Denizlerin En Büyük Gemileri

Denizlerin En Büyük Gemileri yazımızda ilk geminin yapımını, yükün gemisini, kibrin gemisini, yolcu gemisini, uçak gemisini ve filikaları yazdık.

Denizlerin En Büyük Gemileri

Gemiler, tersanelerde imal edilir. Tersane Türkçe’ye İtalya’dan girmiştir. Müslümanlar tarafından ilk tersanelerin kurulduğu dönemde sanayinin ağırlık merkezini gemicilik oluştururdu. Bu nedenle tersanelere “sanayi sitesi” anlamına gelen darü’s-sınaa adı verilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de yer alan bilgilere göre gemi yapımı, Hazreti Nuh Aleyhisselam’a kadar uzanır. Ayet-i kerimelere bakıldığında ilk gemi Allahü Teala’nın peygamberine öğretmesiyle inşa edildiği anlaşılmaktadır. Tahta levhalar ve çiviler kullanılarak yapılan “Nuh’un Gemisi” dağ gibi dalgalar arasında yüzebilecek büyüklükteydi. Yine Kur’an-ı Kerim’de “dağlar gibi yükselen gemiler”den söz edilerek çok büyük tonajda gemilerin inşası konusunda insanın ufku açılmaktadır.

Denizlerin En Büyük Gemileri-Emma Maersk
Emma Maersk

Denizlerin En Büyük Gemileri-Yükün Gemileri

Yük gemilerinin boyutları sürekli büyümektedir. Dünyanın en büyük yük gemisi tam 16 bin konteyner taşıma kapasitesine sahiptir. 1980’lere baktığımızda ilk konteyner taşıma gemileri 1600 konteyner taşıyabiliyordu. Şimdilerde ise en son üretilen “Emma Maersk” isimli yük gemisi, 15 bin 550 konteyner kapasitesine sahiptir. Emma Maersk 400 metre uzunluğuna sahip. Bu gemi yükün gemisi tanımına oldukça uygun gözüküyor. 171.000 groston yük taşımaktadır. Bu kadar yük taşımasına karşın gemiyi sadece 13 kişi idare etmektedir.

Denizlerin En Büyük Gemileri Titanik
Titanik

Kibrin Gemisi

Titanik dediğimizde hemen aklınıza devasa geminin nasıl battığı geliyordur. Titanik 270 metre uzunluğunda inşa edilmişti. 1911 yılında inşa edildiğinde 52 bin ton ağırlığı yüzdürebiliyordu. Bu gemi yolcu taşımacılığında kullanılacaktı. Gemide üç sınıf yolcu bölümü vardı. Üçüncü sınıftakiler için 700 kişiye sadece iki tane tuvalet düşünülmüştü. Birinci sınıftaki insanların buna karşı özel bir orkestrası bile vardı. Titanik ilk suya indirilişinde “asla batmayacak gemi” diye insanlara duyurulmuştu. Kibrin gemisi daha ilk seferinde sulara gömüldü. Günümüzde Titanik 2 gemisi yapım aşamasındadır. 2022 yılında sulara ineceği söylenmektedir.

Yolcu Gemisi Royal Caribbean
Royal Caribbean

Gemi Yolcuları

Dünyanın en büyük yolcu gemileri aslında yolculuktan çok eğlence için düşünülmüşlerdir. Çünkü en büyük yolcu gemisi Royal Caribbean‘in içinde havuz, gerçek ağaç ve bitkilere sahip bir bahçe, eğlence salonları ve konferans salonundan daha büyük bir tiyatro salonu vardır. Titanik’ten 5 kat daha büyüktür. Geminin 16 güvertesi ve 2700 kamarası bulunmaktadır. Bu kadar büyük bir geminin yolcu sayısı sadece 6300’dür. Bu tür gemilerin yarı büyüklüğünde hayvan taşıma gemilerinde 25 bin hayvan taşınıyor.

Denizlerin En Büyük Gemileri George Bush Uçak Gemisi
George Bush Uçak Gemisi

Karada Deniz, Denizde Damla

Donanmaların sahip olduğu uçak gemileri, diğer gemiler içinde, en büyükleri olmasa da en pahalılarını oluşturuyor. George Bush uçak gemisi, en büyük yük gemisinden 50 metre daha kısadır. Ancak üzerinde helikopterler, savaş uçakları ve tanklarda oluşan küçük bir orduyu taşımaktadır. Bu gemi 20 katlıdır ve iki tane de nükleer reaktöre sahiptir. 20 yıl ilave yakıt almadan denizlerde devam edebileceği söylenmektedir. 4,5 milyar dolara mal olmuştur. Bu kadar özelliğiyle karada bir deniz gibi olsa da aslında denizde bir damla gibidir.

Filikalar
Filika

Filika Hayat Kurtarır

Gemiler her türlü dalgalara, fırtınalara karşı durabilecek sağlamlıkta inşa edilirler. Ama deniz, sağlamlık dinlemez. Dağ gibi dalgaların, yıpratıcı fırtınaların ne yapacağı belli olmaz. Bu sebeple gemilerde her türlü tedbirin alınması gerekir. Filikalar da bu tedbirlerden biridir. Eskiden filikalar sadece denizde boğulanları kurtarmıyordu. Karada boğulmak üzere olanları da kurtarıp gemiye taşıyordu.

Düşünün denizin ortasındasınız, geminiz batmış, kurtarıcı arıyorsunuz. İçine gireceğiniz bir filika sizi kurtarabilir. Hayat da bir denizdir, hem de kocaman. Üstelik hayatın dalgaları, denizinkilerden daha sert vurur.

Denizlerin En Büyük Gemileri-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın