Ağız Kokusuna Çözüm

Ağız Kokusuna Çözüm yazımızda ağız kokusunun nedenleri, ağız kokusundan kurtulmanın geçici çözümleri ve kalıcı çözümlerini yazdık.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusu 2 şekilde oluşmaktadır. Bunlar patolojik ve fizyolojiktir. Patolojik ağız kokusunun %90 sebebi, ağız içinde oluşan problemlerdir. Dişler bulunan çürükler, diş eti hastalıkları, ağız içi enfeksiyonlar, apseler, ağız kuruluğu, ağız kanseri, eskimiş protezler ve dil yüzeyinde biriken pas ağız kokusuna neden olmaktadır. Diğer %10 kısım ise alt ve üst solunum sistemi rahatsızlıkları, mide bağırsağı, kronik böbrek yetmezliği, diyabet, yemek borusu, karaciğer rahatsızlıkları ve bazı ilaçlardan ağız kokusu yaşanmaktadır. Fizyolojik ağız kokusunun nedenleri ise açlık, ağız hijyenin sağlanmaması, sigara içimi. Yüksek protein içerikli gıdaların tüketilmesi, soğan, sarımsak, turp, kahve ve bazı baharatlar neden olmaktadır. Ağız kokusunun çözümü için ilk önce diş doktoruna daha sonra ilgili bölüm doktoruna gidilmelidir.

Ağız Yarası ve Kokusu

Ağız Kokusuna Çözüm Nedir?

Ağız kokusunu gidermek için ağız ve diş sağlığının tam sağlanması gerekir. Ağız hijyenine dikkat etmek, dişleri ve dili fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dili iyice temizlemek gerekir. Ağız kokusu nane, karanfil, adaçayı, kekik gibi baharatlar ile geçici olarak bastırılabilir. Bunların kullanılması bir yana asıl ağız kokusuna sebep olan bir patolojik sorun olup olmadığını kontrol için ufak bir doktor muayenesi olunması tavsiye edilir. Ferah bir nefes için dengeli beslenmek, bol su içmek, ağzı iyi temizlemek, diş hekimi kontrollerini yaptırmak ve tıp hekimi kontrolünü yaptırmak gerekir. Ağız yoluyla birçok hastalığın başladığı bilinmektedir, bu yüzden ağız temizliğine önem verilmeli ve ağız kokusu olanlar bunun önlemini almalıdır.

Yorum yapın