İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, ABD Enflasyon Verilerinin Ardından Doların Değer Kaybetmesiyle Değer Kazandı!

Altın, ABD Enflasyon Verilerinin Ardından Doların Değer Kaybetmesiyle Değer Kazandı!

Altın Yatırımı

Altın, ABD Enflasyon Verilerinin Ardından Doların Değer Kaybetmesiyle Değer Kazandı!

Altın, ABD Enflasyon Verilerinin Ardından Doların Değer Kaybetmesiyle Değer Kazandı!

Altın Pazartesi günü yükseldi ve doların, Fed’in bu ay sonunda vereceği faiz oranı kararını etkileyebilecek bu haftaki önemli ABD enflasyon verileri öncesinde geri çekilmesiyle yaklaşık iki haftanın en iyi seansına doğru ilerledi.

Spot altın yüzde 0,4 artışla ons başına 1.924,60 dolara yükselirken, ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,3 artışla 1.949,20 dolara yükseldi.

Bank of China International analisti Xiao Fu, zayıf doların kazanımlara katkıda bulunduğunu belirterek, “Almanya’daki durgunluk ve Avrupa’daki yavaşlamaya ilişkin endişelerin de kesinlikle güvenli liman destekleyici faktörlere sahip olacağını” ifade etti.

Avrupa Komisyonu, en büyük ekonomi olan Almanya’nın resesyona girmesiyle birlikte, euro bölgesi ekonomisinin bu yıl önceden beklenenden daha yavaş büyüyeceğini tahmin ediyor.

Dolar endeksi Çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde yüzde 0,4 düştü ve bu durum, dolarla fiyatlanan altının yurt dışı alıcılar için daha ucuz olmasını sağladı.

CME FedWatch aracı şu anda 2024’ten önce %42’lik bir faiz artırımı şansı gösteriyorken, bu veriler yatırımcıların Fed’in faiz artırma konusunda daha fazla ilerlemesi gerekip gerekmediğine dair bahislerini gözden geçirmesine neden olabilir.

Kinesis Para piyasası analisti Rupert Rowling bir notunda, “ABD ekonomisi resesyondan kaçınmayı başarırsa altının orta vadedeki görünümü daha zorlu görünüyor” dedi.

Fed’in bu ay 19-20 Eylül’de yapacağı toplantı öncesinde Fed politika yapıcıları faiz artırma konusunda istekli olmadıklarını açıkça belirttiler ancak aralarından çok azı zafer ilan etmeye hazır.

Gümüş %1 artışla ons başına 23,14 dolara yükseldi ve 29 Ağustos’tan bu yana ilk yükselişini gerçekleştirdi.

Aracı kurum Marex için araştırma sağlayan analist Edward Meir, “Çin’in (gümüşe) talebi artıyor gibi görünüyor ve ülke küresel alımların yaklaşık yarısını oluşturduğundan, buradaki herhangi bir gelişme bir destek unsuru sağlayabilir” diye yazdı. aylık bir not.

Platin geçen hafta Kasım 2021’den bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydettikten sonra %0,9 artışla 900,43 dolara, paladyum ise %0,7 artışla 1.206,16 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: