SağlıkYaşam

Ayakta Tırnak Batması

Ayakta Tırnak Batması yazımızda ayakta tırnak batmasının ne olduğu, nelerin ayakta tırnak batmasına sebep olduğu, doğru tırnak kesimi, ayak tırnak batması tedavileri ve esnek plastik tüp yöntemini yazdık.

Ayakta Tırnak Batması Durumu

Ayakta tırnak batması çok ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Tırnak batması, tırnağın etrafının yumuşak dokunun içine doğru batmasından kaynaklıdır. Tırnak batması çoğunlukla ayakta ve baş parmakta görülmektedir. Bazı durumlarda ellerde de tırnak batması meydana gelmektedir. Geçmişte tırnağın hepsinin alınması ile çözülebilen bu ağrı çeşidi günümüzde bir takım tedaviler ile çözülmektedir. Batan tırnağa protez takılarak, tırnağın çekilmesi gerekmemektedir. Ayak tırnağı battığında tırnağın çekilme işlemine başvurulmaması gerekir.

Ayak Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler-Doğru ayakkabı

Ayakta Tırnak Batması Neden Olur?

Bazı insanların ayak baş parmağında sürekli olarak tırnak batması görülmektedir. Ayaklarda tırnak batmasının en önemli nedeni hatalı ve yanlış tırnak kesimidir. Bazı kişiler tırnağı derinden ve yuvarlak şekilde kesmeye çalışır. Kenarları fazladan almaya çalışırlar. Hele ki tırnak batmaya başladığında daha da fazla tırnağı derinde keserler. Bu işlem tırnak batmasına neden olmaktadır.

Bir diğer tırnak batması nedeni ise yanlış ayakkabı seçimidir. Sivri burunlu ve dar ayakkabılar tırnak batmasına neden olmaktadır. Genetik faktörlerde ayaklarda tırnak batmasına neden olmaktadır. Ayak parmaklarının yapısı gereği kişiler tırnakları daha çabuk batabilmektedir. Bu kişiler tırnak kesimine ve ayakkabı seçimine dikkat etmezler ise mutlaka tırnak batması sorununu yaşarlar.

Tırnak batmasının nedenler arasında mantar enfeksiyonu da bulunmaktadır. Mantar enfeksiyonunda tırnak kalınlaştığı için tırnak batması yaşanmaktadır. Şişmanlık ve obezite de tırnak batmasına neden olmaktadır. Yürürken bütün ağırlık ayak baş parmağına kaldığı için tırnak gömülmektedir. Bu nedenle de tırnak batmaktadır.

Ayakta Tırnak Batması-Tırnak Kesimi

Doğru Tırnak Kesimi

Yanlış tırnak kesiminde tırnağın kenarları kesilmektedir. Tırnak batması olan kişiler daha fazla keserek tırnağın iyice batmasına neden olmaktadır. Bu kesim ile tırnak uzadığı zaman yumuşak dokuya daha fazla batmaktadır. Doğru tırnak kesiminde mümkün olduğunca tırnaklar düz kesilmelidir. Tırnağın köşelerinin parmakta yer yapması gerekir. Bu bölgeler alındığında tırnak gömülmektedir. Tırnakların uzun olması belirli bir uzunluğa kadar tırnak batmasına neden olmamaktadır. Tırnak ayakkabıya denk geldiği zaman tırnak batmasına neden olabilmektedir.

Aşırı Duyarlılık-Ayak Bakımı

Tırnak Batması Tedavisi

Başlarda ağrılar ile kendisi gösterir. İleri tırnak batmasında ise akıntılar görülmeye başlar. Daha sonra ikincil enfeksiyonlar tırnak batmasını takip etmektedir. Kokular ve iltihaplı akıntılar ortaya çıkmaktadır. Damarın çıkması ile o bölgede sık sık kanamalar da meydana gelmektedir. Oluşan bu doku sayesinde parmağın boyutu büyümektedir. Başlarda kişiler tırnak batmasına karşın pamuk sıkıştırma, ılık su uygulaması ve kompres denemektedir. Bu işlemler doğrudur fakat yanlış olan tırnağın daha da derinden kesilmesidir. Tırnak ağrısı büyüdükten sonra kişi tırnağını çektirme yoluna gidiyor. Bu işlem kişinin tüm yaşamını olumsuz etkilemektedir. Tekrar tırnak büyüdükten sonra yine tırnak batması yaşanacaktır. Tırnak çekme işlemi böylece devam edecektir. Güncel tedaviler bir kaç çeşittir. Batan bölge lazer ile yakılabilmektedir. Tırnağın bir kısmı alınabilir veya köreltilebilir. Bu işlemlerin nüksetme ihtimali bulunmaktadır.

Ayakta Tırnak Batması Tedavisi

Esnek Plastik Tüp Yöntemi

Esnek plastik tüp yöntemi ile tırnak batması tedavisi de yapılmaktadır. Bu yöntem yapılma sırasında bölge uyuşturulmaktadır. Kanayan ve fazla dokular varise temizlenir. Plastik parça her iki köşeye yerleştirilir. Pansuman yapıldıktan sonra bu protezler duruma göre 1 ay kadar kalmaktadır. Her gün hasta tarafından bu protezler çıkarılıp temizlenir ve pansumanı yapılır. 4 hafta sonra tedavi biter. Bu protezler çıktığında tırnak batması tamamen ortadan kaldırılıyor. Plastik parça orada yer yaptığı için tırnak artık o şekilde büyümektedir. Bu yapılan tedavi ile tırnak batması tekrarlamamaktadır. Tırnak batmasına neden olan unsurlardan uzak durulduğu sürece kişi rahat bir ayağa kavuşmaktadır.

Ayakta Tırnak Batması-Dermatoloji Uzmanı Op. Dr. Şehriyar Nazari’nin videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir