İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Amir Khan, Pakistanlı Ali Hasan’ın Tedavisini Üstleniyor

Amir Khan, Pakistanlı Ali Hasan’ın Tedavisini Üstleniyor

Amir Khan, Pakistanlı Ali Hasan

Amir Khan, Pakistanlı Ali Hasan’ın Tedavisini Üstleniyor yazımızda ünlü boksör Amir Khan’ın kendi milletinden olan Ali Hasan’a, yakalanmış olduğu göz kanserinin tedavisi için yardım etmesini ve Retinoblastom kanserinin ne olduğunu yazdık.

Amir Khan, Pakistanlı Ali Hasan
Ali Hasan

Amir Khan, Göz Tümörü Hastası Ali Hasan’a Yardım Ediyor

Bolton doğumlu fakat kökeni Pakistan olan ünlü boksör Amir Khan, 7 yaşındaki Pakistanlı Ali Hasan‘ın gözünde çıkan tümörün tedavisi için yardım edeceğini belirtti. Amir Khan, Ali Hasan hakkında daha fazla bilgi almak için çocuğun facebook sayfasından ailesiyle iletişime geçti. Ali Hasan’ın babası Muhammed Mansha ile konuşan ünlü boksör çocuğun tedavisi için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi. Pakistan kökenli olmasında gurur duyan boksör, dört milyon Facebook takipçisine şunları söyledi: Ali Hasan’ın babasıyla konuştum ve Amir Khan Vakfı’na yardım edeceğimi söyledim. Amir Khan Vakfı 2014‘te kuruldu ve dünyanın en fakir bölgelerindeki gençlere, okul ve temiz içme suyuna sahip olmaları amacı taşımaktadır.

Amir Khan, Pakistanlı Ali Hasan Göz
Pakistanlı Ali Hasan

Ali Hasan’ın Retinoblastom Kanseri

Ali Hasan‘ın sağ gözünü kör eden bu tümör oldukça ağır bir durum yaşatmaktadır. 7 yaşında olmasına rağmen bu kadar büyük bir tümörün oluşması merak konusu olmuştur. Ali’nin tümörü endişe verici bir oranda büyümektedir. Tümör burun ve ağzını belirgin şekilde etkilemekte ve konuşmasının zor olduğu aşikardır. Ali’nin tedavisi Pakistan’da ki yaşadığı yerde yapılamamıştır. Ali Hasan ve ailesi Punjab eyaletinin Pakpattan bölgesinde Lahor‘a 207 km uzaklıkta yaşamaktadır. Her 20.000 doğumdan birinde etkilendiğine inanılan Retinoblastom kanseri, Dr. Mary Lowth tarafından ölümcül bir hastalık olarak görülmektedir. Nadir görülen göz kanseri formunda 20 yıllık tecrübeye sahip olan Dr. Mary Lowth, “Retinoblastoması çok ilerlemiş çocukların hayatta kalma şansının çok düşük olduğunu” söyledi. Bunun yanı sıra etkili bir tedavi ile bu hastalığın tedavi edilebileceği söylenmektedir. Pakistan ülkesinde bu tedaviyi olması zor görünüyor. Gelişmiş ülkelerin tedavisi alınarak hastalığın iyileşebileceği belirtilmektedir. Dünyada retinoblastoma bağlı mortalite, gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık yüzde 70 iken gelişmiş ülkelerde %2 civarındadır.

Retinoblastom Nedir
Retinoblastom

Retinoblastom Nedir?

Retinoblastom genellikle beş yaşın altındaki çocukları etkileyen nadir bir göz kanseri türüdür. Erken tanı ile bu kanserin önüne hemen geçilebilmektedir.Retinoblastom gözde bulunan retinanın kanseridir. Bir veya iki gözü etkileyebilir. Hastaların yaklaşık% 40’ında hatalı bir gen tarafından kaynaklandığı belirtilmektedir. Küçük tümörler genellikle lazer tedavisi veya dondurma tedavisi ile tedavi edilebilir. Daha büyük tümörler kemoterapi veya ameliyat ile tedavi edilir. En sık rastlanan belirtileri çocuğun bir kedinin gözü gibi görünmesi ve çocuğun gözleri korkutucu olmasıdır. Kedi gözü, en çok fotoğraflarda görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir