İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » B12 Vitamininin Faydaları

B12 Vitamininin Faydaları

B12 Vitamininin Faydaları Neler

B12 Vitamininin Faydaları yazımızda B12 vitamin eksikliğini nasıl anlarız, B12 vitamini hangi besinlerde vardır, B12 vitamin eksikliği daha çok hangi yaşlarda ortaya çıkıyor ve B12 vitamin eksikliği hangi hastalıklara neden olur hakkında yazdık.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

B12 vitamini eksikliğinde unutkanlığımız artmaktadır. B12 vitamini vücudumuzun ihtiyaçlarını giderme bakımından oldukça değerlidir. B12 vitamini beyin gelişimini çok fazla etkilemektedir. Kan üretimi için B12 vitaminine ihtiyaç duyarız. Kansızlıkta Demir’in ne kadar önemi var ise B12 vitamininin eşdeğerde önemi vardır. Bağışıklık sisteminin düzenli çalışması için gereklidir. Karbonhidrat metabolizması için gerekli bir vitamindir. Vejetaryen beslenmeyi tercih eden kişilerde B12 vitamin eksikliği görülmektedir.

Etli Patlıcanlı Pilav Kapama Yapımı

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 vitamini böbrek, yürek, karaciğer, kırmızı et, tavuk, balık, spirulina deniz yosunu, süt, peynir ve yumurtada bulunur. Tavuklar ve yumurtalar gezen tavuk yumurtası olursa çok verimli olur. Spirulina deniz yosununu tüketin çok fazla B12 vitamini içermektedir. Çoğunlukla B12 vitamini hayvansal gıdalarla vücudumuza girer.

B12 Vitamini Nasıl Eksik Çıkıyor?

Kişiler bu yiyecekleri aldığını söylese de B12 vitamin eksikliği çıkabilmektedir. B12 vitamini kendinde mineral taşıyan tek vitamindir. İçerisinde mineral olduğu için onu taşıyacak bir proteine ihtiyaç duyar. Bu proteini midemiz üretmektedir. Eğer mide taşıyıcı proteini B12 ile buluşturamaz ise B12 vitamini bağırsaklar tarafından emilemez ve dışarı atılır. Midenin sağlıklı olması B12 vitamininin alımı için gereklidir. Mide için kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi gerekir.

B12 Vitamini Eksikliği Risk Grubu

Yaşın ilerlemesiyle B12 vitamini ihtiyacı artmaktadır. Yemek ile alamıyorsanız iğne ve B12 ilaç takviyesiyle bu ihtiyacı gidermeniz gerekiyor. Yeni doğan bebeklerde ve yaşlı insanlarda B12 vitamini eksikliği daha çok görülmektedir. Çocukların beyin gelişimi için ihtiyacı vardır. Yaşlıların ise unutkanlık ve beyin gerilemesi için B12 vitaminine ihtiyacı vardır. Bağışıklık ve kansızlık için gereklidir. B12 vitamin değeri 500‘ün üzerinde olması gerekir. Takviye almak için enjeksiyon yaptırılabilir.

B12 Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini eksikliği olan kişilerde yorgunluk, unutkanlık, konsantre olmada zorluk, el ve ayaklarda uyuşmalar varsa, kas ağrılarınız sürekli ise, kramplarınız oluşuyorsa, bacaklarınızı yatarken kontrol edemiyorsanız ve depresyona girmiş iseniz sizde B12 vitamin eksiliği bulunmaktadır.

B12 Vitamin Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kansızlığa bağlı olarak ölümcül anemi (kansızlık) hastalığına yakalanma ihtimaliniz vardır. Merkezi ve uçlardaki sinir sisteminiz hasar alır. Bu da sizde karıncalanmalar ve uyuşmalara neden olur. Metil eksikliğine neden olmaktadır. B12 vitamini verilen hastalarda zayıflama görülmektedir. Şişmanlığa da olumlu yönden etkisi vardır. B12 vitamin eksikliğinizi aile hekimleri yardımıyla takip ettirmeniz yararınıza olacaktır.

B12 Vitamininin Faydaları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir