Ekonomi ve Para

Altın, Odakların Jackson Hole’a Çevrilmesiyle Doların Gerilemesiyle Değer Kazandı

Altın, Odakların Jackson Hole’a Çevrilmesiyle Doların Gerilemesiyle Değer Kazandı

Altın, Odakların Jackson Hole’a Çevrilmesiyle Doların Gerilemesiyle Değer Kazandı

Altın fiyatları Salı günü ons başına 1.900 doların üzerine çıktı; yatırımcıların hafta sonunda yapılacak Jackson Hole Sempozyumunu beklemesiyle dolar ve tahvil getirilerindeki hafif gerilemenin de etkisiyle.

Spot altın GMT 1159 itibarıyla %0,4 artışla ons başına 1.901,80 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 1.930,90 dolara yükseldi.

Bağımsız analist Ross Norman, “Şu anda altın fiyatlarına yardımcı olan şeyin küçük bir dolar düzeltmesinden ve bu seviyelerde pazarlık avcılığından başka bir şey olmadığını düşünüyorum” dedi.

“Altında Jackson Hole’a kadar önemli hareketler görmemiz beklenmiyor çünkü insanlar kenarda bekliyor olacak. Ancak odadaki fil, 16 yılın en yüksek seviyesindeki ABD Hazine tahvili getirileri olmaya devam ediyor.”

Dolar rakiplerine karşı %0,1 kayıpla altının diğer para birimlerini tutanlar için daha ucuz olmasını sağlarken, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri Kasım 2007’den bu yana görülmeyen seviyelere ulaştıktan sonra geriledi. [USD/] [US/]

Faiz oranı görünümüne ilişkin değerlendirmeler için odak noktası şimdi Jackson Hole’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’a çevrildi.

Daha yüksek oranlar tahvil getirilerini artırarak verimsiz külçeyi daha az çekici hale getiriyor.

Duyarlılığın bir göstergesi olarak, ABD’de yavaşlama korkularının azalması ve tahvil getirilerinin artması, bu yıl güvenli liman altınla desteklenen borsa yatırım fonlarının (ETF) çekiciliğini kademeli olarak azalttı. [GOL/ETF]

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, bir notunda altın boğalarının 200 günlük hareketli ortalamanın geri kazanılmasını beklemek zorunda kalabileceğini yazdı.

Altın fiyatları 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların altında işlem görüyor. Teknik sinyallerle işlem yapan spekülatörler, bu tür hareketli ortalamaların altındaki bir kırılmayı düşüş işareti olarak görüyorlar.

Diğer metallerde spot gümüş %0,3 artışla ons başına 23,40 dolara, platin %0,9 artışla 917,29 dolara, paladyum ise %0,9 artışla 1.256,61 dolara yükseldi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir