Asmr Nedir ve Kumun Kesilmesinin Etkisi

Asmr Nedir ve Kumun Kesilmesinin Etkisi yazımızda Asmr tanımı, Asmr’nin ne işe yaradığı, hangi hastalıklara iyi geldiği, çeşitleri ve oyuncak kumların kesilmesini yazdık.

Asmr Nedir
Asmr

Asmr Nedir?

Asmr (Autonomous sensory meridian response) beynimize garip etkileri olan seslere denir. 2010 yılında keşfedilmeye başlanmıştır. Türkçeye çevrilmiş hali sürüngen beyin durumu olarak kabul edilir. Eğlenceli ve rahatlatıcı etkisi olan seslere Asmr denir. En çok görülme nedeni fısıldayarak konuşmadır. Ancak hafif dokunuşlar, sıradan görevleri gözlemleme ve kıvrılma / hafifçe vurma seslerini işitme gibi bir dizi uyarı da sizi etkiler. Bu sesler tüm vücudumuzu etkiler. Başımızdan başlar ayaklarımıza kadar etkileri sürer. Kısık kısık konuşan insanlar görüyorsanız bu tekniği kullanıyorlar demektir. Bilinç altına girmede etkilidir. Duyusal organların hepsini etkilediği gözlenmiştir.

Asmr Nedir ve Kumun Kesilmesi
Kum dilimleme

Asmr Nedir? Asmr İçeriği

1-Fısıldama

İnsanlarla fısıldayarak konuşmadır.

2-Özel ilgi

Size özel videolarda ve oyunlarda sesler kullanarak sizi uğraştığınız şeyde tutmak için kullanırlar. Age of empires veya league of legends oynayanlar bunları bilir.

3-Çıtırdama sesleri

Çıtırtıları kullanarak vücut da etkiler bırakma yöntemidir.

4-Yavaş Hareketler

Yapmış olduğunuz işleri yavaş hareketlerle yaparak algı oluşturmadır.

Asmr Nedir ve Kumun Kesilmesi

Rahatlamak İçin Asmr Videoları İzleniyor

Bu tür videolar internet ortamlarında çokça paylaşılmaktadır. İzleyenler rahatlama için, stresten kurtulmak ve iyi bir uyku çekmek için izlediğini söylüyor. Anne ve babalar çocuklarına açtıkları Asmr videoları ile de çocuklarının eğlenceli vakitler geçirmelerini sağlıyor. Kum kesme, dağıtma, presleme, şekil verme gibi yapılan farklı durumlar çocukların rahatlamasına ve ilgilerinin buraya yoğunlaşmasını sağlıyor. Bununla birlikte huysuzlukları da geçiyor. Hayatın stresi ve zorluklarından kaçmak için kişiler bu tür videolara çok fazla yoğunlaşma gereği duymuştur. Artık rahatlama isteği olmazsa olmazlardandır. Ruhsal bozukluklara iyi gelmektedir. Depresyona, anksiyeteye, uykusuzluğa ve panik atağa iyi gelmektedir.

Renkli Kumların Kesilmesi

Renkli Kumların Kesilmesi

Asmr de en çok kullanılan yöntemlerden olan renkli kumların farklı şekillerde kesilmesi insanları iyi yönden etkilemektedir. Bu kumlar kinetik kum halindedir. Kinetik kumların içeriğinde kum ve sentetik yağ vardır. Yerde yapışma yapmazlar. Oyuncak hamur gibidirler. Kumlar dilimler halinde doğranır, preslenir, kesikler atılır, şekil verilir ve makaslarla şekil verilerek doğranır. Bütün olan kum tek tek parçalanır. Parçalarken çıkardığı ses insanda güzel bir his uyandırır. Bu tür videoları izleyen kişiler yorumlarda çoğunlukla rahatladıklarını ve tekrar tekrar izlemek istediklerini yazmıştırlar. Bu kumlar eskiden oymacılıkta kullanılıyorken şimdilerde oyuncak sektöründe fazlaca kullanılmaktadır.

Asmr tekniği ile rahatlamak için hazırlanan videoları internet üzerinden izleyebilirsiniz. Hoşça vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Asmr Nedir ve Kumun Kesilmesinin Etkisi.

Yorum yapın