İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Cristiano Ronaldo Dünya Kupasına Veda Etti

Cristiano Ronaldo Dünya Kupasına Veda Etti

Cristiano Ronaldo Dünya Kupasına Veda

Cristiano Ronaldo Dünya Kupasına Veda Etti

Cristiano Ronaldo Dünya Kupasına Veda Etti

Crisitiano Ronaldo, Faslı orta saha oyuncusu Azzedine Ounahi Dünya Kupası’ndaki ilk maçına çıktığında altı yaşına basmıştı. Portekiz’in o gün karşı karşıya geldiği Angola kalecisi Joao Ricardo şimdi 52 yaşında. Çeyrek finalde Ronaldo’nun elenmesinin kurbanı olan Wayne Rooney, son halka açık görünümlerinde daha da yaşlı görünüyor.

Son zamanlarda iyimser bir Rooney, Ronaldo’nun Piers Morgan özellikli vuruşunda yoluna çıkan bazı gölgelere yanıt vermesi istendiğinde, “Yaş hepimize geliyor” dedi. Portekiz’in Ronaldo için 16 yıl ve dört turnuva sonra bu Dünya Kupası’ndan ayrılmasının ardından, Rooney’nin sözleri eski takım arkadaşının içinde bulunduğu durumu özetledi.

Fas’a karşı Ronaldo, alışmakta zorlandığı yeni evinden çağrıldı : yedek kulübesinden. Görünüşü, Kuveyt’in 196 uluslararası şapkasından Bader Al-Mutawa’ya eşitti. Kalenin önünde bir kez yenilmez olan dokunuşu onu terk eden bir oyuncu için başka bir oyuncu olmayabilir. Ölmekte olan ışığa karşı hiddetlenme fikrini kelimenin tam anlamıyla benimsemiş ama umutsuzca formunu kaybetmiş görünüyor. Şimdi onun da zamanı doldu.

Ronaldo algılanan tembellik yüzünden rezil edildiğinde, Lionel Messi’nin dahice enerji tasarrufu için övülmesini görmek için üzülmeli. Bu pek adil değil. Polonya’ya karşı grup aşamalarında, bir tür serbest menzilli hedef adam olarak oynadığında, yüksek topları indirip tutmak için hala muazzam fiziksel hünerini sunmak için genişçe sürüklenirken onu yakından izledim.

Oldukça özverili bir performanstı, ancak bu dünya futbolundaki başka hiçbir oyuncu için gerçekten var olmayan bir rol ve bunun iyi bir nedeni var. Görevden alındığında, ekibinin saldırısında yeni bir ivmeyi kaçırmak imkansızdı.

Bu şüphe son 16 turunda Ronaldo’nun düşürülmesi ve Portekiz’in yetkin İsviçre’yi parçalaması ile doğrulandı. Ronaldo’nun takımı için yer ayırıyorlardı ama Fas onlara hiç yer vermedi. Topu her aldığında, koşusunu kontrol etmek için Yahia Attiat-Allah’ı ya da herhangi bir tehlikeyi söndürmek için sağ tarafı almak için Achraf Dari’yi adım atıyordu.

Bu, yaşlanan futbolcular için en acımasız aşamadır, kupanın ağırlığı ve nadirliği kesinlikle her aşamada daha fazla odaklanmaktadır

Yine de geçen sezon kadar yakın bir tarihte, Ronaldo’nun tecrübeli futbolcular için başarı parametrelerini genişletiyor gibi göründüğü noktalar vardı. Neden Amerikan dışı futbolda bir Tom Brady figürümüz olmasın?

Bu soru, Ronaldo’nun sadece bu maçta değil, bir bütün olarak turnuvadaki çarpıcı iktidarsızlığıyla yanıtlandı. Artık üst düzey bir oyunu anlamlı bir şekilde etkileme yeteneğine sahip değil, zar zor bir sahneye bile neden olabiliyor.

Kaçınılmaz olarak bir şans vardı. Bir ara topla serbest bırakılan Ronaldo’ya net bir kale görüşü ve yerini seçmesi için yeterli zaman verildi. Şutu, Fas’ın unutulmaz ateşinin bekçisi Bono’ya doğrudan değildi, ancak rahat bir kurtarış için yeterince yakındı.

Bundan çok önce Portekiz paniğe kapılmıştı ve bunların hiçbiri Ronaldo’nun hatası değildi. Bruno Fernandes topu taç çizgisinin ötesinde ince havaya verdi ve hemen coşkuyla alkışlamaya başladı, ‘planda değişiklik yok, yaptığımız şeyi yapmaya devam edin, bu işe kapılma’ dercesine.

Daha sonra, kaleden 40 yarda uzakta Fernandes tarafından başlatılan sefil bir serbest vuruş rutini vardı, başarısız bir iki girişimi, bölgeyi teslim etti. Belki şimdi, çoğu duvara fırlatılmış olsa bile, Ronaldo’nun bunlardan neden bu kadar çok aldığını görebiliriz?

Geriye düştükten sonra Portekiz şanssızdı, ardından savurgandı ve sonunda turnuvadaki en inatçı savunmayla karşı karşıya kaldığında bilgisizdi. Fas’ın parlaklığı böyleydi, maçı 10 kişiyle gördüklerinde büyük bir şok yaşamadılar.

Daha az aydınlanmış zamanlarda acımasızca alay edilen Ronaldo için sahada gözyaşı yoktu

Bunun yerine, bir zamanlar duygusal futbolcular için güvenli bir alan olarak kabul edilen bir alan olan tünele girene kadar bekledi. Ne yazık ki televizyonun sonsuz tecavüzü, orada da ultra yüksek çözünürlüklü kameralar olduğu anlamına geliyor, bu yüzden sefaleti yakalandı ve dünyaya yayınlandı.

Bir kez olsun, hikaye onunla ilgili değildi. Fas, bu turnuvanın ilk Afrikalı yarı finalistleri ve Portekiz, 2016’da İngiltere’ye karşı İzlanda’ya karşı kendi versiyonuna sahip. Ezelî kahraman Ronaldo’nun bu sahnedeki son eylemi bir dipnottur. Dünya Kupası kariyerinin sonu ne kadar acı verecek olsa da, bu en acı verici şey olabilir.

Cristiano Ronaldo Dünya Kupasına Veda Etti-Kaynak: telegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir