Anne Sütünün Koruyuculuğu ve İlk 6 Ay Anne Sütü

Anne Sütünün Koruyuculuğu ve İlk 6 Ay Anne Sütü yazımızda anne sütünün bebeğe ilk 6 ay yetmesini, tamamlayıcı gıdaların ilk 6 aydan sonra verilmesini, anne sütünün hem anneyi hemde bebeği korumasını ve 3 yıla kadar anne sütünün verilmesini yazdık.

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü

Bebek doğduktan sonra ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenilmelidir. Anne sütü verme sürecinde su, bitki çayları ve başka hiçbir şeyi bebeğe vermeye gerek yoktur. Hiçbir ek gıdayı denemenize gerek yoktur. Çünkü anne sütünün içindeki canlı hücreler ve diğer hormonal olabilecek olan maddelerin (büyüme hormonları gibi) çocuğun organlarında tam bir yapılanma sağlayabilmesi için bebeğe sadece anne sütü verilmesi gerekir. Çocuklarda beslenme ile ilgili sorunlarda zaten genelde ilk 6 aydan sonra çıkmaktadır. 6 aydan sonra bebeklerde tamamlayıcı besinlere geçiş yapılmaktadır. Tamamlayıcı besinlerin bir sırası ve hazırlanma şekilleri bulunmaktadır. Tamamlayıcı besinlerin uygun bir şekilde hazırlanması ve saklanması gerekir. Eğer annelerin belirli nedenlerden dolayı ilk 6 ay sütü yetmiyorsa formüllerle ilk 6 ay bebeğin beslenmesi hem anne sütü hemde formüllerle tamamlanmaktadır. Ardından ek gıdalara geçiş yapılır. Tüm işlemleri yaparken anne sütü her zaman verilmelidir. Anne sütünün koruyuculuğu bebeği koruyacaktır.

Spazm-Süt Artırıcı

Anne Sütünün Koruyuculuğu

Anne sütü ihtiyacı çocukta 2 yaşına kadar bulunmaktadır. Anne sütü mucizevi bir sıvı olduğu için mutlaka bebeğe verilmelidir. Anne sütünün içinde hem mikroplara karşı, hemde virüslere karşı koruyucu maddeler vardır. Sinir sistemini geliştiren, zeka kat sayısını artıran, ileri ki yaşlarda kansere karşı koruyan, diyabete karşı koruyan bir takım faktörler bulunmaktadır. Ayrıca anne sütü veren annelerin sağlığı da olumlu etkilenmektedir. Özellikle meme kanseri olmak üzere, daha birçok kanser türleri daha az görülmektedir. Anne sütü hem anneyi korur, hemde bebeğini korur. Anne sütünü yeterince alan bebeklerin bağırsakları da düzgün çalışmaktadır. Bu da bağışıklık sisteminin korunmasını ve organ sağlığının gelecekteki durumunu iyi hale getirmektedir. Beyin gelişimini de olumlu etkilemektedir. Anne sütü olmazsa olmazlardandır.

Süper Anne Sendromu Nedir

Anne Sütü Bebeğe 3 yaşına Kadar Verilebilir

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre anne sütü bebeğe 3 yaşına kadar verilebilmektedir. Bebeğin anne sütü ile tüm vücudunun tamamlanması 6 ay sürmektedir. 6.aydan sonra anne sütünün miktarı ve bileşeni çocuğun ihtiyaçlarını karşılamada biraz yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle tamamlayıcı besinlere geçiş yapılır. Bazı bebekler 6.aydan sonra ek gıdaya geçmek istemeyebiliyor, bunlar sadece anne sütü ile beslenmek istiyor. Bu durumda birkaç ay daha sadece anne sütü ile beslenme yapılabilir. Daha sonra ek gıdaya geçilir. Anne sütünün zaman içerisinde daha fazla verilmesi yönünde tavsiyeler yapılmaktadır. İlk başlarda 1 yıl önerilirken, daha sonra 2 yıl, şimdi de 3 yıla uzatıldı. Türk anneleri diğer annelere göre çocuklarını büyütmede daha duyarlıdır. Şimdiki anneler çocuklarını yetiştirirken en iyi şekilde büyütmek için ellerinden geleni yapmaktadır.

Anne Sütünün Koruyuculuğu ve İlk 6 Ay Anne Sütü-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın