapamayacağını belirten İGDAŞ Makine Mühendisi Sabri Doğan, “Önemli olan odalarımızı konfor sıcaklığında tutmaktır. Örneğin salonu 20, başka bir odayı 18, sürekli kullandığımız bir odayı da 22 derecede tutmak doğru bir ısınma yöntemdir. Bir odanın peteğini kapatıp diğer odayı ısıtarak tasarruf elde etmek mümkün değildir.” önerisinde bulundu.

Tasarruflu Kombi

Evden Çıkarken Kombiyi Kapatmak Doğru Bir Yöntem Değil

Sabahları evden çıkarken kombiyi tamamen kapatmanın ekstra maliyetler doğuracaktır. Sabri Doğan, şu önerileri yaptı:

“Kapatmak yerine kombimizi daha düşük bir ısıtma konumuna alabilir veya kombiye bağlı bir oda termostatı varsa bunun derecesi düşürerek kombinin gün içerisinde daha az çalışması sağlanabilir. Bu durumda ev tamamen soğumaz. Kombiyi tüm gün kapattığımız zaman hem evimiz hem de sistemde dolaşan ısıtma suyumuz tamamen soğuyacaktır. Akşam açtığınızda kombiniz, evi istediğiniz sıcaklığa eriştirmek için fazla güç sarf edecek ve daha fazla yakıt tüketecektir. Bu bir tasarruf yöntemi değildir. Odaları tamamen soğutmaktansa belli bir sıcaklığa düşürerek daha faydalı bir ısınma sağlanabilir.

Doğalgaz Ekonomi

Yüzde 60 Tasarruf Sağlayabilirsiniz

Sabri Doğan, doğalgaz kullanıcılarının alınacak önlemlerle faturadan yüzde 60’a varan tasarruf sağlayabileceklerine dikkat çekti:

Mantolama yöntemiyle ısı yalıtımı yapılmış bir bina yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Çift cam ve sızdırmaz kenarlı pencereler, evlerimizdeki peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu eşyalarla kapatmayacak şekilde dekore etmek önemlidir. Ayrıca, peteklerin arkasından bir ısı kaybı olur. Bunlar da ısı yalıtım plakalarıyla engellenebilir.

Oda Termostatı İle Odaların Gereksiz Isınması Önlenebilir

Oda termostatı vetermostatik vanalar kullanarak istediğimiz konfor sıcaklığında odalarımızı gereksiz ısıtmayarak da tasarruf elde edebiliriz. Bu basit önlemlerle yalıtımla sağladığımız yüzde 40’lık avantaja yüzde 20’yi de ilave edersek doğalgaz tüketiminde toplamda yüzde 60’a varan bir tasarruf sağlanacaktır.”

Her Bir Derecelik Fazla Isıtma Yüzde 6’lık Ekstra Maliyete Neden Olur

Oda termostatı ve termostatik vanalarla evlerin ideal sıcaklıkta tutulabileceğini belirten Doğan, cihazın ideal sıcaklığa ulaştığında kapanacağını ve ekstra bir ısınmanın önüne geçileceğini söyledi. Her bir derecelik fazla ısıtmanın yüzde 6’lık ekstra bir maliyete neden olduğunu vurgulayan Doğan, “Örneğin 22 derecede tutmak istediğiniz bir odayı 25 dereceye çıkarırsanız yüzde 12’lik fazla bir faturaya neden olursunuz.” dedi.

Bakım Şart

Kış öncesi doğalgaz tesisatlarına, cihazlara ve bacalara bakım yaptırılması gerektiğini vurgulayan Doğan, vatandaşların havalandırma menfezlerini kapamamaları gerektiğini belirtti. “Karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek için kesinlikle İGDAŞ’ın tesisatı işletmeye aldığı günkü şartları kesinlikle bozmaması ve değiştirmemesi gerekiyor. Kullanıcı doğalgaz tesisatına asla müdahale etmemeli, cihaz iptali ve ilavesi yapmamalıdır. Baca ve cihaz bakımını belli periyotlarla yaptırmalıdır. Hatalı işlem yapılırsa karbonmonoksit zehirlenmeleri, patlamalarla karşılaşılabilir.” dedi. Son zamanlardaki doğalgaz patlamalarını hatırlayın ve tedbirinizi almayı unutmayın.

Doğalgaza Gelen Zamlara Karşı Tasarruf Tüyoları-Yardımcı Kaynak: En Son Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir