İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Avokado Nasıl Yenir? Basit ve Kolay Avokado Tarifleri

Avokado Nasıl Yenir? Basit ve Kolay Avokado Tarifleri

Topuk Çatlaklarına İyi Gelen Karışım Avokado

Avokado Nasıl Yenir? Basit ve Kolay Avokado Tarifleri yazımızda ülkemize başlarda ithal olarak gelen, sevilen meyveler arasında yer alan, günümüzde Akdeniz Bölgesinde yerli olarak yetiştirilen avokadonun yenilme şeklini ve uygulayabileceğiniz basit tarifleri yazdık.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado, Amerikan armudu olarak bilinir. Tropikal meyveler arasında yer almaktadır. Yıllarca ülkemize yurt dışından gelen avokado, son yıllarda Anadolu topraklarında yerli olarak üretilmektedir. Akdeniz‘in güneşinde güneşlenmiş, zirvesi karlı Toroslardan kopup gelen esintiyle yetiştirilmektedir. Avokadonun dışı sert, içi yumuşaktır.

Avokadoyu çabuk tüketmeyecekler için normal oda sıcaklığında bir kutunun içerisinde yanına elma, muz gibi yiyecekler koyduğunuzda 3-4 gün içerisinde içi yumuşayacaktır. Yanına diğer Akdenizli meyveleri koyarsanız daha iyi olur. Hemen tüketmek isteyenler ise olgunlaşmış ve hafif yumuşamış olanlardan almalıdır. Avokadonun en lezzetli hali bu şekildedir. Avokadoya bir işlem yapmadan sakın buzdolabına koymayın. Akdenizli olan bu meyve soğuğu sevmez ve yumuşaması gecikir. En iyisi, bir gazete kağıdına sararak bekletin.

Avokado olgunlaştıktan sonra üzerindeki yeşil libasını, yani kabuğunu bir bıçak yardımıyla soyup çıkarın. Ardından uzunlamasına ikiye bölüp orta kısmındaki çekirdeği çıkartın. Bu şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca 3 farklı tarif ile lezzetlendirebilirsiniz.

Avokado Nasıl Yenir

Basit Bir Şekilde Yapabileceğiniz Avokado Tarifleri 3 Çeşit

Avokadoyu bir kabın içerisine çatalla güzelce ezin. İçerisine damağınıza hitap edecek şekilde; dövülmüş sarımsak, limon suyu, dilerseniz ceviz, zeytinyağı, karabiber ve tuz ekleyip karıştırın. Bu şekilde avokado ezmeniz hazırdır.

İkinci tarifte salatanın içinde kullanabilirsiniz. 2-3 tane avokadoyu alıp domates, salatalık, yeşil soğan, sarımsak, dereotu, maydanozla beraber geniş bir kabın içinde, dilerseniz küp küp, dilerseniz ince ince doğrayıp en sonunda da üzerine limon sıkıp, kırmızıbiber döküp ve tuz eklerseniz avokado salatanız hazırdır.

Sonuncu basit tarifte ise aynı şekilde avokadoyu soyduktan sonra bir kabın içinde ezin, üzerine bal döküp karıştırın ve tüketin.

Avokadoya başta alışamayabilirsiniz fakat damağınıza yerleştikten sonra bırakamayacaksınız. Sağlık ve sıhhat için tavsiye edilen meyveler arasındadır. Mümkün olduğunca diğer meyvelerin yanında avokadoyu da tüketmeye özen gösterin.

Avokado Nasıl Yenir? Basit ve Kolay Avokado Tarifleri-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir