İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Bacaklarda Neden Şişme Olur ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Bacaklarda Neden Şişme Olur ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Bacaklarda Neden Şişme Olur

Bacaklarda Neden Şişme Olur ve Çözüm Yolları Nelerdir? yazımızda bacaklarda oluşan şişlik, varis gibi sorunların nedenini ve çözümünde neler yapabileceğinizi yazdık.

Bacaklarda Neden Şişme Olur?

Zaman geçtikçe ve biz yaşlandıkça vücudumuz da yaşlanmaya ve yıpranmaya başlar. İleri ki yaşlarda en ufak bir kilo alımında vücudumuz yağ depolamaya başlar. Bu nedenle bacaklar kalınlaşmaya ve şişmeye başlar. Göbek, kalça, basen ve bacak yağlanması en çok sıkıntı veren yağlanmalardır. Göbek yağlanmasından daha zor olan bacak yağlanmasından kurtulmamız bizim için daha zordur. Kiloların farklı bölgelerden alınması genetik yapının bir özelliğidir. Bazıları göbekten bazıları göğüsten bazıları sadece kalçasında yağları depolar. Bu bölgesel yağlanmalar ciddi sağlıksal ve fiziksel sorunlara neden olur. Genetik olarak gelen ve ailesel olan bacak yağlanmaların da zayıf kalabilme önemlidir. Akrabalarınızda ki genel vücut analizine bakarak bacak yapılarının kalın mı ince mi olduğunu çözün. Bu inceleme sonucu kalın bacak tipi çıkarsa yapacağınız şey zayıf kalmak yada zayıflatıcı sporlar yapmaktır. Bacak egzersizleri ve bacak kuvvetlendirme ağırlıklı sporlar bacaklardaki şişikliği ve ağrıları geçirmenizi sağlar.

Bacaklarda Neden Şişme Olur

Bacak Şişmesinin Nedenleri

Bacaklardaki toplardamarda pıhtı gelişirse ani şişmeler meydana gelir. Damarlarda oluşan zedelenmeler de vücut kendini onarmak için zedelenen yere pıhtı gönderir. Bu pıhtının fazla olması o bölgenin şişmesine sebep olur. Uzun süreli yatışlarda veya hareketsizlikler de de bacaklarda pıhtılaşma görülür ve bacağın teki veya ikisi birden kızarır ve şişer. Çoğunlukla yatağa yatıp sabah uyandığınızda bacağınızın teki diğerine göre şişikse bu sizde sorun olduğunun kanıtıdır. Tek bacak şişmelerinde hiç beklemeden doktora gitmeniz sizin için en iyi çözümdür. Bekleyip de geçmesini ummayın. O anlık geçse bile ilerde daha kötü sonuçlarla karşınıza çıkacaktır. En kesin tedavisi kilonuza dikkat etmenizdir. En ideal kilonuz neyse onu yakalayıp hayatınıza sağlıklı bir kilo seviyelerinde devam etmelisiniz. Damar iltihabı olanlar tedavilerini sürekli sürdürmeli ve kilo kontrolünü her zaman yapmalıdır.

Ülser-Varis
Varisli damarlar

Bacaklarda Neden Şişme Olur? Varislerin Etkisi

Varise bağlı şişlikler de bacaklarda ara ara tümsek misali şişlikler görülmektedir. O tümseklerin içinde damar bulunmaktadır. Bu şişikliğe bastırdığınızda yumuşak olup yer değiştirir parmağınızı çektiğinizde eski yerine geri döner. Bastırınca iner çekince tekrar şişer. Varisleri yağ bezesiyle karıştırmayın. Yağ bezeleri küçük ve sert olur. Damarların şişmesiyle varisler oluşur. Damardaki kan akışının yukarı doğru çıkmasında kesintiler oluştuğunda bu varisler meydana gelmektedir. Varisli damarlar ameliyatla kapatılır ve damar tıkanıklığının oluşturduğu tümsekler ameliyatla alınır.

Bacaklarda Neden Şişme Olur ve Çözüm Yolları
At kestanesi

Lenfödem Oluşmasına Bağlı Şişmeler

Bacakta lenf dolaşımının bozulmasıyla ortaya çıkan bacak şişmesi sebebidir. Bacaklarda beyaz bir sıvı dolaşır. Kanın dolaşması gibi bu sıvı da bacaklarda dolaşır. Cildin temizliğinde görev yapar. Bacakta ki temizlik sırasında tıkanık varsa bu lenf sıvısı orada sıkışarak şişmeye neden olur. At kestanesi içeren kremler kullanmanız bacak şişmelerine karşı yararınıza olacaktır.

Bacaklarda Neden Şişme Olur ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir