HaberSağlık

33 Aylık Pandeminin En Kötü Sonuçlarını Hafiflettik Ama Uzun Süreli Covid Baş Ağrıtmaya Devam Ediyor

33 Aylık Pandeminin En Kötü Sonuçlarını Hafiflettik Ama Uzun Süreli Covid Baş Ağrıtmaya Devam Ediyor

33 Aylık Pandeminin En Kötü Sonuçları

33 Aylık Pandeminin En Kötü Sonuçlarını Hafiflettik Ama Uzun Süreli Covid Devam Ediyor

Tüm dünyada, COVID‘den ölüm ve hastaneye yatış oranları düşmeye devam ediyor. Ancak 33 aylık pandeminin en kötü sonuçlarını başarılı bir şekilde hafifletmemiz, büyüyen bir krizi yalanlıyor.

Gittikçe daha fazla insan COVID’den kurtuluyor ve hastaneden çıkıyor, ancak giderek daha fazla insan uzun süreli COVID semptomlarıyla yaşıyor. Tükenmişlik. Kalp sorunları. Mide sorunları. Akciğer sorunları. Bilinç bulanıklığı, konfüzyon. Enfeksiyon temizlendikten sonra aylar, hatta bir yıl veya daha fazla sürebilen semptomlar.

City University of New York tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, bu yaz SARS-CoV-2 virüsüne yakalanan Amerikalıların yüzde 21’i enfeksiyondan dört hafta sonra başlayan uzun süreli COVID’den muzdarip oldu.

Bu, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Haziran ayında bildirdiği rakamlarda yüzde 19’dan fazladır.

Bu rakamları ABD’de COVID’den son ölüm ve hastaneye yatış oranlarıyla karşılaştırın – sırasıyla yüzde üç ve yüzde 0,3. Uzun süreli COVID, herhangi bir yeni koronavirüs enfeksiyonundan kaynaklanan en olası ciddi sonuçtur. Ve muhtemelen daha olası hale geliyor.

Henüz hakemli olmayan CUNY çalışması, Amerikalı yetişkinlere odaklandı, ancak sonuçların tüm dünya için etkileri var. Küresel olarak, uzun vadeli semptomlar kısmen COVID ölümlerinin yerini alıyor. Sonuçta, daha fazla COVID’den kurtulan kişi, uzun vadeli semptom riski taşıyan daha fazla insan anlamına gelir. Ve uzun süreli COVID birikimlidir – insanlar hastalanır ve bir süre hasta kalır.

CUNY çalışmasının baş yazarı epidemiyolog Denis Nash, The Daily Beast’e verdiği demeçte, “Uzun süreli COVID’ye karşı aşılamaya karşı artan koruma düzeyine rağmen, ABD’de uzun süreli COVID’li toplam insan sayısı artıyor olabilir” dedi. Yani, her gün uzun süreli COVID’den kurtulanlardan daha fazla insan uzun süreli COVID’ye yakalanır.

Ancak uzun süreli COVID’yi anlamak, onu önlemekten başka bir şey söylememek, küresel epidemiyolojik kuruluşta bir öncelik değildir. Bunun değişmesi gerekiyor, dedi Nash. “Hastaneye yatışları ve ölümleri önlemenin yanı sıra uzun süreli COVID’ye odaklanmanın artık çok uzun zaman olduğuna inanıyorum.”

İçişleri Bakanlığı PCR Testi Zorunluluğu

Son haftalarda, yetkililer dünya çapında günde yaklaşık yarım milyon yeni COVID vakası kaydettiler.

Bu, Şubat 2021’de vaka oranlarındaki en büyük düşüş sırasında sağlık kurumlarının gündemine aldığı 400.000 yeni vaka kadar düşük değil. Ancak yakın.

Bununla birlikte, gerçekten dikkat çekici olan, günde yarım milyon olan bu COVID enfeksiyonlarından ne kadar azının ölümcül olduğudur. Son zamanlarda, her gün sadece 1.700 kişi ölüyor – bu, her gün yeni enfeksiyonların sayısının sadece biraz daha fazla olduğu geçen yıl Şubat ayında ölenlerin beşte biri.

Ciddi COVID vakaları için hastaneye yatışlar da azaldı. Küresel istatistikler mevcut değil, ancak ABD’de COVID hastaneye yatışları 19 ay önce günde 15.000’den şimdi günde sadece 3.700’e düştü.

Ölüm ve hastaneye yatış oranlarındaki düşüşü açıklamak zor değil. Dünya çapında, yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi en azından kısmen aşılanmıştır. Milyarlarca insan da hayatta kaldıkları geçmiş enfeksiyonlardan antikorlara sahiptir. Her antikor, kesinlikle en kötü sonuçları köreltmeye yardımcı olur.

Ancak uzun süreli COVID insidansı yukarı doğru ilerliyor gibi görünüyor. Yüksek yeniden enfeksiyon oranı bir sebep olabilir. Şu anda, altı kişiden biri virüse birden fazla kez yakalanıyor. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir bilim insanı ekibi ve ABD Gaziler İdaresi’nin Saint Louis Sağlık Sistemi bu yaz yaptığı bir çalışmada, tekrarlanan enfeksiyonlar, tesadüfen değil, uzun süreli COVID semptomlarıyla eşleşen bir dizi sorun riskini artırıyor. Daha fazla yeniden enfeksiyon, daha uzun COVID.

Nash’in ekibi, Temmuz ayındaki rakamları kırarak, tüm Amerikalı yetişkinlerin yüzde 7’sinin – yani 18 milyondan fazla insan – o sırada uzun süreli COVID-19 hastası olduğu sonucuna vardı. Aynı oran tüm dünya için geçerliyse – ki olmadığına inanmak için hiçbir neden yok – uzun süreli COVID için küresel vaka yükü bu yaz 560 milyonu aşabilirdi.

Temmuz ayında dünya çapında günde bir milyon yeni vaka olan BA.5’ten kaynaklanan enfeksiyonlardaki yaz artışı göz önüne alındığında, bu sayı muhtemelen şimdi çok daha yüksek.

İsrailli Bilim Adamları

Nash ve takım arkadaşlarını şaşırtan bir şey, uzun süreli COVID riskinin nüfus genelinde aynı olmamasıdır.

CUNY ekibi, gençlerin ve kadınların uzun süreli COVID’ye yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Nash, yaşlı yetişkinler ve yaşlılar arasındaki daha yüksek aşılama oranının ilkini açıklayabileceğini söyledi. Ancak ikincisi bir sır olarak kalıyor. “Bu grupların daha fazla incelenmesi, risk faktörleri hakkında bazı ipuçları sağlayabilir” dedi.

Uzun süreli COVID riskinde neden cinsiyet farkı olduğu, bilim insanlarının ve sağlık yetkililerinin cevaplamaya çalışabileceği cevaplanmamış sorulardan sadece biri. Ayrıca, özellikle uzun süreli COVID için yeni aşı stratejileri ve halk sağlığı mesajları üzerinde çalışıyor olabilirler.

Ancak Nash, genel olarak, uzun vadeli semptom riskini ele almak için fazla bir şey yapmıyorlar, dedi. COVID pandemisinin üzerinden yaklaşık üç yıl geçmesine rağmen, yetkililer hâlâ ezici bir şekilde hastaneye yatışları ve ölümleri önlemeye ve yalnızca hastaneye yatışları ve ölümleri önlemeye odaklanmış durumda.

Nash, “Yalnızca bu sonuçlara odaklanmak, muhtemelen uzun süreli COVID durumunu daha da kötüleştirebilir, çünkü yalnızca hafif veya daha az şiddetli SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirmiş insanlar arasında önemli miktarda uzun süreli COVID var” diye açıkladı.

Bu anlamda, uzun süreli COVID sessiz bir krizdir. Potansiyel olarak yarım milyardan fazla insanı etkileyen, ancak araştırma veya halk sağlığı politikasının ana odak noktası olmayan biri. Florida Üniversitesi’nden epidemiyolog Cindy Prins The Daily Beast’e “Hayat kurtarmak kesinlikle değerli, ancak yaşam kalitesi de çok önemli – ve uzun süredir COVID’i olan insanlarda bu eksik olabilir” dedi.

Elbette uzun süreli COVID’yi önlemek için güçsüz değiliz. Hastaneye yatmayı ve COVID’den ölümü önleyebilen aynı araçlar, kısa veya uzun herhangi bir COVID olasılığını azaltarak uzun vadeli semptomların olasılığını da azaltabilir. Aşı olun. Güçlendiricilerinizde güncel kalın. Kalabalık kapalı alanlarda maskeleyin.

Ancak SARS-CoV-2’nin evrimindeki eğilim göz önüne alındığında, uzun süreli COVID en dikkatli insanlar arasında bile daha büyük bir sorun haline gelebilir ve belirli çözümler için yalvaran bir sorun olabilir. Virüs hala mutasyona uğruyor. Ve her yeni varyant veya alt varyant, bir öncekinden daha bulaşıcı olma eğilimindeydi, bu da tam olarak aşılanmış ve güçlendirilmiş hastalarda giderek daha fazla çığır açan enfeksiyon anlamına geliyor.

Şu anda aşılarınız konusunda güncel iseniz, COVID’in sizi öldürme veya hastaneye yatırma olasılığı düşüktür. Ancak, potansiyel olarak çok uzun bir süre sizi hasta etme şansı önemli ve görünüşe göre daha da artıyor.

33 Aylık Pandeminin En Kötü Sonuçlarını Hafiflettik Ama Uzun Süreli Covid Baş Ağrıtmaya Devam Ediyor-Kaynak: thedailybeast.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir