İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, ABD TÜFE’sinin İlgi Odağı Olmasıyla Gevşedi

Altın, ABD TÜFE’sinin İlgi Odağı Olmasıyla Gevşedi

Altın Yatırımı

Altın, ABD TÜFE’sinin İlgi Odağı Olmasıyla Gevşedi

Altın, ABD TÜFE’sinin İlgi Odağı Olmasıyla Gevşedi

Altın, dolardaki yükseliş nedeniyle Pazartesi günü düşüş yaşadı, ancak yatırımcılar bu hafta ABD enflasyon verilerini ve Federal Reserve yetkililerinin yorumlarını sabırsızlıkla beklerken fiyatlar dar bir aralıkta kaldı.

Spot altın yüzde 0,2 düşüşle ons başına 2.021,13 dolara geriledi ve GMT 12:19’da 5 dolar aralığında dalgalandı. ABD altın vadeli işlemleri de %0,2 düşüşle ons başına 2.035,60 dolara geriledi.

Dolar endeksi %0,1 oranında artış göstererek, diğer döviz sahipleri için Amerikan doları ile fiyatlanan külçeyi daha az çekici hale getirdi. [AMERİKAN DOLARI/]

Exinity Group’un baş piyasa analisti Han Tan, “Piyasalar Fed’in faiz indirimlerine ilişkin daha fazla netlik istemeye devam ederken, altın son seanslarda nispeten sessiz fiyat hareketi gördü” dedi.

“Beklenenden yüksek TÜFE verileri, spot altının acil destek için psikolojik 2 bin dolar sınırını test etmesine neden olabilir. Spot altın, Fed faizine ilişkin beklentilerin yeniden sağlanmasına yardımcı olacak beklenenden düşük TÜFE verileri gösterilirse 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkabilir. keser.”

Reuters’in ABD Ocak ayı TÜFE anketi, Aralık ayındaki %0,3’ten düşüşle aylık %0,2 artış öngörüyor; bu da Fed’in Mayıs ayında faiz indirimi beklentilerini artırabilir. Çekirdek TÜFE’nin Aralık ayına göre değişmeden %0,3 artması bekleniyor.

Aralarında Başkan Jerome Powell’ın da bulunduğu birçok Fed politika yapıcısı geçen hafta, enflasyonun %2’ye düşeceğinden emin olana kadar faiz indirimini bekleyeceklerini söylemişti.

ABD TÜFE verileri Salı günü açıklanacak, ardından perşembe günü perakende satış verileri ve Cuma günü üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri gelecek. Piyasalar da bu hafta en az yedi Fed yetkilisinin yorumlarını bekliyor.

CME Fedwatch aracına göre trader’lar Fed’in Mart ayındaki bir sonraki toplantısında faiz indirimine neredeyse tamamen ihtimal vermezken, Mayıs ayında faiz indirimi olasılığının yaklaşık %61 olduğunu düşünüyorlar.

Spot platin %0,8 artışla ons başına 878,71 dolara yükselirken, paladyum %2,6 artışla 881,66 dolara, gümüş ise %1,4 artışla ons başına 22,91 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir