İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Deri Sarkması Ameliyatının Etkileri

Deri Sarkması Ameliyatının Etkileri

Deri Sarkması Ameliyatının

Deri Sarkması Ameliyatının Etkileri yazımızda deri sarkmasının en çok görüldüğü vücut bölgeleri ve deri sarkması ameliyatı geçiren bir kişinin dikkat etmesi gereken durumları yazdık.

Deri Sarkmasının En Çok Görüldüğü Bölgeler

Aşırı kilolu birisinin hızlı bir şekilde zayıflaması sonucu derisinde büyük sarkmalar meydana gelmektedir. 200 kilo olan birisi 100 kilo verdiğinde mutlaka vücudunun her yerinde sarkmalar meydana gelir. Spor yaparak bu sarkmaların biraz olsun düzeltilebilir, fakat tam anlamıyla geçmesi için deri sarkması ameliyatı olması gerekir. Deri sarkması en çok kol, göbek, bel, sırt ve bacağın uyluk kısmında görülür. Bacaklarda yağ depolama olmadığı için sarkma uyluk kısmında görülür. Bu sarkmalar kötü bir görüntü oluşturur ve kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Kol germe, çevresel bölge germe ve uyluk germe ameliyatları tek seansta yapılabilmektedir. Hastayı zora sokmayacak şekilde deri sarkması ameliyatları yapılmaktadır. Dikiş izleri azda olsa kalmaktadır.

Deri sarkması ameliyatından önce hastaya en çok rahatsız olduğu sarkma sorulur ve neyin hoşuna gitmediği bilgisi alınır. Deri sarkması ameliyatlarında, obezite ameliyatı olan kişinin vücut kitle indeksini tutturması ve zayıflamış halini koruması gerekir. Bunlar dengede olmaz ise vücut yine kilo alır ve yapılan işlemler boşa gitmiş olur. Obezite ameliyatı geçirmiş bir hasta 15-18 ay sonra düzgün giden bir form ile deri sarkması ameliyatı olabilmektedir.

Deri Sarkması Ameliyatının Sonucu
Kol Sarkması

Deri Sarkması Ameliyatının Etkileri-Post Bariatrik Cerrahisi Sonrası Sarkma Oluşumu

Post Bariatrik cerrahisi yapılması için 1,5 yıl beklenilmesi gerekir. Obezite ameliyatı sonrası vücudun dinlenmesi ve stabil bir duruma gelmesi için bu zamanla mecburidir. Hastaların obezite ameliyatı sonrası oluşan sarkmalardan şikayetçi olması ve acele sarkma ameliyatı olmak istemesi doktorları zorlamaktadır. Bu bekleme kişinin sağlığı için ve uygulanacak post Bariatrik cerrahinin etkisini artırmak için önemli bir durumdur.

Deri sarkması ameliyatını başarılı bir şekilde geçiren hastalar normal vücuduna kavuşmaktadır. Fakat bazı hastalar zaman geçtikçe eski yeme alışkanlıklarına dönerek kilo almaya başlayabiliyor bu durumda vücutta sarkmalara neden olmaktadır. Kişi ameliyatlarını olduktan sonra hareket etme durumuna ve yeme alışkanlıklarına dikkat etmek zorundadır. Ameliyat sonrası psikolojik destek alarak sağlıklı yaşamına devam edebilirler. En son yapılan araştırmaya göre obezite ameliyatı sonrası deri sarkması ameliyatı geçiren hastalar kilolarını ve sosyal yaşamını daha düzenli bir şekilde yaşadığını belirlenmiştir. Vermiş oldukları kiloları geriye almaları çok zor hale gelmiştir.

Deri Sarkması Ameliyatının Etkileri-Doç. Dr. Özgür Pilavcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir