İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Açlık ve Yoksulluk Sınırı Temmuz 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Temmuz 2021 Açıklandı

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Temmuz 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Temmuz 2021

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.903,41 TL oldu.

ÜCRET GELİRLERİNDEKİ ARTIŞ FİYAT ARTIŞLARININ HIZINA YETİŞMİYOR. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.903 TL, YOKSULLUK SINIRI İSE 9.457 TL. MUTFAK ENFLASYONU AYLIK YÜZDE 1,35; ON İKİ AYLIK YÜZDE 20,65 ORANINDA. BEKAR BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 3.546 TL.

TÜRK-İŞ tarafından 34 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan, bu alanda öncü ve diğer çalışmalara örnek olan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırması ücretli çalışanların “geçim şartlarını” ortaya koyan önemli bir çalışmadır.

İnsan onuruna yaraşır yaşama ve çalışma şartlarının sağlanması, sosyal devlet olmanın önceliği olmak durumundadır. Başta asgari ücret ve ülkedeki genel ücret ortalaması ile emekli maaşlarının düzeyi, çalışanların emeklileri ile birlikte geçim şartlarını net olarak ortaya koymaktadır.

Elde edilen gelirin insanca geçime yetecek düzeyde olmadığı bir durumda, ücret gelirlerinin enflasyon kadar veya biraz üzerinde artırılması, yoksulluğun sürdürülmesi anlamındadır.

TÜRK-İŞ Araştırmasının Temmuz 2021 ayı sonucuna göre;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.903,41 TL
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9.457,36 TL,
  • Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.546,22 TL olmuştur.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Temmuz 2021 Açıklandı-Kaynak: TÜRK-İŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir