Ekonomi ve ParaHaberYaşam

1+1 Dairelerin Artması

1+1 Dairelerin Artması yazımızda günümüz emlak sektöründe hızla artan 1+1 dairelerin nasıl ortaya çıktığı, hangi sorunlara neden olduğu ve nasıl yüksek gelir kaynağı haline geldiğini yazdık.

1+1 Dairelerin Artması Sorunu

1+1 Dairelerin Günümüzde Hızla Artması

Geçmişten günümüze Türk toplumu ataerkil yaşarken bir evde çok fazla kişiyle birlikte yaşarken günümüzde aileler küçülmeye başladı ve tek başına yaşam yaygın hale geldi. 3+1 dairelerin satışa diğer tür dairelere göre fazla iken şuan 1+1 daire sistemi oldukça revaçtadır. Kişiler hem iş dolayısıyla hemde tek başına yaşama isteğiyle bu tür dairelere ilgi duymaya başladı. İnsanlar okulu bitirene kadar ve iş bulana kadar zaten orta yaşlılar grubuna giriyor bu zamanda kadar ailesiyle yaşıyorlar. Evlenince de az çocuk yapıp küçük dairelerde yaşıyorlar. Türkiye’mizde 10 yıl öncesine kadar 1+1 daire sistemi yoktu, fakat modern zamanın getirmiş olduğu zorunluluk ile bu sistemle tanışmış olduk. Dairelerin boyutu küçülüyor, fakat bedeli sürekli artıyor. Müteahhitlerde küçük daireler yaparak daha fazla konut satıyorlar. Arsa fiyatlarınında çok pahalı olduğu İstanbul gibi büyük şehirlerde konut fiyatları el yakıyor. Bireysel yaşama ihtiyacı konutta da kendini gösterdi ve 1+1 daireler en çok istenen emlak türü oldu.

Üniversiteye Başlayacaklara

Üniversite Öğrencilerinin Daire Pazarını Büyütmesi

Üniversite öğrencilerinin 1+1 dairelerin bu kadar istek görmesinde büyük etkisi vardır. Okurken arkadaşlarıyla bekar hayatı yaşayanlar okul bittikten sonra artık ailesiyle yaşamak istemiyorlar. Hem maliyeti az hemde tek başına yaşayabileceği bu daireler, onlar için iyi bir çözüm oluyor. Kira ödemek yerine küçük bir daire satın alarak orada yaşamayı tercih edenlerde bir hayli çoktur. Yatırım amaçlı olarak da çokça alınmaktadır. Çocuğu üniversite okurken 1+1 daire satın alan aileler hem uzun vadeli yatırım yapmış oluyorlar hemde çocuklarının kira ödemesinden kurtarıyorlar. Bu küçük yaşam yerleri toplum kimliğini yavaş yavaş kaybetmemize neden olmaktadır. Türk toplumunun en büyük özelliği olan aile kavramı, bu tek yaşamlı daire sistemiyle yok edilmeye başlanmıştır. Kurallar ve ahlaki değerler bu yeni sistem ile değişmeye başladı. Aile düzeninin verdiği güvenlik ve huzur gitmeye başladı ahlaki çöküntülere de katkı sağladı.

1+1 Dairelerin Artması-Emlak Seçimi

Daire Kiralamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Diğer bir kullanım şekli ise günlük kiraya vermektir. 1+1 daire alan ev sahipleri ihtiyaç sahiplerine günlük olarak stüdyo daireleri kiraya vererek oldukça fazla bir gelir elde etmektedir. 3+1 ve 2+1’lere göre uygun olan bu dairelerden birkaç tane alan kişiler, günlük olarak kiraya verdikleri dairelerinde iyi paralar kazanmaktadır. Mal sahipleri de dairelerini kimlere verdiklerini kontrol etmeden kiralama yapmaktadır. Evini kiralayan kişilerin neler yapabileceği onların pek umurunda olmamaktadır. Daire sahiplerinin emlak işinin sürekli olarak yapan gayrimenkul danışmanından yardım alması gerekir. Yoksa dairesini kötü amaçlı kişilere kiraya verdiğini bilemez. Bazı yerlerde 1+1 daireler saatlik kiralara verilmektedir. Hangi amaçla kiralık verildiği belli olmayan yerlerin denetlenmesi gerekiyor.

1+1 Dairelerin Artması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir