Altın, Orta Doğu’daki Gerginliklerle Rekor Seviyeye Ulaştıktan Sonra Güçleniyor

Altın, Orta Doğu’daki Gerginliklerle Rekor Seviyeye Ulaştıktan Sonra Güçleniyor

Altın, Orta Doğu’daki Gerginliklerle Rekor Seviyeye Ulaştıktan Sonra Güçleniyor

Altın fiyatları, yatırımcıların Orta Doğu’da artan çatışmaların ortasında güvenli liman varlıkları arayışına girmesiyle bir önceki seansta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Pazartesi günü biraz nefes aldı.

Spot altın GMT 10:31 itibarıyla %0,3 artışla ons başına 2.349,67 dolara yükseldi. Fiyatlar, İran’ın misilleme saldırısı beklentisiyle Cuma günü 2.431,29 dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

ABD altın vadeli işlemleri %0,3 kayıpla 2.366,10 dolardan gerçekleşti.

İran, İsrail’in 1 Nisan’da Suriye’deki konsolosluğuna düzenlediği şüpheli saldırıya misilleme olarak Cumartesi günü geç saatlerde İsrail’e patlayıcı insansız hava araçları ve füzeler fırlattı.

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Piyasa geçen hafta bu iyi işaretlenmiş olayı zaten fiyatlamıştı ve bu da çok güçlü bir yükselişin ardından konsolidasyona olanak sağladı” dedi.

“Altına yönelik iştah son haftalarda son derece güçlüydü ve şimdi de küçük bir gerileme yaşadık; bu, jeopolitikle ilgili temel endişelerin devam etmesi nedeniyle düzeltme sonrasında yeni alımları çekme potansiyeline sahip olabilir.”

Külçe, doların yükselmesi ve ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler gibi geleneksel olumsuz rüzgarları göz ardı ederek bu yıl şu ana kadar yaklaşık %14 değer kazandı.

Güçlü işgücü piyasası ve yüksek enflasyonu gösteren son ABD ekonomik verilerine rağmen, Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Susan Collins bu yıl birkaç faiz indirimi bekliyor.

Düşük faiz oranları, külçe tutmanın fırsat maliyetini azaltır.

Spot gümüş, Cuma günü 2021 başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yüzde 1,7 artışla ons başına 28,34 dolara yükseldi.

ANZ Research’teki analistler bir notta, “Rekor seviyedeki altın fiyatlarının ortasında yatırım akışları arttıkça gümüşün altından daha iyi performans göstermesi bekleniyor. 2024 yılı sonuna kadar altının ons başına 2.500 dolar civarında işlem görmesini ve gümüşün ons başına 31 doların üzerine çıkmasını bekliyoruz.” .

Platin %0,6 düşüşle 970,15 dolara, paladyum ise %0,8 kayıpla 1.040,68 dolara geriledi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın