Altın, Jeopolitik Sıkıntıların Güçlenen Doları Dengelemesiyle Yatay Seyrediyor

Altın, Jeopolitik Sıkıntıların Güçlenen Doları Dengelemesiyle Yatay Seyrediyor

Altın, Jeopolitik Sıkıntıların Güçlenen Doları Dengelemesiyle Yatay Seyrediyor

Altın fiyatları, jeopolitik risklerin tetiklediği güvenli liman talebinin desteğinin, güçlenen ABD dolarının baskısını dengelemesiyle Çarşamba günü yatay seyretti.

Spot altın GMT 11:27 itibarıyla ons başına 2.315,98 dolarda sabit kaldı. ABD altın vadeli işlemleri %0,01 düşüşle ons başına 2.324,00 dolara geriledi.

ABD doları, Fed’in bu yıl faiz indirimlerine ilişkin yenilenen bahislerden kaynaklanan kayıpların bir kısmını telafi ederek sağlam kaldı. Daha güçlü bir dolar, altını diğer para sahipleri için daha az çekici hale getiriyor. [AMERİKAN DOLARI/]

Quantitative Emtia Araştırması analisti Peter Fertig, “Soru, Fed’in bu yıl ne zaman kesinti yapacağı ya da herhangi bir kesintiye gideceği, çünkü enflasyon gerçekten daha fazla düşmediği sürece Fed beklemede” dedi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari Salı günü yaptığı açıklamada, kısmen konut piyasasının gücüyle desteklenen durgun enflasyonun, ABD merkez bankasının faiz oranlarını tüm yıl boyunca sabit tutması gerekebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Daha yüksek oranlar getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

CME’nin FedWatch Aracına göre yatırımcılar şu anda Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gitme ihtimalini yaklaşık %65 olarak fiyatlıyor.

“Altının da güvenli liman olarak görüldüğünü ve bu nedenle Orta Doğu ve Ukrayna’daki siyasi gelişmelerin rol oynadığını unutmamalıyız. Avrupalı ​​siyasetçiler arasında İngiltere’ye NATO askeri gönderilmesi yönünde bazı konuşmalar ve talepler olduğu açıkça görülüyor. Fertig, “Rusya’nın gerilimi tırmandırdığı bir gelişme olarak” diye ekledi.

Rusya, şu anda Gazze’de veya Orta Doğu’da bir barış çözümü ihtimali görmediğini ve İsrail’in Refah’taki operasyonunun çatışmayı tırmandırdığını söyledi.

Bu arada Salı günü yayınlanan verilere göre, Çin merkez bankası Nisan ayında rezervlerine 60.000 ons külçe külçe ekledi.

Spot gümüş yüzde 0,1 düşüşle ons başına 27,24 dolara geriledi. Platin %0,6 düşüşle 970,40 dolara, paladyum ise %0,8 kayıpla 963,25 dolara geriledi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın