Bilim ve Teknoloji

Apple’ın Akıllı Gözlükleri, Tüm Endüstrinin İhtiyaç Duyduğu Koldaki Atış Olabilir

Apple‘ın Akıllı Gözlükleri, Tüm Endüstrinin İhtiyaç Duyduğu Koldaki Atış Olabilir

Apple’ın Akıllı Gözlükleri, Tüm Endüstrinin İhtiyaç Duyduğu Koldaki Atış Olabilir

  • Apple’ın VR ve AR’yi birleştiren Reality Pro akıllı gözlüklerini Haziran ayında piyasaya sürdüğü bildiriliyor.
  • Akıllı gözlükler zorlu bir pazar, Google ve Microsoft çabalarında büyük engellerle karşılaşıyor.
  • Uzmanlar, Apple bu kulaklıkları ana akıma getiremiyorsa kimsenin getiremeyeceğini söylüyor. Ancak potansiyel getirisi çok büyük.

Apple’ın Reality Pro akıllı gözlüklerinin Haziran ayında tanıtılması daha da yaklaşıyor ve iPhone devinin başka bir hit yapıp yapamayacağı konusunda birçok spekülasyona yol açıyor.

New York Times’a göre, eski ve mevcut çalışanların 3.000 dolarlık yüksek fiyat etiketi, kulaklığın hantal tasarımı ve daha da önemlisi Apple müşterilerinin onu beğenip beğenmeyeceği konusunda endişe duydukları bildiriliyor. Sözde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik pazarının henüz kanıtlanmamış olması muhalefete yol açıyor.

Google, Meta ve Microsoft gibi büyük şirketler ellerini denediler ve bir dereceye kadar başarısız oldular. Microsoft ve Google, sırasıyla HoloLens ve Glass gözlüklerini kurumsal pazarlar için ideal olarak konumlandırdılar. Ancak her iki durumda da türbülansa çarptılar. Google, Google Glass Enterprise Edition’ı tamamen iptal edecek kadar ileri gitti.

Bu, Apple’ın bu pazara girişini zorlaştırıyor. Uzmanlar, bunun bir nevi şimdi ya da hiç anı olduğunu söylüyor: Apple, bu kulaklığı ürün yelpazesindeki bir sonraki büyük şey yapmaya çalışırken, önünde yokuş yukarı bir tırmanış var. Ancak Apple bunu başarabilirse, sözde “genişletilmiş gerçeklik” (XR) pazarını kükreyerek hayata döndüren koldaki atış olabilir.

Apple, rakiplerine herhangi bir yeni teknolojiyle neyin mümkün olduğunu gösterme, tüketicilerin neyi sevip neyi sevmediğini kanıtlama becerisine sahiptir. iPhone’un başarısının Google’ın Android’i geliştirmesinin yolunu açması gibi, bu kulaklık daha büyük bir şeyin başlangıcı olabilir.

International Data Corporation’da bir araştırma yöneticisi olan Jitesh Urbani, “Genellikle, Apple bir pazara girdiğinde, tüm tekneleri kaldıran dalga olur” dedi.

“Hem yatırımcıların hem de tüketicilerin bunun bir sonraki büyük şey olduğunu bilmelerini sağlamak, piyasaya çok fazla tanınma ve güvence getiriyor” diye ekledi.

Apple Watch Yolu Açtı 

Örneğin, akıllı saatler, Apple Watch ortaya çıkmadan yıllar önce piyasadaydı. Fitness izleme saati Fitbit 2009’da çıktı. 2013’te Samsung da aynı şeyi yaptı. Konsepti ana akım haline getirmek Apple Watch’u aldı. Çoğu şeyde olduğu gibi, havalı çocuk havalı olduğunu söyleyene kadar kimse umursamaz.

Apple Watch 2015 yılında piyasaya çıktı ve aniden akıllı saatlere olan talep arttı. Statista verilerine göre dünya çapındaki akıllı saat satışları 2014’te 5 milyondan 2015’te 19 milyona çıkarak 2016’da bu miktarı ikiye katladı.

Kulaklık pazarı, tartışmasız Apple öncesi akıllı saat endüstrisi ile benzer bir durumda. Microsoft ve Google gibi şirketler milyarlarca yatırım yapmasına rağmen hala kodu kıramadı. Silikon Vadisi yatırımlarını soğutmaya başladığından, bu teknoloji etrafında bir tür şüpheciliğe yol açtı.

Google ve Microsoft gibi Büyük Teknoloji isimlerinin ilgi kazandığı yerler, devlet ve kurumsal sözleşmelerdir. Microsoft’un 2016’da kurumsal müşteriler için piyasaya sürdüğü AR kulaklığı HoloLens, 2021’de ABD ordusuyla milyarlarca dolarlık bir anlaşma yapmasına yardımcı oldu. Google Glass Enterprise Edition, 2023’te tekrar kullanımdan kaldırılmadan önce altı yıl sürdü.

Meta ise başarıyı oyun sektöründe buldu. Meta Quest 2 kulaklığını 2020’de piyasaya sürdü ve iki yıl içinde tüketici pazarındaki en popüler kulaklık haline geldi – ancak öncelikle oyun için, onu ana akım bir hit olmaktan çok niş bir ürün haline getirdi.

Hepsi şunu söylemek içindir: Bizi izlemeye devam edin. Uzmanlar, bu pazarı kurabilecek biri varsa, o kişinin Apple olduğu konusunda hemfikir. Sadece gelgiti ne kadar yükselttiği görülmeye devam ediyor.

Apple’ın Akıllı Gözlükleri, Tüm Endüstrinin İhtiyaç Duyduğu Koldaki Atış Olabilir-Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir