İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Cv Hazırlama ve İş Görüşmesinde Dikkat Edilecekler

Cv Hazırlama ve İş Görüşmesinde Dikkat Edilecekler

Cv Hazırlama

Cv Hazırlama ve İş Görüşmesinde Dikkat Edilecekler yazımızda Cv hazırlarken nelere dikkat etmeli, iş görüşmelerinde dikkat edilecek konular ve popüler iş sektörlerinin neler olduğunu yazdık.

Cv Hazırlama

Şirketler özgeçmişleri incelerken yapay zekayı daha çok kullanmaya ve hızlı bir şekilde istedikleri elemanı bulmaya başlamıştır. İnsan kaynaklarında da yapay zekanın etkili bir şekilde kullanılmasına başlanmıştır. Özgeçmiş yani Cv hazırlama aşamasında sadece insan kaynaklarının gözüne hoş gelecek şekilde hazırlanmamalı, aynı şekilde teknolojinin kontrol ettiği ve ilgi alanına girecek şekilde hazırlanmalıdır. Cv hazırlama sırasında kişiler olabildiğince detaylı, yaptıkları işleri anlatan, kişisel özelliklerini belirten, doğru anahtar kelimeleri içeren, çok uzun olmamakla birlikte yeterince uzun olan özgeçmişler oluşturulmalıdır.

Etkili İletişim Teknikleri Nelerdir

İş Görüşmesinde Dikkat Edilecekler

İş görüşmesine gidecek olan kişiler, öncelikle heyecanını yenmesi gerekiyor. Görüşmeyi yaptıkları kişiye özgüvenini göstermesi gerekmektedir. İnsanlarla olan iletişiminin gücünü, görüşmeyi yapan kişiye göstermesi gerekir. Günümüzde şirketlerde çalışanlar ortak işler yaptıkları için insan ilişkilerinin iyi olması gerekmektedir. İş görüşmesinde kişinin ses tonlamasına dikkat etmesi ve sesinin titrememesi gerekir. İş görüşmesi sırasında kişinin samimiyeti kurması iyidir, fakat aşırısı kişinin işi kaybetmesine neden olacaktır. Samimi ve doğal bir şekilde sorulan sorulara cevap vermek yetecektir. Kişinin görüştüğü insan kaynakları veya müdüre doğru soruları sorması çok önemlidir. Çalışacak olduğu şirket hakkındaki sorular ve çalışacağı pozisyon hakkındaki sorular belirleyici olacaktır. Uzmanlık alanına göre sorular sorması gerekir. Şirketin hedeflerini ve gelecek planlarını sorması iyi olacaktır.

Uzmanlara göre iş görüşmesine giden adaylarda en büyük eksilik sorması gereken sorulara çalışmadıklarıdır. Sürekli olarak kendisine sorulacak sorulara çalışan kişiler, kendilerinin soru sormasına hazırlanmamaktadırlar. İş görüşmesinde sorulan sorular ile kişi daha iyi kendini anlatabilir ve iş başvurusunda bulunduğu şirkette çalışma isteğini daha fazla anlatabilir.

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler-Gençler

İş Bulmada Popüler Sektörler

İş arama sitelerinde yazılım, dijital pazarlama, yapay zeka, veri analizi, veri analitiği gibi mesleklere olan talep gittikçe artmaktadır. Bu iş kolları hacmen diğerlerine göre daha küçüktür. Pazarlama, satış, eğitim ve turizmde Türkiye iyi bir büyüme kaydetmektedir. Bu alanların gelişmesi istihdam konusunda iş arayan adayları daha fazla cezbetmektedir. Özellikle eğitim ve turizm alanlarında ülkemiz hızla gelişmektedir. Turistlerin sayısının giderek artması ve eğitime harcanan paralarında iyice artması bu alanlarda çalışacak eleman sayısını artırmaktadır. Ülkemizin genç nüfusunun olması da bu iki sektörü çok değerli kılmaktadır.

İşsizliğin Yükselmesi

İş Arayanın Beklentileri

İş arayanların da iş verenlerden beklentileri paranın dışında, huzurlu bir çalışma ortamı, öğrenebilecekleri bir ortam ve güzel insanlarla çalışmaktır. İş arayışında bulunan kişilerin çalışacakları ekiplerin iyi olması emin olması gerekiyor. Sürekli olarak aynı ortamda bulunacağı insanların hal ve hareketleri kişiyi bozabilmektedir. Kendi saygınlıklarını artırabilecekleri ortamda olmak istemektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir