İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Amerikalı Lockheed Martin, İsrailli Rafael ile Lazer Silah Sistemi Geliştirecek

Amerikalı Lockheed Martin, İsrailli Rafael ile Lazer Silah Sistemi Geliştirecek

Amerikalı Lockheed Martin

Amerikalı Lockheed Martin, İsrailli Rafael ile Lazer Silah Sistemi Geliştirecek

ABD’li silah üreticisi Lockheed Martin ve İsrailli müteahhit Rafael, İsrail’de hâlihazırda geliştirilmekte olan ve gelecek yıl pazara sunulabilecek bir teknolojiye dayalı yüksek enerjili bir lazer silah sistemi oluşturmak için bir araya geldi.

Şirketlerin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, fikir, Rafael ve İsrail Savunma Bakanlığı tarafından ayrı ayrı geliştirilen lazer tabanlı bir hava savunma sistemi olan Demir Kiriş‘in ABD pazarına ve başka yerlere yönelik bir versiyonunu üretmek.

Iron Beam, geçen yıl “sistemin operasyonel kabiliyetini kanıtlayan” bir dizi testten geçti. İsrail, düşman roketlerini ve insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için şu anda kullandığı önleme füzelerinden çok daha ucuz bir alternatif olarak önümüzdeki yıl Demir Kiriş konuşlandırmayı umuyor. Geçen yıl bir prototipi tanıtılan sistem, hava tehditlerini aşırı ısıtmak ve devre dışı bırakmak için lazerler kullanıyor.

Devlete ait Rafael’in CEO’su Yoav Har-Even, “Bu anlaşma, çeşitli müşterilere sunabileceğimiz yetenekleri genişletecek ve çeşitlendirecek” dedi.

Iron Beam’in İsrail’in Iron Dome, David’s Sling ve Arrow’a dayalı mevcut hava savunmasına bir ek olması amaçlanıyor – her biri on binlerce ila milyonlarca dolara mal olan önleme füzeleri fırlatan sistemlerdir.

Amerikalı Lockheed Martin, İsrailli Rafael ile Lazer Silah Sistemi Geliştirecek-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir