İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » 2023’te ABD Genelinde En Büyük Maaş Artışı Gören İşler

2023’te ABD Genelinde En Büyük Maaş Artışı Gören İşler

Amerikalılar Gerçekte Ne Kadar Para Kazanıyor

2023’te ABD Genelinde En Büyük Maaş Artışı Gören İşler

2023’te ABD Genelinde En Büyük Maaş Artışı Gören İşler

Pandemi sırasında Amerikalıları vuran şiddetli enflasyon, yıllar içindeki en güçlü maaş artışlarıyla kısmen dengelendi. Hükümetin işgücü verilerine göre, insanlar marketten kiraya kadar her şey için daha fazla para ödese de, tipik bir ABD çalışanının gerçek haftalık kazancı 2019 ile 2023 arasında %1,7 arttı.

Ücret verisi şirketi Payscale‘in yakın zamanda yaptığı bir ankete göre, dirençli bir işgücü piyasasının etkisiyle bazı işlerde geçen yıl özellikle güçlü ücret artışları görüldü. Ortalama ücretlerle birlikte, bir önceki yıla kıyasla 2023’te en yüksek ücret artışına sahip 10 işi burada bulabilirsiniz. Analiz, 15 iş unvanındaki 3.500’den fazla çalışanın yanıtlarına dayanıyor.

En Büyük Maaş Artışı Gören İşler

Müdür yardımcısı, müşteri hizmetleri

Payscale’e göre, müşteri hizmetleri rollerindeki müdür yardımcıları geçen yıl en büyük ortalama maaş artışından yararlandı. Sebep: Kalıcı işgücü kıtlığı, bu stresli pozisyonlardaki olağan yüksek personel değişimi oranıyla birleştiğinde, işverenleri işçileri elde tutmak için ücretlerini artırmaya zorladı.

2023 ücret artışı: %24

Ortalama maaş: 44.200 dolar

Saç stilisti

Pandemi sırasında birçok kuaför işten çıkarıldı. Ancak hastalık gerilemeye başladıktan sonra salon hizmetlerine olan talep arttı ve işçilere olan talep arttı.

2023 ücret artışı: %22

Ortalama maaş: 34.300 dolar

Usta tesisatçı

Payscale, çoğu kez tipik bir kalfa tesisatçıdan daha deneyimli ve daha fazla uzmanlığa sahip olabilen sözde usta tesisatçıların, birçok Amerikalının pandemi dönemindeki Kendin Yap projelerini rafa kaldırmasıyla 2023’te hızlı ücret artışından yararlandığını söyledi. Bu arada firmanın analizi, ev tadilatı ve bakım projelerine yapılan harcamaların son yıllarda arttığını gösteriyor.

2023 ücret artışı: %21

Ortalama maaş: 82.700 dolar

Otomotiv kaporta tamircisi

Rapora göre, araba teknisyenleri bu yıl birçok işçinin emekli olması veya daha iyi para arayışıyla sahayı terk etmesi nedeniyle büyük bir maaş artışı yaşadı. Yeni araçların artan maliyetleri nedeniyle pek çok Amerikalı, özel bakım gerektiren eski arabalara tutunduğundan, sahadaki işçilere olan talep de yüksek.

2023 ücret artışı: %21

Ortalama maaş: 52.100$

İş koçu

Nispeten yeni bir alan olan kariyer koçlarının maaşları, Amerikalıların işgücü piyasasındaki değişikliklere ilişkin endişeleri nedeniyle geçen yıl arttı. Yapay zekanın potansiyel etkisi, hizmetlerine olan talebi artırdı. Payscale’e göre iş koçları, müşterilerin güçlü yönlerini belirlemelerine yardımcı oluyor ve en iyi fırsatları belirlemeleri için çalışıyor.

2023 ücret artışı: %21

Ortalama maaş: 46.600 dolar

İşitsel/görsel teknisyeni

Payscale’e göre, pandemi sırasında toplu işten çıkarmalar ve etkinlik endüstrisinde devam eden toparlanmanın ardından vasıflı işçi sıkıntısı devam ettiğinden, işitsel/görsel teknisyenler 2023’te daha fazla para topladı. Diğer bir faktör de AV teknisyenlerine olan talebi artıran podcasting ve video bloglamanın artan popülaritesidir.

2023 ücret artışı: %20

Ortalama maaş: 57.100 $

Animatör

Payscale, animatörlerin geçen yıl, yetenekli işçi sayısının az olması nedeniyle maaşlarının hızla arttığını gördüklerini söyledi. İyi bir animatörün bulunmasının zor olmasının ana nedenleri: Bu alandaki eğitim ve gelişim fırsatları sınırlıdır, animatörler genellikle hızlı bir şekilde terfi ettirilir ve birçok giriş seviyesi rolü boş kalır.

2023 ücret artışı: %19

Ortalama maaş: 71.400 dolar

Fitness koçu

COVID-19 belası birçok Amerikalıyı sağlıklarını daha ciddiye almaya teşvik ederken, bazı insanlar sadece pandemi dönemindeki kilolardan kurtulmak istiyor. Her iki faktör de fitness profesyonellerine olan talebin artmasına yardımcı oldu ve 2023’te büyük ücret artışlarına yol açtı.

2023 ücret artışı: %19

Ortalama maaş: 51.100 $

Çatı ustası

Payscale’e göre çatı ustaları, işverenler fiziksel olarak zorlu ve faydaların genellikle sonradan düşünüldüğü işi daha çekici hale getirmeye çalışırken ceplerini dolduruyor. Bir aşırı hava koşullarında artış İklim değişikliği nedeniyle ev sahipleri onarım yaparken çatı ustaları için de daha fazla iş anlamına geliyor.

2023 ücret artışı: %19

Ortalama maaş: 51.700 dolar

Genel Müdür

Payscale’e göre, işe alma, bütçe yönetimi ve genel olarak bir işletmeyi denetleme dahil olmak üzere geniş kapsamlı yönetim becerilerine sahip insan eksikliği onlarca yıl öncesine dayanıyor ve bu yetenek açığı devam ediyor. Bu arada, bu deneyimi kazanmak zaman alır ve genellikle aynı işverende o sektöre ve bireysel işe özgü becerilerin kazanılması için yıllar geçmesini gerektirir. Sonuç? Genel müdürler geçen yıl da gündemde olan bir konu olmaya devam etti.

2023 ücret artışı: %18

Ortalama maaş: 70.700 dolar

2023’te ABD Genelinde En Büyük Maaş Artışı Gören İşler-Kaynak: cbsnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir