İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler Nelerdir

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler yazımızda ailelerin çocuklarının olumsuz gelişiminde rol oynayabileceği bir takım olumsuz sözleri ve etkilerini yazdık.

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler-Büyüklerine Asla Karşı Çıkma

Büyüklere saygı duymamız gerektiği ahlaki bir kavramdır, fakat her sözlerine de uymamamız gerekir. Çocuğunuzun kendi düşünce ve hayat biçimi olduğunu kabul edip buna göre eğitimini vermeniz gerekir. Saygı ve sevginin karşılıklı olduğu düşüncesini çocuğunuza öğretmeniz daha doğru olacaktır.

Çocuk neden yalan söyler

Sen Bunu Yapamazsın

Bu tür olumsuz cümleler çocuğunuzun öz güvenini düşürür ve hırslı bir yetişkin olmasına neden olabilir. Çocuğunuza sabretmeyi, çaba göstermeyi ve azmi öğretmek daha doğru olacaktır. “Her şeyi yapabilirsin” sözü de yanlıştır.

Aferin Sana

Çocuğunuza her başarmış olduğu iş için aferin ve tebrik sözcükleri kullanırsanız artık kendisi için bir şeyler yapmak yerine sırf siz beğenin diye bir şeyler yapacaktır. Kişi ailesine tam bağlı bir şekilde hayat geçirmek zorunda kalacaktır. Çocuğunuzu öveceğiniz zaman tam hakkını verdiyse övün.

Çalışırsan Başarırsın

Çalışırsan başarırsın sözü çocukta baskı oluşturup ters tepebilir. Çocuklar çok çalışıp o işi hala yapamadıklarında ruhsal olarak zorluklar yaşarlar bu da onların kişilik bozuklukları yaşamasına neden olur. Başarma yerine sıkı çalışma özendirilebilir. Çocuklar sonucu değil de sürece odaklandıklarında gelişimlerini daha iyi tamamlamaktadır.

Bunu Alamayız Çünkü Paramız Yetmiyor

Çocuğunuzun istediği bir şeyi almamak için paranız yok sözünü söylemek çocuğunuzu korkutabilir. Paranızı başka şeylere harcadığınızı gören çocuklar size olan güvenini yitirebilir. Param yetmiyor veya yok sözü yerine parayı başka önemli şeyler için harcayacağınızı söylediğinizde çocuğunuz bu durumu anlayacaktır.

Sakın Yabancılarla Konuşma

Küçük çocuğunuza bu sözü söylemek etkisini göstermeyebilir. Çocuğunuza iyi davranan yabancı bir kişi çocuğunuzun ilgisini kazanabilir. Yabancılarla konuşma sözü ile bir takım zor durumlarda yardımcı olacak polis, itfaiye gibi insanların yardımına başvurmayacaktır. Yabancıların çocuğunuzun kafasını karıştırması durumda kendisine söylemesini tembih edebilirsiniz.

Dikkatli Ol

Yapacağa her şeyde çocuğunuza dikkatli ol sözünü söylerseniz, çocuğunuzun çekingen olmasına neden olursunuz. Çocuğu fazla kontrol altına almak gelişim sürecini kötü etkileyebilir. Dikkatli ol sözü yerine sizin onu kollamanız daha doğru olacaktır.

Dediğimi Yap Yaptığımı Yapma

Çocuklar ailesini rol modeli aldığı için bu söz onlara işlemeyecektir. Sizin yaptıklarınız onların kişiliklerini oluşturacaktır. Ailelerin dediğimi yap, yaptığımı yapma sözü çocukları üzerinde bir etkiye sahip olmayacaktır. Aile nasıl davranırsa çocukta ona bakarak aynısını davranacaktır.

İstediğin Her şeyi Olabilirsin

İstediğin her şeyi olabilirsin sözü biraz hayal gibi gözükmektedir. Çocuğunuzun yaşı daha küçük olduğu için ileri de hayal ettiği işi yapabilecektir fakat daha gerçekçi bir hayale yönlendirmek mantıklı olacaktır.

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler-Komşu Çocuğu

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler-Komşu Çocuğuna Bak Birde Sana Bak

Hayatımızda en az bir kez komşunun çocuğuyla karşılaştırılmışızdır. Aileler çocuğunun başarılı olması için en yakın rakip olarak başarılı komşu çocuğunu kendi çocuğuyla kıyaslar ve çocuğunun hırslanmasını sağlamak ister. Bu durum çocuğun mutsuz olmasına neden olabilir. Ailelerin yaptığı bir diğer yanlış durum, çocuğunun diğer çocuklardan daha iyi olduğunu çocuğuna inandırır ve çocuğun diğer insanlardan üstün olduğunu sanmasına neden olur. Çocuğunuzu sürekli diğer insanlarla kıyaslamak onun hayatını zehir edebilir. Çocuğunuza asla söylememeniz gereken sözleri iyi düşünün ve çocuğunuzun hayatını nasıl etkilediğini fark edin.

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir