HaberYaşam

Aşırı Zengin Amerikalılar, Yükselen Enflasyon Nedeniyle Avrupa’ya Taşınıyor

Aşırı Zengin Amerikalılar, Yükselen Enflasyon Nedeniyle Avrupa’ya Taşınıyor

Amerikalılar Gerçekte Ne Kadar Para

Aşırı Zengin Amerikalılar, Yükselen Enflasyon Nedeniyle Altın Vizeyle Avrupa’ya Taşınıyor

Görünüşe göre ABD‘deki kaos ve hayatın genel kasvetiyle başa çıkmak için çok fazla. Devam eden salgın, daha yüksek yaşam maliyeti, artan siyasi bölünme ve bir iklim felaketi, genel bir rahatsızlık hissini besledi.

Ve şimdi Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade’i geri alma kararı kesinleştiğine göre, daha fazla Amerikalı diğer seçenekleri araştırıyor olabilir.

Amerikan Rüyası, sadık bir işveren, ev sahibi (genellikle beyaz bir çitle birlikte) ve kendi tekerlek setiniz olan bir işi temsil ederdi. Pandemi, Amerikalılara 40 yılın en yüksek enflasyonunun ortasında, takdir etmeyi bırakmayacak bir konut piyasası ve kullanılmış araba ve benzin fiyat krizi olan Büyük İstifa verdi.

Belki Portekiz’in villaları veya Yunanistan’ın sahilleri daha çekici ya da en azından daha sıcak olurdu. Eğer ultra zenginlerden biriyseniz, böyle bir yaşam için havuzunuzu ve jakuzinizi geride bırakmak giderek daha fazla akla geliyor.

Amerika’da hayat daha stresli ve pahalı hale geldikçe, ABD vatandaşları, farklı bir ülkede ikinci bir ev satın alan alıcılara ikinci bir pasaport veya vatandaşlık yolu hakkı veren bir program olan “Altın Vize”ye yatırım yapmaktadır.

Pasaport şirketi Get Golden Visa tarafından hazırlanan ve 2022’nin “şimdiye kadarki en yoğun yıl” olacağını öngören “The Great American Exodus” başlıklı yeni bir rapora göre, uluslararası emlak yatırımına olan ilgi, 2019’dan 2021’e kadar ABD müşterileri arasında altı kat arttı. Raporda, siyasetin, seyahat kısıtlamalarının, daha yüksek bir yaşam maliyetinin ve yurtdışında uzaktan çalışma arzusunun, 280.000 € ile 500.000 € arasında değişen ikinci pasaportlar için aşırı zengin yaygarayı yolladığı tespit edildi.

Get Golden Visa yönetici ortağı Murat CoşkunFortune’a bu yıl ikinci pasaportların o kadar popüler hale geldiği ve daha az varlıklı olanların bile ellerine geçmeye başlayacağı bir “altın vize çılgınlığı” öngördüğünü söyledi.

Portekiz Görünüm
Portekiz

Golden Visa başvuru sahipleri siyasi huzursuzluk yaşadı

İkinci bir pasaport için gereksinimler programa ve ülkeye bağlıdır. İkinci bir ikametgah arayan kişilerin her iki mülke, belirli bir fon türüne veya oturma izni ve nihayetinde vatandaşlık karşılığında bir bağışa yatırım yapmalarını gerektiren, giderek daha popüler hale gelen Portekiz’i düşünün.

Coşkun, birçok Amerikalı’nın ABD vatandaşlığından vazgeçmediğini ve programı daha çok bir B Planı olarak gördüğünü söyledi.

“Burada tam zamanlı olarak yaşamak gibi bir niyetleri yok” diyor. “Ama isteğe bağlı olmak istiyorlar; bir tür küresel hareketliliğe sahip olmak istiyorlar.”

Seçimlerden ve diğer son dakika haberlerinden sonra bu duygu Amerika’da güçlü bir şekilde yayıldı ve ülke genelinde “Kanada’ya taşınıyorum” korosunu ortaya çıkardı. Get Golden Visa raporuna göre, sosyal ve siyasi huzursuzluk, başvuranlar için %42 ile en büyük motivasyon kaynağı oldu. Coşkun, Altın Vize Al’ın seçim sırasında her iki siyasi partiden başvuru sayısında bir artış gördüğünü söylüyor.

Amerikalılar ayrıca, alışkın olmadıkları bir şekilde, karantina sırasında seyahat kısıtlamalarından kaçınmak istediler. Coşkun, “Normalde, bir Amerikan pasaportuyla dünyadaki çoğu ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz” diyor.

Amerika'da Uzaktan Çalışma

Enflasyon ve uzaktan çalışma aşırı zengin paketi gönderiyor

Seyahat kısıtlamaları azaldıkça, daha esnek bir vize ihtiyacının haklı gösterilmesi zorlaştı. Ancak enflasyon ve uzaktan çalışma, iş dünyasında altın vizeleri koruyor.

ABD’den başvuran adayların dörtte birinden biraz fazlası raporda, Golden Visa’ya olan ilgilerinin başlıca nedeninin enflasyon ve yüksek vergi oranları olduğunu söyledi. Coşkun, sağlık sigortasının daha ucuz olduğu ülkelerde emekliliğin daha kolay olduğuna da dikkat çekiyor.

Fazladan bir fiyattan kaçınmak için yarım milyon euro ödemek mantıksız görünebilir, ancak zengin insanlar bile kaygılar artan yaşam maliyeti hakkında mutsuz. Enflasyon küresel bir fenomen olsa da, Portekiz’de New York’tan biraz daha büyük yaşayabilirsiniz.

Ayrıca seyahatin romantizmi ve başka bir ülkenin cazibesi de var; bu, bilgi çalışanlarının artık ofis masalarına zincirlenmediği için tadını çıkarmak daha kolay. Get Golden Visa, evden çalışma (veya Avrupa’dan çalışma) modelinin ömrünün uzun olduğuna işaret edebilecek dijital göçebelerden başvuranlar gördü. Coşkun, sakinlerin bulunduğu bu ülkelerde daha iyi bir iş-yaşam dengesi olduğunu söylüyor. Daha az saat çalışma Amerikalılardan daha çok onlara hitap ediyor.

Coşkun, yurtdışında ikamet etmenin aşırı zenginlerin yatırımlarını çeşitlendirmesine yardımcı olmasının daha az romantik ama eşit derecede cazip olduğunu söylüyor.

Ancak yurt dışında ikamet etmek, ABD dışında bir yıl geçirseler bile vergi yükümlülüğü devam eden Amerikalılar için vergi indirimleri anlamına gelmiyor “ABD, dünyanın neresinde olursanız olun gelirinize dünya çapında vergi uygulayan birkaç ülkeden biri.”diyor Coşkun.

Bir zamanlar seçkinler için bir statü sembolü, yakında herkes için bir lüks

İkinci pasaportlara artan ilginin bir hevesten öteye geçip geçmeyeceğini bilmek zor. Coşkun, endüstrinin başarısı pandemi ve huzursuzlukla bağlantılı görünse de, Amerikalıların önümüzdeki yıllarda ikinci pasaport aramaya devam edeceğine inanıyor – bu, üzerinde durulması gereken kararsız bir motivasyon.

Ancak Coşkun, küresel hareketliliğin daha alakalı hale geleceğini söylüyor. “Salgın temelde bunu steroidlere koydu – olması gerekiyordu, ama sadece hızlandı” diyor. “Artık herkes uzaktan çalışmanın mümkün olduğunu biliyor.”

Bu, bir zamanlar seçkinler arasında bir statü sembolü olan şeyin üst orta sınıf için daha erişilebilir hale gelebileceği anlamına geliyor. Coşkun, endüstrinin eskiden yalnızca “son derece yüksek servete sahip çok az kişiye hitap ettiğini” kabul ediyor, ancak hizmetlerin orta gelirli müşterilere yayıldığını savunuyor.

“Bunun demokratikleşeceğine gerçekten inanıyorum” diyor. “Konum akışkanlığının sadece çok az kişi için bir lüks olmaktan çıkması anlamında, herkes için bir seçenek olacak.”

Aşırı Zengin Amerikalılar, Yükselen Enflasyon Nedeniyle Avrupa’ya Taşınıyor-Kaynak: fortune.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir