İçeriğe geç
Anasayfa » Tarım ve Hayvancılık » Daha Fazla Fasulye Yemeniz İçin Sağlıklı Nedenler

Daha Fazla Fasulye Yemeniz İçin Sağlıklı Nedenler

Daha Fazla Fasulye Yemek

Daha Fazla Fasulye Yemeniz İçin Sağlıklı Nedenler

Daha Fazla Fasulye Yemek

Daha Fazla Fasulye Yemenin Önemi

Fasulyeyi bir öncelik haline getirmeniz gerektiğine dair biraz iknaya ihtiyacınız varsa, bunun daha iyi bir genel sağlık için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Kilo vermenize veya sağlıklı bir kiloyu korumanıza, sağlıklı sindirimi desteklemenize ve tip 2 diyabet, belirli kanserler ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek lif alımınızı artıracaksınız (çoğumuz yeterince yemiyoruz). Fasulyede ayrıca çinko, B vitaminleri, demir, manganez ve fosfor gibi antioksidanlar ve mikro besinler sağlar.

Ve bakliyatların sürdürülebilirliğini abartmak neredeyse imkansız. Baklagil ailesinin ( fasulye, bezelye, mercimek ve nohut dahil ) bu yenilebilir tohumlarının yetiştirilmesi, aslında sera gazlarının azaltılmasına yardımcı olabilir, çünkü köklü bitkiler karbonu atmosferden çekmede ve onu yeraltında depolamada son derece verimlidir. Bakliyat bitkileri ayrıca havadan nitrojen çeker (nitrojen “sabitleme” olarak adlandırılır) ve onu doğal bir gübre olarak kullanır, bu da gelişmek için kimyasal türlerden hiçbirine çok az ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Fasulyeyi yetiştirmek, hayvansal protein üretiminden daha az su gerektirir. Ortalama küresel “su ayak izi“—bir ürünün su kullanımı ve kirliliğinin tam tedarik zinciri değerlendirmesi—aynı ağırlıktaki domuz etinden %32 ve sığır etinden %74 daha küçüktür. Dünyamız daha kuru ve daha sıcak hale geldikçe bunlara daha çok dikkat etmeliyiz. Bu çiftçiler için iyi bir haberdir.

Ayrıca bakliyatlar ucuzdur, uzun raf ömrüne sahiptir, lifle doludur ve çeşitli renk, şekil, boyut ve dokulardadır. Kelimenin tam anlamıyla dünya çapında yüzlerce fasulye çeşidi yetiştirilir, ancak çoğu zaman bakkallarda yalnızca bir avuç satılır. Siz beslenmenizde ne olursa olsun fasulye yemeklerini eksik etmeyin.

Kaynak: eatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir