Altın, Yatırımcıların ABD’de Faiz İndirimi İhtimalini Değerlendirmesiyle Düşüyor

Altın, Yatırımcıların ABD’de Faiz İndirimi İhtimalini Değerlendirmesiyle Düşüyor

Altın, Yatırımcıların ABD’de Faiz İndirimi İhtimalini Değerlendirmesiyle Düşüyor

Altın fiyatları, Fed’in enflasyondaki ilerlemenin durduğunu ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını belirtmesinin ardından, yatırımcıların ABD’de bu yıl para politikasının gevşetileceğine ilişkin beklentileri değerlendirmesiyle Perşembe günü düştü.

Spot altın yüzde 0,9 düşerek GMT 12:02 itibarıyla ons başına 2.297,39 dolara geriledi.

ABD altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 2.306,30 dolara geriledi.

“Altın için, yıl sonuna kadar faiz indirimlerini uzun vadede zorlamak aşağı yönlü bir hareket olarak değerlendirilebilirdi, ancak (dün) dolar yükseldi ve sonra altını yukarı çekerek yükselişe geçti… şimdilik faiz indirimleri memnuniyet verici ertelendi” dedi bağımsız analist Ross Norman.

Spot fiyatlar, ABD doları ve Hazine tahvil getirilerinin gerilemesiyle iki haftadan uzun bir sürenin en iyi günü olan Çarşamba günü %1,4 arttı, ancak külçe o zamandan bu yana bu kazanımlarının yarısından fazlasını kaybetti. [USD/][ABD/]

Federal Reserve, Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tuttu ve borçlanma maliyetlerinde nihai düşüşlere hâlâ sıcak baktığının sinyalini verdi, ancak son dönemdeki hayal kırıklığı yaratan enflasyon okumalarına, bu oran indirimlerinin bir süre sonra yapılmasına neden olabilecek bir uyarı işareti koydu.

Fed Başkanı Jerome Powell bir sonraki hamlenin verilere bağlı olacağını ancak bir artış olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Yüksek faiz oranları getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Şimdi dikkatler, işgücü piyasasının sağlığına ilişkin daha fazla ipucu için Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam raporuna çevrildi.

OECD, bu arada, küresel ekonominin sadece birkaç ay önce dirençli ABD faaliyeti sayesinde beklenenden daha hızlı büyüdüğünü, enflasyonun ise merkez bankalarının hedeflerine beklenenden daha hızlı yakınsadığını belirterek görünümünü yükseltti.

Diğer değerli metallerden spot gümüş %1,6 düşüşle ons başına 26,21 dolara, paladyum %1,6 düşüşle 934,07 dolara, platin ise %0,4 artışla ons başına 953,55 dolara yükseldi.

ANZ’deki analistler, “Platin, benzinle çalışan otomobillere yönelik otomobil katalizörlerinde artan kullanımı nedeniyle paladyumla fiyat eşitliğine ulaştı” dedi.

“Arz tarafında platin, Güney Afrika’daki operasyonel zorluklar nedeniyle paladyumdan daha fazla destekleniyor.”

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın