Bu Yıl İngilizler İçin En Ucuz Tatil Yeri Marmaris Oldu

Bu Yıl İngilizler İçin En Ucuz Tatil Yeri Marmaris Oldu

Bu Yıl İngilizler İçin En Ucuz Tatil Yeri Marmaris Oldu

Bu yaz aileler için en ucuz tatil yeri olan Marmaris, Bulgaristan’ın Sunny Beach‘ini bir numaradan geride bırakıyor. (İngilizler)

Türk tatil beldesi, yerel para birimi liranın sterline karşı değerindeki keskin düşüşlerin ardından satın alınabilirlik açısından en üst sırada yer alıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında yeniden seçilmesinden bu yana, ülkenin para birimi istikrarlı bir şekilde düşmeye devam etti ve şu anda sadece 0,029 £ değerinde. Enflasyon, geçen yıla göre yüzde 33,3 artan fiyatlar ile popüler destinasyonu en sert şekilde vurmuş olsa da, kronik olarak zayıf olan Lira nedeniyle hala en ucuz seçenek olarak yer alıyor.

Aile yemeği, içecekler, güneş kremi ve plaj gereçleri de dahil olmak üzere 12 günlük tatil için gerekli olan 115 Sterlin ile Marmaris’teki Türk Rivierası’nın mücevheri, aynı ürünler için rakip İbiza’yı 100 Sterlin‘in üzerinde fiyatla geride bırakıyor.

Albufeira, Postanenin tur operatörü Tui ile birlikte gerçekleştirdiği yıllık Seyahat Parası anketinde ortaya çıkan 16 popüler destinasyon sıralamasında ikinci oldu. Geçen yıl Marmaris’le birlikte birinciliği elinde tutan ve eğlence düşkünü gençlerin uğrak yeri olan Bulgaristan’daki Sunny Beach, üçüncü sırada yer aldı.

Ankete katılan 16 destinasyonun 15’inde fiyat artışlarının kaydedilmesiyle, tatil harcamalarının bu yıl Avrupa genelinde daha yüksek olması muhtemel. Yine de popüler bölgeler arasında yüzde 88’e varan fiyatlarda büyük farklılıklar görüldü.

İtalya’nın Puglia sahilinde bir gün 167 sterline mal oluyor. Geçen yıla göre yüzde 10,3 daha ucuz olan bu yer, Postanenin “Plaj Barometresi” tarafından ölçüldüğü üzere, bir kadeh şarabın ortalama 3,50 Sterlin olduğu, Algarve’nin ise 120 Sterlin olduğu ve kadehinin ortalama 1,97 Sterlin olduğu tek destinasyondur.

Bazı tanınmış avro bölgesine seyahat eden İngilizler, avro sterlin karşısında güçlü kalmaya devam ettikçe, enflasyonun baskısını daha keskin bir şekilde hissedecekler

İbiza 216 Sterlin ile en pahalısı, onu Hırvatistan’da Porec (175 Sterlin) ve Lanzarote (171 Sterlin) izliyor. Mayorka ve Korfu gibi yerler sırasıyla yüzde 18,8 ve yüzde 22,7 ile önemli bir enflasyon gördü.

İspanya’da Costa Del Sol, Yunanistan’da Kos ve enflasyonun tek haneli rakamlarda kaldığı Malta’da Silema gibi diğer uygun fiyatlı tatil yerlerine uçmak, bütçeleri biraz daha zorlayacaktır.

Postanede seyahat parası başkanı Laura Plunkett şunları söyledi:

“Sterlin Avrupa para birimleri karşısında 2023’ün en yüksek seviyesinde olmasına rağmen, enflasyon İngiltere’de olduğu gibi yurt dışında da yerel fiyatları vurdu. Bu, ailelerin çoğu tatil beldesinde yemekler, içecekler ve diğer turistik ürünler için daha fazla ödeme yapmayı beklemeleri gerektiği anlamına geliyor.”

“İronik bir şekilde, araştırdığımız en ucuz destinasyonlardan ikisi – Türkiye ve Bulgaristan – en büyük artışları gördü. Ancak yine de kelepir avcılarının paralarının karşılığını en iyi şekilde alacakları yerlerdir.”

Tui’den Richard Sofer şunları söyledi: “Tatiller müşterilerimiz için her zaman bir öncelik olacak, ancak paranın karşılığı şu anda her zamankinden daha önemli.

Bu Yıl İngilizler İçin En Ucuz Tatil Yeri Marmaris Oldu-Kaynak: telegraph

Yorum yapın