Bilim ve Teknoloji

Apple’ın Yeni Akıllı Telefonu Olan iPhone 13’ten Neler Bekleniyor?

Apple‘ın Yeni Akıllı Telefonu Olan iPhone 13‘ten Neler Bekleniyor?

Apple’ın Yeni Akıllı Telefonu Olan iPhone 13

Apple’ın muhtemelen iPhone 13 olarak adlandırılan yeni iPhone’unu bu ayın sonlarında piyasaya sürmesi bekleniyor. Peki Apple’ın yeni nesil amiral gemisinden ne bekleyebilirsiniz? Apple CEO’su Tim Cook & Co.’nun iPhone 13’ü uydu iletişim işlevinden yeni kameralara daha iyi kaydırma için geliştirilmiş yenileme hızlarına sahip ekranlara kadar her şeyle donatacağına dair söylentiler var.

Tabii ki, iPhone’unuzun kilidini açmak için yeni ekran altı teknolojileri ve daha fazlası hakkında da spekülasyonlar var. İşte Apple’ın yaklaşmakta olan iPhone’u hakkında söylenti değirmeni.

Uydu İletişimi

Apple’ın iPhone 13’e getirdiği bildirilen bilim kurgu özelliğiyle başlayalım. Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, bir sonraki iPhone, telefonun düşük frekanslara bağlanmasına izin verecek özel bir Qualcomm X60 yongası ile gelecek. Dünya yörünge uydularını kullanacak.

Teknoloji, 5G bağlantısına daha küresel bir çözüm sağlayabilir. Ancak Bloomberg’deki Apple araştırmacısı Mark Gurman‘a göre, uydu özelliği ilk başta iPhone sahiplerinin uygun hücre sinyali olmadığında acil servisler ve kişilerle metin yoluyla iletişim kurması için bir araç olarak kullanılacak.

Gurman ayrıca uydu yeteneklerinin nihayetinde telefon görüşmeleri yapmak için kullanılabileceğini, ancak tam özellik setinin gelecek yıla kadar kullanılamayacağını belirtiyor. Uydu şirketi Globalstar ( GSAT ), Apple’ın iPhone’larına uydu iletişimi ekleyebileceği haberini takiben %40’a kadar yükseldi, ancak daha sonra geri geldi.

iPhone 13'de Çentik

Geliştirilmiş Kameralar

Uydu bağlantısının dışında, iPhone 13 serisi kameralarında büyük güncellemeler alabilir. MacRumors‘a göre, ultra geniş açılı kameraların artık gelişmiş düşük ışık yetenekleri ve otomatik odaklama sunması bekleniyor. Yine de, yükseltmelerin tüm iPhone 13 modellerinde mi yoksa yalnızca Pro ve Pro Max sürümlerinde mi olacağı konusunda kafa karışıklığı var.

Bu arada Gurman, iPhone 13’ün geleneksel olarak fotoğraf çeken ve nesnenizin etrafındaki alanları bulanıklaştıran bir bokeh efekti eklemenize izin veren Portre modunun yeni bir video sürümünü içereceğini söylüyor. Buna ek olarak, iPhone 13’ün, şirketin yıllardır kullandığı battaniye filtreleri yerine, yapay zeka kullanarak renk dengesi ve aydınlatmada değişiklikler uygulayan yeni kamera filtreleri alacağı söyleniyor.

iPhone 13'de Çentik Görünüm

Apple’ın Yeni Akıllı Telefonu iPhone 13’te Çentik Yok mu?

FaceTime kamerasını tutan iPhone ekranının üstündeki çentik veya siyah alan ya sizin için bir sorun ya da iğrenç değil. Her iki durumda da, Apple’ın iPhone 13 için kesmeyi değiştirdiği bildiriliyor. İnanmayı seçtiğiniz söylentilere bağlı olarak, çentik önemli ölçüde küçülebilir, ekran içeriği için daha fazla yer açabilir veya tamamen kaybolabilir.

Daha küçük çentikli bir iPhone 13’ün maketleri bir süredir internette dolaşıyor. Ancak telefonun çentiksiz versiyonu, iPhone’ları öne çıkaran bir Apple TV dizisi olan “Ted Lasso”nun bir bölümü sayesinde daha yeni gün yüzüne çıktı.

Bölümde, şovun karakterlerinden birinin elinde çentiksiz bir iPhone olduğu açıkça görülüyor. Apple’ın önemli ürünlerinden birinin yeni görünümünü kendi serisiyle piyasaya sürmesi oldukça ilginç bir hamle olabilir, ancak bu bir düzenleme hilesi de olabilir.

Daha Hızlı Ekranlar, Daha Güçlü İşlemciler

Bu yılki iPhone’ların tasarımı büyük ölçüde geçen yılkiyle aynı kalacak gibi görünüyor. 5.4 inç iPhone mini, 6.1 inç iPhone, 6.1 inç iPhone Pro ve 6.7 inç iPhone Pro Max olacak. Ancak üst düzey Pro modelleri bu sefer daha hızlı görüntüler elde edebilir. Görünüşe göre internetin tamamına göre iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, 120hz’ye kadar değişken yenileme hızlarına sahip ekranlara sahip olmalı.

120hz yenileme hızı, daha yumuşak kaydırma ve oyun oynama anlamına gelirken, değişken yenileme hızı, telefonun çok hızlı olması gerekmediğinde yenileme hızını azaltabileceği anlamına gelir. Daha hızlı yenileme hızları, telefonun daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir, bu nedenle değişken bir hız pil ömründen tasarruf sağlayabilir.

Telefonların ayrıca, ekranı etkinleştirmek zorunda kalmadan zamanı ve mesaj bildirimlerini gösterebilen her zaman açık ekranlara sahip olduğu söyleniyor. Android telefonlar bunu yıllardır yapıyor ve pil ömründen tasarruf etmek için metni siyah bir panelde beyaz olarak gösteriyor.

iPhone söylentileri açısından şu ana kadar sahip olduğumuz tek şey bu. Ancak, bu ay telefonun büyük çıkışına yaklaştıkça, daha fazlasının ortaya çıkacağından emin olabilirsiniz.

Apple’ın Yeni Akıllı Telefonu Olan iPhone 13’ten Neler Bekleniyor?-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir