İçeriğe geç
Anasayfa » Çocuğunuzda Özel Yetenek Olabilir?

Çocuğunuzda Özel Yetenek Olabilir?

Çocuğunuzda Özel Yetenek

Çocuğunuzda Özel Yetenek Olabilir? yazımızda çocuğunuzun diğer çocuklardan daha yetenekli olup olmadığını anlamanın yollarını ve daha fazla kendini geliştirme yollarını yazdık.

Çocuğunuzda Özel Yetenek Olabilir? Fikir üretmek

Özel Yetenekli Çocuklar

Yetenek olarak sadece üstün zekalı ve matematik işlemlerini rahatlıkla yapan çocuklar olarak görmemek gerekir. Çocuğunuzun diğer dallara daha fazla yeteneği ve aşinalığı olabilir. Bu yönde de çocuğunuzun hangisine yeteneği olduğunu uzmanlar eşliğinde kontrol ederseniz ilerde mutlu ve başarılı yaptığı mesleğe sahip olmasını sağlarsınız. Yani çocuğunuzun matematik zekası dışında spor zekası, sosyal zekası, sanatsal zekası gibi diğer branşlarda daha fazla yeteneği olabilir. İlla matematik de başarılı olacak anlamına gelmiyor. Matematik de başarısız fakat spor da çok başarılı olabilme ihtimali hiç de az değildir. Kendi yaş grubundaki çocuklardan belirgin bir şekilde bir konu da üstünse eğer çocuğunuz bu onun bu alanda üstün yetenekli olduğunu gösterir.

Çocuğunuzda Özel Yetenek Var
Soru Soran Çocuk

Çocuğunuzda Özel Yetenek Olabilir? Özel Yetenekli Çocuğu Anlama Yöntemi

En önemli kriter bir konuya anlatılırken veya bir şey öğrenirken çok soru sorması ve bu sorularının devamının gelmesidir. Aşırı meraklı olurlar ve sorularıyla sizi kaplarlar. Diğer çocuklardan farklı olduğunu sorduğu sorulardan anlayabilirsiniz. Mental beyin gücü olarak diğerlerinden seviye olarak yükseklerde olduğu hemen anlaşılır. Beyin kapasiteleri yüksek olduğundan tüm bilgileri beyninde depo edebilirler. Bu bilgileri de kolay kolay unutmazlar. Çabuk öğrenirler ve bilgiye her zaman açtırlar. Asla öğrenmekten bıkmazlar. Çocuğunuzun kapasitesine göre ona gerekli olan eğitimi verin. Aşırı eğitimler çocuğunuzda ters etki yaratabilir.

Özel yetenekli çocuğunuz olduğuna dair diğer kriterler; geniş sözcük dağarcığıyla birlikte kelime kullanımı, okuduğunu anlama ve anlata bilme başarısı, çıkan tartışmalarda gelişmiş sözel beceriler gösterip sizleri hayrete düşürme, bilgisayar ve teknolojik aletleri kullanmada yaşıtlarına göre üstün beceriklilik, daha zor işlerde yaşıtlarından başarılı olma, karmaşıklık problemleri ve sorunları kendine göre çözebilme, yeni şeyler bulma da yetenek, bitmeyen yüksek hayal gücüne sahip olma, ne olursa olsun sonuca ulaşabilme, keskin bir gözlemci olma ve dikkat yüksekliği, ilginç fikirlere üretme ve uygulama, diğer yaşıtlarına göre yüksek seviyede enerjik olma, espri anlayışı ve mizah duygusu gelişmiş olma gibi özellikler taşırlar.

Çocuğunuzda Özel Yetenek Olabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir